Bratislava 25. marca 2023 (HSP/Foto:TASR – Jakub Kotian)
Keď ukrajinský inžinier pobúchal kladivom po kokpite štyroch slovenských Migov a tie po takejto sofistikovanej oprave následne čarovne vzlietli a preleteli bezpečne až do Kyjeva, dočasne poverený minister obrany J. Naď na sociálnej sieti vyhlásil, že sme sa zapísali do dejín. Ako presne sa do nich naozaj zapíšeme, ukážu až najbližšie mesiace a možno až 30. september. Na prelet slovenských MiG – 29 zareagovala aj Ruská federácia
„Ďakujem všetkým zapojeným zložkám za fantastickú profesionálnu prácu. Slovensko stojí na správnej strane a týmto gestom sme sa ako krajina zapísali veľkými písmenami do moderných svetových dejín, ktoré hovoria o včasnej pomoci, úprimnej solidarite a veľkosti národa,” uviedol dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď na margo preletu štyroch slovenských Migov na Ukrajinu. Naď taktiež zopakoval, že Ukrajine poskytujeme pre Slovensko nepotrebnú techniku, ktorú si v našich podmienkach nevieme opraviť.
Na Naďov počin, ktorý podľa posledného prieskumu neschvaľuje viac ako 70% slovenského obyvateľstva už reagovala i Ruská federácia.
„Toto pre nás absolútne nie je prekvapením. Len do našich štatistík o zostrelených lietadlách pribudnú nové čísla,” uviedol námestník ministra zahraničných vecí Ruskej federácie Alexander Gruško.
Ruský diplomat zároveň vymenoval „celý mysliteľný rad porušení”, ktoré Slovensko spáchalo presunom štyroch nadzvukových stíhačiek MiG-29 sovietskej výroby na Ukrajinu. Tento krok Bratislavy podľa neho odporuje aj smerniciam Európskej únie.
„Slovensko ako člen EÚ hrubo porušuje mnohé medzinárodné záväzky vrátane dokumentov smernice EÚ, ako aj medzinárodnej zmluvy o obchode so zbraňami a zásad upravujúcich transfery konvenčných zbraní, dokumentu OBSE a zákazu transferov zbraní do konfliktných zón. Ďalší dôkaz toho, ako v skutočnosti vyzerá „poriadok založený na pravidlách”,” povedal námestník ministra zahraničných vecí pre agentúru TASS.
Gruško pripomenul, že Slovensko svojím konaním porušilo aj náležitosti zmluvy, ktoré zakazujú prevoz zbraní do iných krajín bez súhlasu predajcu. „Vo všeobecnosti celá mysliteľná kopa porušení,” uviedol námestník ministerstva zahraničia.
Na darovanie slovenských Migov reagoval aj tlačový tajomník prezidenta Ruskej federácie Dmitrij Peskov, ktorý označil presun stíhačiek MiG-29 zo strany Slovenska a Poľska do Kyjeva za plytvanie starou technikou.
Kroky Slovenska a Poľska podľa neho vyvolávajú pocit, že tieto krajiny nepodporujú Ukrajinu, ale zaoberajú sa likvidáciou starej nepotrebnej techniky. Tieto dodávky opäť dokazujú, že do konfliktu na Ukrajine sa zapája viacero krajín Severoatlantickej aliancie naraz. Dmitrij Peskov tiež poznamenal, že dodávka bojových lietadiel neovplyvní výsledok ruskej špeciálnej operácie. Dodal, že to môže priniesť len nové problémy pre samotnú Ukrajinu a jej obyvateľov. Podľa neho bude počas trvania špeciálnej operácie zničená všetka technika dodaná krajinami NATO.
Napriek tomu, že dočasne poverený minister obrany Naď neustále tvrdil, že Slovensko nebude prvou krajinou v rámci NATO, ktorá bojové stíhačky Ukrajine odovzdá, ukazuje sa, že tomu tak nie je. Tvrdenie o tom, že dodávky budú koordinované spolu s Poľskom, stálo na vode už od začiatku. Prelet štyroch slovenských lietadiel zo slovenského územia na Ukrajinu je precedens, ktorý neurobil dosiaľ žiadny štát. Jediným vysvetlením, prečo sa nečakalo na poľskú stranu, aby sa všetky bojové lietadlá odovzdali spoločne – je zámerné provokovanie Ruskej federácie.