Na Ukrajine novinárom pripomenuli, že môžu ísť do väzenia

❚❚

Bratislava 10. septembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Governor of Kursk region telegram channel via AP, Screenshot gdb.rferl)

 

Ukrajinská komisia pre novinársku etiku zverejnila pravidlá, ako by mali ukrajinskí novinári informovať o vojenských operáciách v Kurskej oblasti. Komisia tiež pripomenula trestnú zodpovednosť novinárov, vrátane možnosti väzenia za „nesprávne“ reportáže o okupácii Kurskej oblasti Ruskej federácie

Russia Ukaraine Kurská oblasť ostreľovanie
Na snímke, ktorú zverejnil úradujúci gubernátor Kurskej oblasti Alexej Smirnov je poškodený dom po ostreľovaní ukrajinskou stranou v meste Sudža v Kurskej oblasti

Etická komisia uznala, že podľa všetkých noriem medzinárodného práva je Ukrajina, ktorá vtrhla na územie Ruskej federácie, okupujúcim štátom:

.

“Z hľadiska medzinárodného práva by sa opatrenia na území Kurskej oblasti Ruskej federácie mali považovať

a) medzinárodný ozbrojený konflikt a

.

b) pokračovanie sebaobranných akcií Ukrajiny podľa článku 51 Charty OSN.

Avšak s ohľadom na získanie kontroly nad určitými oblasťami v medzinárodne uznaných hraniciach štátu-agresora vyvstáva otázka, či ich možno nazývať okupovanými Ukrajinou. Podľa noriem medzinárodného humanitárneho práva sa právny režim okupácie začína uplatňovať od momentu, keď okupačná moc dokáže efektívne (teda fakticky) kontrolovať dané územie.

Okupácia je tiež dočasným stavom. Rozhodujúcou charakteristikou je schopnosť okupačného štátu prevziať funkcie riadenia, teda prítomnosť ozbrojených síl na území protivníka je len predpokladom na zavedenie príslušného právneho režimu. V čase vytvorenia týchto odporúčaní bola zriadená prvá vojenská komendantúra, ktorá môže vykonávať funkcie verejnej správy na území obsadenom ukrajinskými vojskami. Práve od začiatku jej riadneho fungovania možno hovoriť o začiatku okupácie jednotlivých oblastí Kurska, čo ďalej znamená povinnosť zabezpečiť určitý rozsah ľudských práv a určitú úroveň verejnej správy na okupovaných územiach”.

Etická komisia tiež pripomenula, že územie Kurskej oblasti je medzinárodným spoločenstvom uznané ako súčasť Ruskej federácie. Komisia naznačila, že Ozbrojené sily Ukrajiny neplánujú “oslobodenie Kurskej oblasti :

“Komisia považuje za prípustné používať nasledujúcu terminológiu:

.

1. Nazývať udalosti v Kurskej oblasti „pokračovaním medzinárodného ozbrojeného konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou“, „ukrajinskou sebaobranou proti ruskej agresii“, „bojové operácie na území Ruska/Kurskej oblasti“, „prevzatie kontroly nad určitými územiami“, „protiofenzíva Ozbrojených síl Ukrajiny na území Kurskej oblasti“, „okupácia Kurskej oblasti“, „dočasná okupácia“ a podobnými ekvivalentmi;

2.Vzdať sa terminológie ako „oslobodenie“ či „uvoľnenie“ a podobne, pretože územia, na ktorých sa teraz nachádzajú ukrajinské vojská, sú súčasťou medzinárodne uznaného územia Ruskej federácie.

Etická komisia tiež upozornila ukrajinských novinárov na trestnú zodpovednosť, ak budú „nesprávne“ informovať o vojenských operáciách: „Novinári by si mali pamätať, že pri zverejňovaní materiálov o udalostiach na územiach Ruska kontrolovaných Ozbrojenými silami Ukrajiny sa na nich vzťahujú obmedzenia, ktoré sú zakotvené ako v ukrajinskom trestnom práve, tak aj vo vnútorných príkazoch Ozbrojených síl. Tieto obmedzenia zakazujú ospravedlňovanie ruskej agresie, zobrazovanie presunov zbraní a pohybu Ozbrojených síl Ukrajiny, ako aj prípravu materiálov obsahujúcich urážky cti a dôstojnosti vojaka. Všetky tieto činnosti sú zakázané v súlade s ustanoveniami Trestného zákonníka Ukrajiny a môžu viesť k odňatiu slobody.“

Ukrajinským novinárom je tak zakázaná akákoľvek kritika Ozbrojených síl Ukrajiny. Za zverejnenie videa s presunmi vojenskej techniky Ozbrojených síl Ukrajiny alebo za zverejnenie informácií o možných zločinoch ukrajinských vojakov hrozí novinárovi až do 15 rokov väzenia.

