Bratislava 30. novembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
Minister obrany Jaroslav Naď je známy aj tým, že za svoj veľký úspech počas svojho pôsobenia na ministerstve pokladá aj vyzbrojovanie Ukrajiny. Najnovšie sa pochválil na sociálnej sieti, že sa mu podarilo v rámci dohody s nemeckou stranou vyjednať 15 nemeckých tankov za 30 slovenských BVP- 1. A keďže slovenské bevepéčka sú už na Ukrajine, je načase očakávať nemecké tanky Leopard A 24, ktoré by k nám mohli postupne prichádzať od decembra tohto roku a mali by posilniť slovenský tankový prápor
V úvode svojho statusu Naď pripomína dohodu, ktorú uzatvoril počas leta s nemeckou ministerkou obrany Christine Lambrecht, kde sa obe strany dohodli, že pomôžu Ukrajine a zároveň posilnia slovenskú obranu. Na základe tejto dohody malo Slovensko Ukrajine odovzdať 30 svojich BVP-1 a za to mu Nemecko pošle svojich 15 tankov Leopard A24.
„Môžem s radosťou potvrdiť, že po podpise relevantného memoranda pred dvoma týždňami sme svoju časť dohody v uplynulých dňoch naplnili a Ukrajina si prevzala 30 našich BVP1,” uvádza minister.
Naď vo svojom statuse taktiež pripomína že v decembri príde prvý tank na Slovensko: „Už v decembri príde na Slovensko z Nemecka prvý tank Leopard 2 A4 a následne každý mesiac v priebehu roka 2023 dostaneme jeden až dva kusy, až ich bude na Slovensku 15. Tieto tanky výrazne posilnia náš tankový prápor. Čím naplníme ďalšiu podmienku na výstavbu ťažkej mechanizovanej brigády v rámci cieľov spôsobilostí NATO.”
Minister obrany ďalej vysvetľuje, že spolu s tankami nám nemecká strana poskytne aj náhradné diely, muníciu a výcvik slovenských tankistov.
Čo sme odovzdali a čo by sme mali dostať:
BVP- 1- je bojové vozidlo pechoty a bolo vyrábané v licencii v Česko- Slovensku (BMP-1, ZSSR). Bojové vozidlo je obojživelné. Na ceste dokáže vyvinúť maximálnu rýchlosť 65 km/h a v teréne 45 km/h a vo vode 7 km/h. Bojové vozidlo vie pojať približne osem príslušníkov pechoty. Veža je motoricky ovládaná a má odmer 360°. Hlavnú výzbroj tvorí kanón kalibru 73mm. Je možné z neho odpaľovať strely kategórie HEAT alebo HE-FRAG. Kumulatívna munícia dokázala prebíjať aj čelné panciere tankov NATO z 60. a 70. rokov, preto vozidlo vzbudzovalo na Západe veľké obavy. Jeho účinný dostrel by mal byť 1 300 m a vozidlo je vybavené aj guľometom kalibru 7,62mm so zásobou 2 000 nábojov. Vozidlo obsahuje aj odpaľovacie zariadenie pre protitankovú riadenú strelu (PTRS) 9M14M „Maljutka” (v označení NATO A-3 Sagger). Strela je riadená po drôte a má maximálny dosah 3 000 m. Modernizovaná verzia BMP-1M z roku 1974 používala PTRS 9K111 Fagot (AT-4 Spigot).
Vozidlo bolo nasadené vo viacerých vojnách ako Jomkipurská vojna (konflikt medzi Egyptom a Izraelom), občianska vojna v Angole, sovietska intervencia v Afganistane, súčasný konflikt na Ukrajine (BMP-1 využíva ruská, ako aj ukrajinská armáda).
Leopard 2- výroba stále prebieha v závodoch Krauss-Maffei v Mníchove a MaK v Kieli. Jedná sa o hlavný bojový tank s dobrou povesťou, hlavne kvôli jeho odolnosti. Má dostatočnú rýchlosť aj v problematickom teréne. Hlavnou zbraňou je 120 mm kanón Rheinmetall L/44 s hladkým vývrtom hlavne. Z kanónu je možné odpaľovať protipancierové strely kategórie APFSDS-T a viacúčelové strely HEAT. Ďalšiu výzbroj tanku tvorí guľomet kalibru 7,62 mm, protilietadlový guľomet kalibru 7,62 mm, 2 x 8 výmetníc zadymovacích granátov. Osádku tvoria štyria muži- majú k dispozícii pasívne nočné pozorovacie prístroje. Tank je ďalej vybavený ochranou proti účinkom ZHN (zbrane hromadného ničenia). Brodenie bez prípravy je možné do hĺbky 1 meter, s prípravou do hĺbky 2,25 m. Pancierovanie tanku tvorí oceľ a lamináty, jeho sila je však utajovaná. Maximálna rýchlosť tanku je 72 km.
To či nemecké tanky dorazia nakoniec naozaj na Slovensko a v sľúbenom počte ukážu najbližšie mesiace, keďže Slovensko už má jednu neblahú skúsenosť s oneskorenou dodávkou amerických bojových stíhačiek F-16 (až v roku 2024). Druhou otázkou je, že keď aj naozaj prídu v akom budú technickom stave, keďže sa nejedná o tanky nové, ale po generálke. A tou treťou, je celková modernizácia slovenských ozbrojených síl v čase, keď ako tvrdí opozícia – v období zdražovania a energetickej krízy si ministerstvo obrany ukrajuje zo štátneho rozpočtu poriadne neprimerane, pričom by tieto prostriedky mohli neskôr chýbať na pomoc občanom.
Mário Micenko