Bratislava 11. mája 2023 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)
Tohtoročné kladenie vencov k 78. výročiu ukončenia druhej svetovej vojny v Európe – Deň víťazstva nad fašizmom sa neudialo na Slavíne, ale prebehlo pri Hrobe neznámeho vojaka na Rázusovom nábreží. Dočasne poverený minister obrany J. Naď spolu s Hegerom a prezidentkou Čaputovou, si uctili pamiatku obetí tichým položením vencov. Za dôvodom zmeny pietneho miesta kladenia vencov stojí ozbrojený konflikt na Ukrajine. Po kladení vencov sa Naď pre média vyjadroval aj k tzv. súčasným „extrémistom” v politike
Po kladení vencov k 78. výročiu ukončenia druhej svetovej vojny v Európe – Deň víťazstva sa dočasne poverený minister Naď vyjadroval aj k súčasnej vnútropolitickej situácii na Slovensku.
Naď apeloval, aby sme sa všetci správali tak, aby sme neumožnili nástup nového nacizmu alebo extrémistov do NR SR, pričom poukázal, že v NR SR sú dnes „právoplatne odsúdení” poslanci a že dokonca ašpirujú na prevzatie moci. Podľa Naďa je to „obrovské memento pre budúcnosť nás všetkých.” Naď zároveň doplnil, že „nech ľudia hlasujú ako chcú a ako to cítia v parlamentných voľbách, len prosím nech nehlasujú za extrémistov, lebo to je nebezpečie pre nás všetkých.”
Naď zároveň prirovnal niekdajší boj proti nacizmu s bojom proti agresívnemu režimu Putina.
„Dnes tým, že sme položili vence za hrdinov, ktorí padli za našu vlasť, demokraciu a slobodu sme zároveň spomínali na tých hrdinov, ktorí dnes, tak ako naši predkovia bojovali proti nacizmu – dnes bojujú proti agresívnemu režimu Vladimíra Putina, keď zabíja nevinných ľudí, tak, ako ich Hitler zabíjal u nás, tak ich on zabíja na Ukrajine. A aj na to sme spomínali a aj preto sme sa rozhodli, že položíme vence tu pri hrobe neznámeho vojaka a nie na Slavíne,” uviedol Naď.
Naď zároveň poukázal na odchod poslanca Gyimesiho, ktorý ako jeho náhradník v parlamente končí. Podľa dosluhujúceho ministra obrany bude to preňho samého (koniec Gyimesiho v NR SR) „veľmi kvalitná cena útechy”, Podľa Naďa to bude jeden z jeho najkrajších dní v politike, keď bude môcť tohto človeka poslať kade ľahšie z Národnej rady. „Nikdy tam nemal byť a dúfam, že tam už ani nikdy nebude,” doplnil Naď.
Aj keď J. Naď tentokrát priamo hnutie Republika vo svojom mediálnom vystúpení nemenoval, z jeho predchádzajúcich vyjadrení je zrejmé, že nálepkami ako „fašisti” a „extrémisti” v NR SR neustále častuje Republiku a ĽSNS. Podľa viacerých prieskumov sa hnutie Republika dostane do parlamentu a nie je ani nereálne, že sa môže podieľať na budúcom vládnutí.
To, či Naďov naratív o akejsi „fašistickej” hrozbe pre budúcnosť Slovenska vychádza naozaj z jeho úprimnej obavy a z prípadných relevantných dôkazov alebo sa jedná skôr o jeho vlastnú obavu z toho, že by sa naozaj mohlo hnutie Republika stať súčasťou budúcej vlády, v ktorej by mohlo požadovať práve post ministerstva obrany, ukáže blízka budúcnosť. V prípade, že by k tomu naozaj došlo a boli by na ministerstve obrany vykonané hĺbkové kontroly o hospodárnosti nakladania s majetkom SR sa neistá budúcnosť môže určite črtať. V koho prípade, to nech si už domyslí každý sám.
PREČÍTAJTE SI EŠTE
Progresívne ulúpený štát? Existuje spôsob ako ho môžu občania dostať naspäť