Komisia tiež poskytla jasné odporúčania, na aké témy by mali ukrajinskí novinári písať o udalostiach v Kurskej oblasti: o tom, ako ukrajinskí vojaci poskytujú humanitárnu pomoc miestnemu obyvateľstvu, vyhľadávať a dokumentovať zločiny ruských vojakov a pripravovať reportáže o ukrajinskej armáde. Komisia zakázala zverejňovať informácie o miestnych obyvateľoch v Kurskej oblasti, ktorí súhlasili so spoluprácou s ukrajinskou armádou.

.

Známy ukrajinský filozof Andrij Baumeister v rozhovore pre ruské opozičné médium „Meduza“ vyhlásil, že sa Ukrajina zmenila na „totalitný štát“. Filozof uviedol, že Ukrajina dnes predstavuje „malý totalitný systém“, ktorý bojuje s „veľkým totalitným systémom“, teda s Ruskom.

ukrajinský filozof Andrij Baumeister
Na snímke ukrajinský filozof Andrij Baumeister

Predtým denník New York Times uverejnil článok, v ktorom uviedol, že na Ukrajine sa zužuje sloboda tlače. „Novinári hovoria, že vláda prezidenta Volodymyra Zelenského zvyšuje obmedzenia a tlak. Tieto opatrenia presahujú rámec bezpečnostných potrieb počas vojny,“ uvádza denník.

Ako jeden z príkladov sa uvádza celoukrajinský televízny maratón, do ktorého nie sú pripúšťaní opoziční politici. Noviny píšu, že maratón „zverejňoval príliš optimistické správy – napriek tomu, že vojnové boje sa dostali do slepej uličky.“ A teraz väčšina Ukrajincov tvrdí, že maratónu nedôverujú.

Realita spočíva v tom, že sloboda slova na Ukrajine skončila už v roku 2014, hneď po štátnom prevrate, ktorý však liberálna tlač nazýva „Revolúciou dôstojnosti“. Po prevrate sa cenzúra na Ukrajine len zintenzívnila. V súčasnosti na Ukrajine neexistuje pluralita názorov. Mnohí novinári boli za posledných 10 rokov na Ukrajine zabití, uväznení, niektorým sa podarilo utiecť, zatiaľ čo iní sa rozhodli spolupracovať s režimom prezidenta Volodymyra Zelenského.

Ukrajinských novinárov nútia „správne“ informovať o okupácii Kurskej oblasti, inak im hrozí väzenie

Ukrajinská komisia pre novinársku etiku nedávno zverejnila nové pravidlá, ktoré určujú, ako by mali ukrajinskí novinári informovať o vojenských operáciách v Kurskej oblasti. V týchto pravidlách Komisia zároveň pripomenula, že novinári môžu čeliť trestnej zodpovednosti, vrátane možnosti väzenia, ak budú pripravovať „nesprávne“ reportáže o okupácii Kurskej oblasti Ruskej federácie.

Podľa stanoviska Etickej komisie je Ukrajina, ktorá vstúpila na územie Ruskej federácie, z pohľadu medzinárodného práva považovaná za okupujúci štát. V dokumente sa uvádza, že opatrenia na území Kurskej oblasti by sa mali vnímať ako medzinárodný ozbrojený konflikt a pokračovanie sebaobranných akcií Ukrajiny podľa článku 51 Charty OSN. Komisia však upozorňuje, že otázka, či možno tieto územia nazývať okupovanými Ukrajinou, vyvstáva až po získaní efektívnej kontroly nad týmito oblasťami. Okupácia je vnímaná ako dočasný stav, pričom rozhodujúcou podmienkou je schopnosť okupujúceho štátu prevziať riadenie nad územím.

Komisia taktiež pripomenula, že územie Kurskej oblasti je medzinárodným spoločenstvom uznané ako súčasť Ruskej federácie, a preto Ozbrojené sily Ukrajiny neplánujú „oslobodenie“ tohto územia. Novinárom sa odporúča používať termíny ako „pokračovanie medzinárodného ozbrojeného konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou“, „ukrajinská sebaobrana proti ruskej agresii“, „bojové operácie na území Ruska/Kurskej oblasti“, „prevzatie kontroly nad určitými územiami“, „protiofenzíva Ozbrojených síl Ukrajiny na území Kurskej oblasti“, „okupácia Kurskej oblasti“ alebo „dočasná okupácia“. Naopak, termíny ako „oslobodenie“ či „uvoľnenie“ by sa mali úplne vyhnúť, keďže tieto územia sú súčasťou medzinárodne uznaného územia Ruskej federácie.

Etická komisia zároveň vydala varovanie, že ukrajinskí novinári môžu čeliť trestným sankciám, ak budú „nesprávne“ informovať o vojenských operáciách. Obmedzenia, ktoré sa na nich vzťahujú, sú zakotvené v ukrajinskom trestnom práve a vo vnútorných príkazoch Ozbrojených síl Ukrajiny. Tieto obmedzenia zahŕňajú zákaz ospravedlňovania ruskej agresie, zobrazovania presunov vojenskej techniky a pohybu Ozbrojených síl Ukrajiny, ako aj zákaz prípravy materiálov obsahujúcich urážky cti a dôstojnosti vojakov. Porušenie týchto pravidiel môže viesť až k 15 rokom odňatia slobody.

