Bratislava 31. januára 2023 (HSP/Foto:FB)
Na internete koluje zaujímavá grafika. Podľa nej v Českej republike, na Slovensku a vo Francúzsku druhé kolo prezidentských volieb skončilo podobným výsledkom, teda približne 58,5 % pre víťazného kandidáta. Okamžite sa začali objavovať reakcie
Ako prvý politik to komentoval Ľuboš Blaha (Smer-SD). “Overil som si to a je to naozaj tak. Voľby prezidenta na Slovensku, v Česku a vo Francúzsku dopadli navlas rovnako. Navlas,” píše politik na Telegrame a dodáva:
“Neoliberálny kandidát, ktorý podporuje globálny kapitál a americké vojny, získa vždy so železnou zákonitosťou 58 percenta a nejaké drobné. Či už je to Čaputova, Pavel alebo Macron. A jeho súper získa vždy 41 a pol percenta. Pozrite sa na to. Keby si tie čísla vymysleli, nevyzeralo by to inak. Trafili sa trikrát skoro na desatinne čísla. A to všetko v čase, kedy v ľuďoch rastú obavy z manipulácie volieb… Ale samozrejme – toto celé je len ukrutná náhoda.”
Bez komentára to nenechal ani Marian Kotleba (ĽSNS): “Nechce sa mi veriť, že by tak rozdielne štáty čo do veľkosti, ale aj skladby obyvateľstva, mali až tak neuveriteľne presné rozdelenie podľa politického zmýšľania. To, že je Francúzsko plné imigrantov, je všeobecne známe. Rovnaké volebné výsledky by však znamenali, že Slovensko je plné liberálov a Česko zas vojnových štváčov. Ale to je predsa hlúposť. Jednoducho mi to nejako nesedí. Alebo je to fakt tak, že o výsledku volieb rozhodujú tí, ktorí spočítavajú hlasy?”
Polícia upozorňuje na hoax
Ľudia na sociálnych sieťach začali diskutovať o tom, ako sa mohlo k týmto výsledkom dopracovať. Na jednu z teórií zareagovala aj policajná stránka Hoaxy a podvody.
Teóriu, že za to môže „rovnaký sčítací softvér“, označili za hoax.
“Lenže v Českej republike sa žiadny softvér na sčítanie hlasov nepoužíva. Hlasy sa sčítajú vo volebných komisiách ručne. Nestrannosť zaručuje to, že ľudí do komisií nominujú politické strany s často protichodným programom. Na webe volby.cz sa možno preklikať aj k výsledkom za jednotlivé okrsky a je pravdepodobné, že veľká časť komisárov si skutočne skontroluje správnosť. Softvér následne už len prenáša hotový zápis do systému. Nutné dodať, že k jednej chybe v zápise skutočne došlo a to v Prahe 8. Táto chyba bola však v prospech Andreja Babiša. Konšpiračné teórie ohľadom nejakého softvéru začali šíriť ľudia ako Pavel Zítko, Jana Peterková a ďalšie bizarné osobnosti dezinformačnej scény. Mali sa týkať softvéru na rozpoznávanie údajov na petíciách,” píše polícia.