Keď sa vyberiete z Pezinka smerom na Pezinskú Babu a za Pinelovou nemocnicou odbočíte doľava po starej panelovej ceste, prejdete okolo opustenej liečebne Cajla, popri zánovnej tabuli „Náučný chodník“ (zblízka vonia po eurofondoch), asi po dvoch kilometroch sa dostanete k odlesnenému vrcholu kopca. A nie hocijakému: tvorí ho totiž niekoľko desiatok metrov (!) hrubá vrstva stavebného odpadu. Je ho toľko, že ho sem museli navoziť stovky nákladiakov.
Video z lokality
Všetko sa to nachádza v priestore patriacom k bývalým rudným baniam. Ešte pred približne desiatimi rokmi bol tento areál v celkom prijateľnom stave. Aktivista Peter Rzyman spomína: „Na starú baňu to bolo pekné a zachovalé. Ťažil sa tu antimón a možno aj zlato či ďalšie kovy. Bol to takmer kandidát na stavebnú pamiatku, alebo aspoň na oddychový areál. Na dôstojnom betónovom priečelí jednej štôlne býval nápis 1985, teda ešte pomerne nedávno sa tu ťažobné aktivity nielen udržiavali, ale aj rozvíjali.“
Potom sa však činnosť bane skončila, objekty zdevastovali, vykradli a zaviezli stavebným neporiadkom. Ako je možné, že to Pezinčania dopustili? To si nikto nevšimol, kam smerujú tie stovky nákladiakov so stavebným odpadom? Odpad sa sem iste vozil dlhšiu dobu – vozidlá ho zrejme vozili akože na prevádzku banského závodu, ale potom nenápadne pokračovali ďalej lesom hore na kopec. Napriek tomu je celkom vylúčené, aby nikto z kompetentných nevedel, čo sa na kopci deje, už len preto, že túto atrakciu zďaleka vidno. O tejto skládke sa však mlčí. Mlčí aj obyvateľka Pezinka, prezidentská kandidátka Zuzana Čaputová.
Čaputová má za hlavnú tému svojej prezidentskej kampane boj proti vybudovaniu novej skládky komunálneho odpadu v Pezinku v roku 2010. To bol aj oficiálny dôvod, prečo ju v roku 2012 nominovali na „Medzinárodnú ženskú cenu odvahy“ (písalo sa o tom napríklad TU). Túto cenu udeľuje ministerka zahraničných vecí USA Hillary Clintonová ženám, ktoré „bojujú za ľudské a sociálne práva“. Nominujú ich americké ambasády po celom svete. Človek by teda možno očakával, že táto prezidentská kandidátka sa ozve aj v prípade nového, odpadového kopca nad mestom, v ktorom žije. Žiaľ, ona sa angažovala iba v prípade tej jednej skládky, ktorú mala spravovať firma, vo vedení ktorej pracoval jej otec Štefan Strapák. A aj to až potom, ako ho z vedenia firmy vyhodili: vtedy zrazu novú skládku prestalo mesto Pezinok chcieť a začali proti nej bojovať „aktivisti“ Via Iuris na čele so Zuzanou Čaputovou (detaily nájdete napríklad TU)
A tak ostáva iba konštatovať, že je škoda, že sa pani Čaputová, rovnako ako v prípade skládky, v ktorom bol zaangažovaný jej otec, rovnako intenzívne neangažuje aj v prípade skládky stavebného odpadu nad Pezinkom, či v prípadoch ďalších 39 čiernych skládok komunálneho odpadu, ktoré boli v Pezinku vlani registrované (viď zdroj). Bolo by skvelé, keby mali Pezinčania v meste niekoho, kto by nezištne bojoval za ich záujmy…
Ivan Lehotský