“Tento doktor, Erik Broyn, odmietol a nepripustil psychologický posudok, ktorý na mňa napísal český lekár profesor Šturma, a tým bol teda jeden z tých, ktorí rozhodli o odobratí rodičovských práv k mojim synom,” povedala Eva Michaláková pre televíziu Prima.
Jej nórska právnička Janne Fjelnsethová vysvetľuje, že v Nórsku každý posudok predložený na súd najprv zhodnotí komisia BSK. V Michalákovej prípade bol členom dvojčlennej komisie psychiater Erik Broyn, a tak advokátka Dora Boková, ktorá Michalákovú zastupuje na Európskom súde pre ľudské práva, podľa iDNES.cz potvrdzuje, že Broyn “určite nejakým spôsobom ovplyvnil rozhodovanie o odobratí detí, pretože ako člen komisie rozhodoval aj o posudku profesora Šturmu hodnotiacom Michalákovej kvality a výchovné schopnosti”.
Broyn bol v apríli 2018 odsúdený na takmer dva roky za sťahovanie detskej pornografie. Nórsko preto znovu preveruje niektoré prípady odoberania detí rodičom nórskou sociálnou službou Barnevernet, na ktorých psychiater pracoval. Boková vraví, že Michalákovej prípad sa bude riešiť priamo s nórskou advokátkou Fjelnsethvou, ktorá ju v Nórsku zastupovala pred súdom.
Michaláková teda bude v každom prípade žiadať o obnovenie procesu. Podľa Bokovej sa “s petičným výborom znovu obrátia na českú vládu, či by nemohla podniknúť nejaké diplomatické kroky”.
Aj vďaka europoslancovi Tomášovi Zdechovskému sa Michalákovej prípad predložil pred Európsky súd pre ľudské práva. Zdechovského hovorkyňa Jitka Fialová uviedla, že “nové zistenia o nórskom psychiatrovi by však rozhodovanie Európskeho súdu ovplyvniť nemali, pretože podklady sú dodané a súd rozhoduje na ich základe, ale mohli by pomôcť maximálne k novému procesu a otvorení kauzy”.
Zdechovský ďalej píše, že Broyn sa nikde netají svojou homosexuálnou orientáciou a svoje dve deti si v roku 2010 nechal odnosiť v Indii náhradnými matkami, ktoré potom vychovával ako samoživiteľ. Barnevernet sa vyjadril, že mu ich hneď po návrate z väzenia vráti. Preto sa Zdechovský pýta, “podľa akého kľúča teda chránia deti nórske úrady, keď zjavne chorému pedofilovi deti vrátia a biologickým matkám, u ktorých sa ani z desatiny nepreukázali takéto závažné podozrenia, deti nevráti“.
Nórsko sa snaží všemožne popierať, že by jeho Barnevernet nejako pochybil, a namieta, že ide o “propagandu” zo strany Ruska či inej “nepriateľskej sily”, píše Zdechovský, no zároveň dodáva, že o Barnevernete sa zmieňovalo aj mnoho nezávislých svetových médií, kde nemožno hovoriť o nejakom vplyve. Ide o médiá ako Deutsche Welle, austrálska SBS Dataline, francúzska TV Artes, dokonca aj Česká televízia, či už pred dvoma rokmi BBC.
Nakoniec Zdechovský poukazuje na “zvrátenú každodennú nórsku realitu plnú podivných indivíduí a nelogických praktík pracovníkov Barnevernetu” aj týmto faktom: “Eva Michaláková, ktorá môže učiť v škôlke a vychovávať dcéru priateľa, nemá nárok dostať jedinú informáciu o vlastných deťoch.”