Minulý rok Európska vesmírna agentúra (ESA) objavila skalnatú exoplanétu Proxima B, ktorá obiehala v obytnej zóne hviezdy, ale NASA neskôr odmietla nádej, že by táto planéta mohla byť obývateľná.
Pozorovania z observatória ALMA v Čile naznačili, že tento systém obsahuje viac než len jednu planétu a mohlo by ísť o viacero skrytých planét obklopujúcich svoju hviezdu. Údaje odhalili emisiu z oblakov studeného kozmického prachu okolo hviezdy, čo naznačuje možnú prítomnosť komplikovaného planetárneho systému.
“Prach okolo Proximy je dôležitý, pretože po objavení pozemskej planéty Proxima B ide o prvé naznačenie prítomnosti komplikovaného planetárneho systému a nielen jednej planéty okolo hviezdy najbližšej Slnku,” vyhlásil autor štúdie Guillem Anglada z Instituto de Astrofísica de Andalucía (CSIC).
Odhaduje sa, že ide o pás, ktorý sa rozprestiera niekoľko sto miliónov kilometrov od hviezdy Proxima Centauri a jeho celková hmotnosť sa rovná približne stotine hmotnosti Zeme. Teplotu má približne -230 stupňov Celzia, čo je chladnejšie ako teplota Kuiperovho pásu za Neptúnom v našej Slnečnej sústave.
V údajoch sa dokonca objavuje ešte ďalší vzdialenejší takýto pás s ešte chladnejším prachom. Vedci tvrdia, že jeho existencia je zaujímavá vzhľadom na jeho veľmi chladné prostredie ďaleko od hviezdy, ktorá je chladnejšia a slabšia ako Slnko.
Oba pásy sú oveľa ďalej od hviezdy Proxima Centauri ako planéta Proxima B, ktorá obieha vo vzdialenosti 4 miliónov kilometrov. “Tento výsledok naznačuje, že Proxima Centauri môže mať viacnásobný planétový systém s bohatou históriou interakcií, ktorá vyústila do vytvorenia prachového pásu,” dodáva štúdia.