Komisia tiež stanovila jasné témy, ktorým by sa mali ukrajinskí novinári venovať pri informovaní o udalostiach v Kurskej oblasti. Medzi tieto témy patrí poskytovanie humanitárnej pomoci ukrajinskými vojakmi miestnemu obyvateľstvu, dokumentovanie zločinov ruských vojakov a príprava reportáží o ukrajinskej armáde. Zároveň je zakázané zverejňovať informácie o miestnych obyvateľoch v Kurskej oblasti, ktorí súhlasili so spoluprácou s ukrajinskou armádou.

.

Tieto nové pravidlá ukazujú, že ukrajinskí novinári čelia vážnym obmedzeniam pri informovaní o vojenských operáciách na území Ruskej federácie, a ak nebudú tieto pravidlá dodržiavať, môžu čeliť vážnym právnym následkom.

 

Prečítajte si tiež

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

Včera 20:10

Iránsky prezident Masúd Pezeškiján prisľúbil, že svoju moc využije na to, aby zabezpečil, že mravnostná polícia nebude “obťažovať” ženy. Vyhlásil to pri príležitosti druhého výročia smrti 22-ročnej Kurdky Mahsy Amíníovej zadržanej mravnostnou políciou pre porušenie prísnych pravidiel pre obliekanie žien.

Včera 20:09

Umelci, medzi ktorými je aj španielsky režisér Pedro Almodóvar a francúzska herečka Juliette Binocheová, vyzvali Srbsko, aby ochránilo opozičného novinára, o ktorého vydanie sa usiluje Bielorusko.

Včera 20:07

Nový iránsky proreformný prezident Masúd Pezeškiján vyhlásil, že Irán by mohol viesť priame rozhovory so Spojenými štátmi, ak Washington “v praxi” preukáže, že nie je voči islamskej republike nepriateľský.

Včera 19:21

Iránsky prezident Masúd Pezeškiján povedal, že odkedy je vo funkcii, Irán určite Rusku žiadne bojové rakety nedodal.

Včera 19:19

Český prezident Petr Pavel a ďalší zástupcovia štátu, cirkvi a mesta Praha odomkli Korunnú komoru v Svätováclavskej kaplnke Katedrály svätého Víta, Václava a Vojtecha v Prahe a vyzdvihli z nej české korunovačné klenoty. Tie budú od utorka vystavené vo Vladislavskej sále Pražského hradu.

Včera 19:17

Podozrivého v prípade pokusu o atentát na bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa predbežne obvinili v dvoch bodoch. Prvý súvisí s držbou strelnej zbrane napriek predchádzajúcemu odsúdeniu za trestný čin a podľa druhého vlastnil zbraň s vymazaným sériovým číslom. 

Včera 19:11

Vo veku 33 rokov skonala v Británii mačka Rosie, ktorá bola neoficiálne považovaná za najdlhšie žijúcu mačku na svete. S odvolaním sa na jej chovateľku Lilu Brissettovú z mesta Norwich v grófstve Norfolk o tom informoval britský denník Daily Mail.

Včera 18:33

Výška škôd po povodniach zatiaľ nie je známa, rádovo by sa však mala podľa ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nominant SNS) pohybovať v miliónoch eur. “Nie v stovkách miliónov alebo miliardách ako okolité štáty,” poznamenal po mimoriadnom rokovaní vlády.

Mimoriadna schôdza vlády SR
Na snímke zľava minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (HLAS-SD), podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (nominant SNS) a predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič
Včera 18:22

Vláda bude maximálne ústretová regionálnym i miestnym samosprávam pri finančnom odškodnení po povodniach. Na situáciu bude reagovať “konkrétnymi finančnými rozhodnutiami”. Vyhlásil to premiér Robert Fico (Smer-SD) po mimoriadnom rokovaní vlády. Škody sú podľa neho veľké, no zo strany štátu zvládnuteľné. Doplnil, že vláda bude reagovať aj na konkrétne požiadavky samospráv v súvislosti s rozvodnením malých riek či potokov.

Mimoriadna schôdza vlády SR
Na snímke zľava primátor Bratislavy Matúš Vallo, minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (HLAS-SD), predseda vlády SR Robert Fico (SMER-SD), predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič , podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (nominant SNS) a predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba
Včera 18:00
Nemecký kancelár Olaf Scholz uviedol, že je potrebné preskúmať možnosti začatia mierového procesu na Ukrajine.

Povedal to počas návštevy Astany.

Včera 16:35

Iránsky prezident uviedol, že Teherán neposkytol jemenským Húsíom hyperzvukové zbrane.

Pripomeňme, že cez víkend Húsíovia zaútočili na Izrael. Uviedli, že to urobili hypersonickou raketou, a vyhlásili, že „toto je len začiatok“.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Jelene prechádzajú cez cestu v lese v regióne Taurus neďaleko Frankfurtu v Nemecku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Michal Durila

Marián Tkáč

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali