Bratislava 21. marca 2023 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)
Počas diskusie o darovaní slovenských MiG-29 Ukrajine, sa objavil argument o tom, že zatiaľ žiadna krajina NATO nedodala na Ukrajinu svoje bojové letectvo a tak sa Slovensko môže stať prvou testovacou krajinou na zatiaľ nepoznanú reakciu zo strany Ruskej federácie. Keďže stíhačky sú považované za útočné zbrane, ktoré patria do vyššej bojovej kategórie ako húfnice či BVP, západné krajiny nateraz dodávky bojového letectva odmietli. Dočasne poverený minister obrany J. Naď však prišiel s informáciou, že lietadlá Kyjevu dodali už 4 krajiny, ale odmietol zverejniť, ktoré, pričom sa odvolal na utajovanú informáciu
Dočasne poverený minister obrany J. Naď v rámci diskusie o dodávkach slovenských MiGov na Ukrajinu, zverejnil informáciu, že Slovensko nebude prvou krajinou NATO, ktorá dodá na Ukrajinu bojové lietadlá. Ktoré krajiny to sú, však neuviedol. Odvolal sa na utajovaný spis. Tvorcom utajovanej informácie nemalo byť MO SR a utajovanú informáciu mali dostať aj ďalší najvyšší ústavní činitelia a taktiež minister zahraničia i predseda výboru pre obranu a bezpečnosť.
Podľa najnovších informácií mala byť jednou z krajín, ktorá by mohla tvoriť Naďov utajovaný zoznam Severné Macedónsko. Krajina však nie je členom NATO a Európskej únie a rozdiely v porovnaní dodávok slovenského bojového letectva a „letectva” Severného Macedónska sú viaceré.
Okrem toho, že krajina na rozdiel od Slovenska nie je v EÚ a ani v NATO, je ďalším rozdielom aj to, že Severná Macedónsko dodalo iba štyri bojové lietadlá SU- 25 a ešte k tomu aj neschopné letovej prevádzky. Ďalším podstatným rozdielom je aj to, že Severné Macedónsko neporušilo touto dodávkou žiadnu medzinárodnú zmluvu s výrobcom, keďže macedónske bojové lietadlá Suchoj boli kúpené priamo od Ukrajiny, čo sa v prípade Slovenska povedať nedá.
Ministerka obrany Severného Macedónska Petrovská 14. marca 2023 oficiálne potvrdila informáciu, ktorá sa minulý rok objavila vo viacerých macedónskych médiách, že jej krajina presunula útočné lietadlá Su-25 na Ukrajinu.
Ministerka obrany Severného Macedónska vo vyhlásení zo 14. marca oznámila, že Ukrajina dostala lietadlá Suchoj zo Skopje. Bez špecifikácie modelu malo Severné Macedónsko v tom čase iba Su-25. Už v roku 2022 bolo známe, že bojové lietadlá Severného Macedónska nie sú spôsobilé na let.
Podľa macedónskych novín Janes, boli tri macedónske jednomiestne SU-25 a jeden dvojmiestny SU-25UB poslané na Ukrajinu ako neschopné letu. Bojové lietadlá boli zakúpené v Kyjeve pred viac ako 20 rokmi a od roku 2004 nedokázali vzlietnuť. Ako najpravdepodobnejšia verzia sa preto javí- odoslanie lietadiel na náhradné diely.
Podľa posledných informácií Macedónsko uvažuje aj o poslaní svojich vrtuľníkov Mi-24, ktoré v roku 2001 kúpilo Macedónsko od Kyjeva (nie z Ruska, alebo ZSSR). Niektoré vrtuľníky prešli modernizáciou, ktorú zabezpečila izraelská firma „Elbit” a sú tak prispôsobené na nočné lety.
Ministerka obrany Macedónska zatiaľ nepotvrdila, ale ani nepoprela darovanie vrtuľníkov Mi-24 Ukrajine.
„Samotné rozhodnutie by nemalo byť skryté a rozhodnutia sme klasifikovali kvôli citlivosti, pretože nepriateľ nemusí vedieť o detailoch, kvôli praktickosti, pragmatizmu a bezpečnosti. Keď uvidíme, že žiadne bezpečnostné riziko nehrozí, tak nebudeme mať problém so zverejnením. Dary nezhoršujú našu bojovú pripravenosť,” povedala Petrovská v „Štúdiu 10″ na TV24.
Prednedávnom sa znenazdajky v Macedónsku objavil vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Josep Borell, ktorý navštívil Skopje. Ministerka obrany Petrovská sa Borellovi osobne poďakovala za 9 miliónov eur určených na modernizáciu a posilnenie kapacít macedónskej armády.
Borel vyzdvihol macedónsku podporu Ukrajine a uviedol, že Únia je odhodlaná rozvíjať s touto krajinou obrannú spoluprácu.