Bratislava 20. októbra 2024 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)
A zase tu máme splašené výkriky liberálov zo sféry umenia telesnosti: Filozofická fakulta Univerzity Komenského totiž odmietla vystúpenie „bratislavskej burlesky“ v Moyzesovej sieni. Oheň už je, samozrejme, na streche…
Fakulta mala predbežne potvrdiť umeleckému zoskupeniu Bratislava Burlesque, že tam môže programom osláviť svoje desiate narodeniny, neskôr však akciu odmietla. Len tak orientačne: Organizátorka Šárka Nohelová (pseudonym Lotta Love) sa mala v rámci vystúpenia v istom okamihu okúpať v obrovskom pohári Martini…
Ide o tú istú osobu, ktorá mala v minulosti pozývať študentstvo na kurzy „kvír-začiatočníctva“ o „umení“ odhaľovania sa a zvádzania…
Toto je nový akademický kultúrny štandard? Naozaj? Vedenie fakulty urobilo veľmi správny krok, že sa rozhodlo od podujatia tohto charakteru dištancovať. Aj keď je pochopiteľné, že nejaké dva týždne pred premiérou prísť o priestory, s ktorými ste rátali, je pre organizátora bolestivé (akcia bola preto zrušená, kým jej nenájdu náhradné riešenie).
Ale nebojte sa o nich, dekadentní umelci v tom neostali sami! Usilovné včeličky z denníka SME totiž opäť preukázali talent na zavádzanie, dezinformovanie verejnosti. Vyjadrili sa k celej kauze v samostatnom článku s týmito slovami:
„Niektoré médiá však už o Nohelovej písali. Keď v septembri 2023 zorganizovala v spolupráci so študentským LGBTI spolkom Univerzity Komenského tanečný workshop, konzervatívne médium Štandard zaradené na zoznam konšpirátorov a bulvárny Nový Čas o aktivite písali ako o „kurze striptízu”, ktorý je hradený “Európskou úniou”. Burleska však nie je súčasťou práce v sexbiznise, ale samostatným umeleckým žánrom tanca.“
Pre čitateľa, ktorý nie je zorientovaný v problematike, je to geniálna návnada, akú musí okamžite prehltnúť: Ako prvé sa vyjadria diskreditujúc o tých médiách, ktoré akciu kritizovali – Štandard je konšpiračný, Nový Čas bulvárny, a teda sa automaticky diskvalifikujú zo seriózneho diskurzu. Čitateľ SME chápe…
A potom príde čerešnička na torte: Burleska nemá nič spoločné so sexbiznisom, je to samostatný umelecký žáner tanca.
Kto aspoň trochu ovláda logiku a argumentačné techniky, práve vybuchol smiechom. Isteže, burleska nie je pohlavný akt za peniaze ani platená pornografia. To však ani nikto netvrdil! Pokiaľ ide o druhú časť vety, je zavádzanie ešte horšie. „Samostatný žáner tanca“ je predsa aj tanec na tyči (poledance) alebo striptíz, alebo striptíz „v lone“ sediaceho muža (lapdance), alebo go-go, ale aj kankán, na ktorý sme si akosi „zvykli“, hoci tam devy ukazujú spodnú bielizeň…
Vari si redakcia v SME myslí, že ľudia sú úplní idioti? Keď sa dopustí argumentačného prešľapu, že stotožní burlesku s tancom vo všeobecnosti, akoby mala byť vznešený umelecký žáner stojaci na jednej rovine, povedzme, s valčíkom?
Nuž nie, milí elévi! Nate, lekcia zo základov estetiky zdarma od Hlavných správ: Každý umelecký druh (literatúra, film, hudba…) má svoje žánre a subžánre. Pokiaľ ide o tanec, celkom samostatný „chlievik“ tvoria subžánre erotického charakteru. To sú tie vyššie menované, s cieľom rozrušiť, či priam vzrušiť obecenstvo. Prítomný môže byť samozrejme aj smiech, môžeme hovoriť aj o tom, ako sa žena „vyjadruje“ svojimi pohybmi, ale v konečnom dôsledku je vždy prítomná buď nahota, alebo snaha o vyvolanie rozruchu, vzruchu, či menšieho-väčšieho spoločenského škandálu.
Hovoríme tu o poodhaľovaní ženského tela a zámernom predvádzaní jeho kriviek – tento aspekt burlesky predčí fakt, že ide o pohybové divadlo, a robí z tanečných schopností samotných umelkýň sekundárnu záležitosť.
Preto treba jasne pomenovať, aké druhy umenia patria a aké nepatria na akademickú pôdu, resp. do priestorov, ktoré sú pod správou tej-ktorej univerzity.
Chce niekto hovoriť o cenzúre? Nech sa len slobodne vyjadrí, má na to právo, o tom je demokracia. Avšak si treba uvedomiť – ak chceme viesť seriózny dialóg – že hovoríme o prominentnom mieste, akým Moyzesova sieň FF UK bezpochyby je. Kto tvrdí, že na miesto vážnej kultúry (s občasným „uvoľnením“ v repertoári v podobe komerčnej, avšak mládeži prístupnej šou) je vhodné púšťať – s prepáčením – nahotinky, tak ten sa z debaty sám diskvalifikoval.
A bodka.
PS: Na instagramovom profile bratislavskej burlesky pod statusom k zrušeniu podujatia už v komentároch vyskočila osoba, ktorá ponúka organizátorom priestor na rozhovor pre médium „Slovak Spectator“. Asi aby mohli agilní „slobodomyseľní novinári“ expresne o „cenzúre“ u nás informovať aj západné kruhy…