Bratislava 4. apríla 2023 (HSP/Foto: TASR-Martin Baumann)
Dočasne poverený minister obrany J. Naď okrem vyzdvihnutia si ďalšieho vyznamenania v Kyjeve, diskutoval aj o spoločnom slovensko-ukrajinskom vojenskom podniku na výrobu munície. Nedostatkom vhodnej munície netrpí len ukrajinská armáda, ale aj viaceré európske krajiny. V Európe muníciu vyrába 11 krajín. V celosvetovom merítku existujú iba tri krajiny, ktoré vhodnú muníciu (152mm) pre Ukrajincov vedia vyrobiť a zároveň ju sú aj ochotné dodať do zóny ozbrojeného konfliktu. Slovensko je jednou z nich. Fabrika, kde sa vyrába munícia leží na východe Slovenska a čoskoro bude zvyšovať svoje kapacity a prejde modernizáciou
Keď si dočasne poverený minister obrany J. Naď prevzal z rúk ministra obrany Ukrajiny, už v poradí druhé ocenenie v podobe medaily za rozsiahlu podporu Ukrajiny v boji, po rokovaniach v Kyjeve vyhlásil, že sa diskutuje o možnom spustení spoločného podniku na výrobu munície na Slovensku. Podľa Naďa ide o významnú investíciu.
Slovensko má byť jednou z kľúčových krajín, ktorá bude Ukrajine zabezpečovať dodávky 155-milimetrovej a taktiež aj 152-milimetrovej munície.
Na Slovensku sa výrobou munície zaoberá ZVS Holding, ktorá vznikla pred 85 rokmi. Spoločnosť sa zaoberá najmä výrobou veľkokalibrovej a strednokalibrovej munície. ZVS holding sa aktuálne chystá zainvestovať 15 miliónov eur do závodu v Snine, v ktorom sa vyrába aj munícia pre húfnice, ktorej telá sa dokončujú v závode v Dubnici nad Váhom. Kapacita výrobnej linky v závode v Snine je približne 19-tisíc kusov munície ročne. Po rozšírení prevádzky spoločnosť plánuje kapacitu navýšiť až na 100-tisíc. Muníciu vyrobenú na Slovensku, využíva aj armáda v Srbsku či v Poľsku.
„Rozšírenie výroby by malo byť dokončené do roku 2024. Aktuálne boli predložené zámery miestnym úradom a čakáme na schválenie. Tiež prebieha výber dodávateľov nových technológií,” uviedol hovorca spoločnosti, Andrej Čírtek.
Jedným z dôvodov, prečo spoločnosť rozširuje výrobu je aj to, že v Európe nie je dostatok kapacít na výrobu delostreleckej munície a súčasní dodávatelia nie sú schopní uspokojiť dopyt.
„Situácia bude trvať nielen kvôli vojne na Ukrajine, ale aj kvôli vyzbrojovaniu a dopĺňaniu zásob armád NATO,” vysvetľuje spoločnosť.
Dnes pracuje v závode v Snine 80 zamestnancov a po plánovanej investícii by malo dostať prácu ďalších 140 zamestnancov.
Dočasne poverený minister Naď sa spolu so zástupcami spoločnosti ZVS Holding stretol s komisárom EÚ Bretonom, kde sa mali prerokovať možnosti naštartovania výroby munície pre Ukrajinu. Európska obranná agentúra (EDA) na základe vlastných zistení dospela k záveru, že v 11 členských krajinách EÚ vrátane Slovenska pôsobí 15 výrobcov munície, ktorí vyrábajú 155 mm náboje do delostrelectva. Európska komisia následne oznámila svoj zámer navštíviť niektoré závody na výrobu munície.
Nápad zrealizovať spoločný ukrajinsko-slovenský závod na výrobu munície na území Slovenska, ktorý vznikol v Kyjeve sa môže s vysokou pravdepodobnosťou vzťahovať na fabriku v Snine. To či do podniku vstúpi ukrajinská oligarchia, alebo sa bude jednať o inú formu spolupráce, napríklad, žeby sa na výrobnom procese podieľali samotní Ukrajinci, ukáže čas. Budúcnosť taktiež ukáže aj to či na mape cieľov ruských raketových vojsk v perimetre zásahu, označenom červeným kruhom nepribudne okrem Sliača a Michaloviec (oprava nemeckej vojenskej techniky z Ukrajiny) aj mesto Snina.