Bratislava 4. apríla 2019 (HSP/Foto:Facebook)
Časopis Týždeň velebí novo zvolenú prezidentku Čaputovú podobným obrazom, aký bol použitý na obale autobiografickej knihy nacistického ministra propagandy Josepha Goebbelsa… Upozornil na to na svojej facebookovej stránke politický analytik Eduard Chmelár
V najnovšom vydaní kontroverzného časopisu Týždeň šéfredaktora Štefan Hríba sa na titulnej strane objavila “hrdinka” Zuzana Čaputová ako z výšky vzhliada na slovenský kraj… Tento obraz je však prerobený z obrazu nemeckého výtvarníka Friedricha z 18. storočia a bol použitý aj ako obal knihy (novela Michael s autobiografickými prakmi pôvodne z roku 1929) neskoršieho nacistického ministra propagandy Goebellsa.
“Ako sa vyrába morálny gýč. Použi romantický obraz nemeckého maliara Caspara Davida Friedricha Pútnik nad morom hmly z roku 1818, na ktorom je síce zobrazená krajina Labských pieskovcov na hraniciach Česka a Nemecka, ale Ty k nej bez rozpakov domaľuj Kriváň a na vrchol postav svätú Zuzanu.” Upozornil na pochybný obraz Čaputovej Eduard Chmelár.
Chmelára v tejto súvislosti napadla podobnosť s niekdajšou kampaňou strany HZDS. “Pamätáte sa na bilbordy Vladimíra Mečiara s Kriváňom a švajčiarskou krajinou, ktoré liberálna tlač znosila pod čiernu zem? Dnes sa na kulte osobnosti podieľajú priamo médiá a už teraz nadobúda obludné rozmery v štýle Kim Ir-sena.”
“A ako ukazuje nadšená diskusia pod titulnou fotografiou: nie, Slovensko sa nemení. A ak, tak k horšiemu. Kritické myslenie vytláčajú nereálne obrazy a túžba stáda po slepom obdivovaní svojho pastiera. Takto sa neposilňuje demokracia.”
“Ľudia sa vraj len tešia. A my im závidíme. Niečo pre nechápavých idiotov a ignorantov, ktorým treba dejiny pripomínať polopatisticky,” dodal v komentári na svoj príspevok Chmelár, ktorý bol jedným z kandidátov na prezidenta SR.