Na istú spojitosť so symbolikou odporu proti predsedovi strany Právo a spravodlivosť a bývalému premiérovi Poľska Jaroslawovi Kaczyńskému, poukázal užívateľ Twitteru. Proeurópsky a proliberálny aktivista Tomasz Peszyński totiž na sociálnej sieti napísal, čo v súčasnosti biela farba v Poľsku znamená.
“Čaputová v Poľsku. Vzala si biele šaty. Biela ruža je symbolom odporu voči Kaczyńskému,” napísal tento užívateľ Twitteri a k postu pripojil snímku z návštevy.
Čaputová v Polsku. Vzala si bílé šaty. Bílá růže je symbolem odporu vůči Kaczyńskému pic.twitter.com/2ID3Nbmi3i
— Tomasz Peszyński (@PeszynskiTomasz) July 15, 2019
Niektorí používatelia siete na jeho príspevok však reagovali slovami, “že je to celkom divoká teória”. “Sú to jednoducho biele šaty,” stojí v jednom z komentárov. S tým však autor daného postu nesúhlasí.
“To sa teda fakt pletiete… Keď išla do Bruselu, tak si brala modré. A keď išla do Budapešti, tak ich mala v uhorskom strihu,” vysvetlil svoj pohľad na vec.
S jeho názorom súhlasili aj iní užívatelia: “@PeszynskiTomasz má pravdu. Ona veľmi dobre vie, čo robí a ako to robí. ”
Biela farba ako znak protestu v Poľsku
Peszyński na farbu šiat Zuzany Čaputové poukázal v súvislosti s dianím v Poľsku. Krajina je totiž aj niekoľko rokov po páde poľského prezidenstkého špeciálu v Smolensku stále rozdelená. Poľskí vládni konzervatívci vedení Jaroslawom Kaczyńským, ktorý je bratom zosnulého poľského prezidenta, si stojí za tým, že išlo o atentát. Opozícia to však odmieta a odvoláva sa na výsledky vyšetrovania, ktoré jasne hovoria o chybe pilota a zlom počasí.
V krajine však nie je rozdelená len politická scéna, ale aj celá spoločnosť. Jaroslaw Kaczyński stále prichádza k prezidentskému palácu, aby si tak pripomínal smrť svojho brata Lecha. Pri týchto zhromaždeniach bola vždy prítomná polícia, rovnako ako priaznivci a odporcovia Jaroslawa Kaczyńského.
A práve tu odporcovia bývalého expremiéra dali najavo svoj nesúhlas so súčasným smerovaním Poľska tak, že mlčky vystúpili s bielymi ružami a spútanými rukami. Biela farba sa tak dá považovať za symbol odporu proti danému politikovi.
Vycibrený štýl obliekania Zuzany Čaputovej
Vyzerá to, že si slovenská prezidentka, ktorá sa ujala danej funkcie v sobotu 15. júna, si dáva na výbere svojho oblečenia záležať. Avšak, už v minulosti sa objavili isté komentáre a postrehy ohľadom výberu jej outfitov na zahraničných cestách.
Čaputovou slavnostně uvítali v Maďarsku. Ta v Budapešti vyjádřila znepokojení v souvislosti s právy menšin https://t.co/xVz0OtTrWG pic.twitter.com/4UUutcFBnx
— Sputnik ČR (@sputnik_cz) July 11, 2019
Keď najvyššia predstaviteľka SR zavítala do Maďarska, mala na sebe kostým s prvkami, ktoré pripomínali uniformy uhorských husárov a slovenských dobrovoľníkov z polovice 19. storočia.
“Oblečenie prezidentky dávalo najavo silnú symboliku vzťahu dvoch štátov, ktoré majú spoločnú históriu z obdobia Rakúsko-Uhorska,” informovali médiá.
Podpora demonštrácií proti Babišovi
Niektorí by určite stáli za tým, že výber oblečenia Zuzany Čaputovej nie je náhodný. Môže o tom svedčiť aj to, že sa prezidentka rada vyjadruje k dianiu a situácii v daných krajinách. Dáva tým najavo svoj názor.
Pri návšteve Českej republiky sa totiž otvorene vyjadrila k demonštráciám, ktoré sú zamerané na českého premiéra Andreja Babiša a jeho odchod z funkcie. Toto jej počínanie rozzúrilo napríklad šéfa SPD Tomia Okamuru. Ten sa na sociálnej sieti k veci vyjadril nasledovne:
“(Čaputová, pozn. red.) počas svojej návštevy predviedla aj z medzinárodného hľadiska úplne nehorázne zasahovanie do vnútorných záležitostí nášho suverénneho štátu. Povedala, že má pochopenie pre ľudí protestujúcich na Václavskom námestí proti vláde Andreja Babiša. Hnutie SPD vládu Andreja Babiša so sprofanovanou ČSSD nepodporuje. (…) Zároveň, ale odmietame, aby do vnútorných záležitostí nášho štátu zasahoval ktokoľvek zo zahraničia a aby Vládu ČR zvrhávali sorosovské neziskovky. ”
Rozhorčený politik potom pokračoval tým, že v minulosti bolo zvykom, že českí a slovenskí štátnici nekomentovali vnútorné záležitosti oboch krajín.
Túto skutočnosť si všimol aj slovenský politik Ľuboš Blaha. Ten tvrdenie súčasnej prezidentky Slovenska považuje za útok na českú vládu:
“Je to úplne očividná podpora a útok na legitímne zvolenú českú vládu. Čaputová sa nevie odpútať od svojej slniečkarskej komunity a jej správanie pripomína pubertálneho pankáča, nie prezidentku, ktorá má reprezentovať Slovensko a nie bratislavskú kaviareň. Je mi to ľúto a bratom Čechom sa za ňu ospravedlňujem,” vyhlásil politik.
Čaputová vtedy uviedla, že má veľký rešpekt k prejavovaniu názorov ľudí v uliciach. Pripomenula tak svoju vlastnú skúsenosť a poznamenala: “Ja som v tomto zmysle človek z ulice, pretože som veľa protestov spoluorganizovala a na protestoch Za slušné Slovensko, ktoré mimochodom prebiehali vo veľmi kultivovanej a pokojnej forme, som bola jedným z protestujúcich ľudí.”
Potom dodala, že má k takémuto “výdobytku novembra, že ľudia majú zhromažďovacie právo bez následkov”, veľký rešpekt.
“A to si myslím, že by všetci politici mali vnímať s veľkým rešpektom a úctou. To je prvá vec… Zároveň si myslím, že spätná väzba, ktorú verejná moc dostáva od ľudí, je zdravý prejav demokracie – v tomto zmysle teda o českú spoločnosť nemám obavu,” uzavrela vtedy vec Zuzana Čaputová.