Bratislava 4. mája 2023 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
Po tom, čo funkčný protivzdušný systém S – 300 v slovenskom vlastníctve skončil ako dar na Ukrajine, dočasne poverený minister obrany J. Naď vyrukoval s tvrdením, že protivzdušná obrana je zásadným obranným prvkom pre bezpečnosť našej vlasti a preto sa ministerstvo obrany chystá pripraviť pre budúcu vládu materiál, na základe ktorého sa pristúpi ku kúpe nového obranného protivzdušného systému. Okrem toho chce Naď vyhlásiť tender na nové ručné zbrane, ktoré majú nahradiť známy samopal vzor 58. Na margo možného zastavenia vývozu zbraní a munície na Ukrajinu, ktoré avizovala strana Smer, Naď poznamenal, že zjavne ide o príkaz z Kremľa
Naď zdôraznil, že letisko Sliač patrí do veľmi úzkeho zoznamu najstrategickejších miest pre Severoatlantickú alianciu, takže vojenské autority dávajú Slovensku zoznam vecí, ktoré požadujú, čo všetko by malo mať letisko Sliač k dispozícii a jedna z nich je požiadavka na uskladnenie veľkých lietadiel, „o ktoré sa musíme starať”. Podľa dočasne povereného ministra sa na Sliači vybuduje stojisko, ktoré je určené pre dve lietadlá veľkosti C – 130 Herkules alebo na jeden Boeing C-17.
Naď ozrejmil aj otázku obstarávania systému protivzdušnej obrany.
„Rokujeme o tom, či najprv oslovíme rôzne vlády, aby nám poslali svoje ponuky a potom s výsledkom pôjdeme na vládu, alebo dopredu pôjdeme na vládu, aby nám dala mandát, aby sme oslovili… To je technická záležitosť,” vysvetlil Naď.
J. Naď, zároveň poskytol informáciu ohľadom zamýšľanej obmeny ručných zbraní (samopal vz. 58), kde má dôjsť k jeho nahradeniu inou útočnou zbraňou. Naď chce vyhlásiť medzinárodný tender ešte počas mandátu súčasnej dočasne poverenej vlády.
Na margo vyhlásenia podpredsedu Smeru – SSD, kde mal Blanár povedať, že v prípade výrobcu delostreleckej munície z Dubnice nad Váhom, ktorá je distribuovaná na Ukrajinu by takýto vývoz zrušil a zabezpečil v rámci štátu potrebné finančné kompenzácie pre danú firmu, keďže je to z časti štátna firma, Naď odvetil, že sa zjavne jedná o príkaz z Kremľa.
Podľa Naďa zbrane a muníciu vyvážajú na Ukrajinu viaceré slovenské firmy (Dubica, Moldava nad Bodvou, Nováky) a ak niekto tvrdí, že chce zastaviť výrobu tak to bude znamenať prepustenie niekoľko tisíc ľudí.
„Je zaujímavé, že to oznámili na 1. mája asi k sviatku práce sa rozhodli takýmto spôsobom k tomu pristúpiť,” uviedol Naď a doplnil, že vláde Smeru nevadilo vyvážať zbrane Kaddáfimu alebo do Sýrie, ale na Ukrajinu im to vadí, „lebo zjavne z Kremľa prišiel príkaz, aby sa zastavila akákoľvek podpora pre Ukrajinu, keď bude Smer vo vláde”. Naď zároveň poukázal na slovenské dodávky zbraní, ktoré sa realizujú buď priamo na požiadavku ukrajinskej vlády alebo sa to realizuje cez rôzne západné spoločnosti, ktoré ich následne dodávajú na Ukrajinu.
Zaujímavosťou je plánovaná obmena samopalov (útočných pušiek) československej výroby vzor 58, ktoré sú už dlhodobo súčasťou slovenskej armády. Zbraň podľa viacerých odborníkov je aj dnes plne funkčná, a okrem tzv. „morálnej zastaranosti”, na ktorú sa snažia niektorí poukazovať, samopal spĺňa i dnes všetky štandardy použitia v rámci ozbrojených síl. Pre porovnanie samopal vzor 58 je porovnateľný s legendárnym sovietskym Kalašnikovom AK-47. Do roku 1981 sa z Československa do zahraničia vyviezlo vyše 200 000 kusov. Veľmi obľúbený bol počas vojny vo Vietname, kde ho kvôli nižšej váhe (o tretinu menšia ako AK – 47) využívali Vietnamci na boj proti Američanom. Samopal vz. 58 je dodnes považovaný za bezproblémovú a vysoko spoľahlivú pechotnú zbraň s dobrými takticko-technickými parametrami.