Pezinok 14. marca 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Dano Veselský, SITA-Alexandra Čunderlíková)
Na Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) eskortovali krátko pred 9.30 hodinou obvineného riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra P.
Na otázku médií, ako vníma svoje zadržanie, nereagoval. Neverejný výsluch pred sudcom pre prípravné konanie Jánom Buvalom je naplánovaný na 10.00 hodinu. Sudca bude rozhodovať o návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) stíhať Vladimíra P. väzobne.
Prokurátor ÚŠP podal návrh na vzatie do väzby obvineného riaditeľa SIS z dôvodu možného pokračovania v trestnej činnosti a z dôvodu možného ovplyvňovania svedkov. Prokurátorovi ÚŠP bol doručený podnet na podanie návrhu na vzatie do väzby od vyšetrovateľa v piatok (12.3.).
Vladimíra P. zadržali príslušníci NAKA vo štvrtok (11.3.) v skorých ranných hodinách. Obvinili ho z toho, že on a bývalý námestník SIS Boris B. mali prijať úplatok od podnikateľa a konkurzného právnika Zoroslava K. vo výške 40.000 eur. Úplatok mal byť za to, aby SIS nesledovala Zoroslava K. Advokátka Vladimíra K. Eva Mišíková nevidí ani jeden dôvod na väzobné stíhanie. Podľa nej absentuje aj jeden z materiálnych predpokladov väzby, a to dôvodné podozrenie zo spáchania skutku jej klientom.
Vladimír P. je nominantom Sme rodina. SIS vedie od apríla 2020. Prezidentka Zuzana Čaputová mu dočasne pozastavila výkon štátnej služby.
Mišíková: Vyšetrovateľ nedovolil obhajobe riaditeľa SIS nazrieť do spisu bez toho, aby to odôvodnil
Vyšetrovateľ nedovolil obhajobe riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra P. nazrieť do spisu bez toho, aby to odôvodnil. Médiám to dnes povedala advokátka Eva Mišíková, ktorá je obhajkyňou Vladimíra P. Doplnila, že rovnako jej nebolo umožnené pozrieť sa na zápisnice svedkov, ktorých vo veci vypočúvajú a majú byť aktérmi predmetného skutku
„Mali sme preto sťaženú argumentáciu, pokiaľ ide o návrh na vzatie do väzby. Nemala som za ten čas možnosť uskutočniť právnu poradu s klientom,” doplnila Mišíková.
Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku dnes od 10:00 rozhoduje o vzatí riaditeľa SIS do väzby. Vladimír P. čelí podozreniam, že vzal úplatok 40-tisíc eur od podnikateľa Zoroslava K.
V pondelok zasadne pre prípad Vladimíra Pčolinského výbor na kontrolu činnosti SIS
V pondelok (15. 3.) mimoriadne zasadne Osobitný kontrolný výbor Národnej rady (NR) SR na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS). Na výbore sa majú zaoberať prípadom zadržania a obvinenia riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského. SIS v stanovisku uviedla, že výboru chce predložiť všetky relevantné informácie o aktuálnej situácii. Informačná služba je tiež pripravená poskytnúť súhlas na zbavenie mlčanlivosti Pčolinského. Členovia výboru sa majú zísť o 9.00 h.
SIS považuje za nevyhnutné poskytnúť aj verejnosti svoje stanovisko vo veci oslobodenia od povinnosti zachovávať mlčanlivosť o utajovaných skutočnostiach.
“Pritom tak urobí po tom, čo predloží všetky relevantné informácie o aktuálnej situácii Osobitnému kontrolnému výboru Národnej rady SR na kontrolu činnosti SIS, ktorého mimoriadne zasadnutie bolo zvolané na 15. marca,” skonštatovala v stanovisku hovorkyňa SIS Zuzana Morávková.
SIS reaguje na medializáciu okolností spojených s oslobodzovaním od povinnosti mlčanlivosti riaditeľa SIS. Služba ubezpečila, že je pripravená okamžite poskytnúť prezidentke Zuzane Čaputovej, ako orgánu oprávnenému na rozhodovanie o jeho oslobodení, svoje súhlasné stanovisko.
Na zadržanie Pčolinského v sobotu (13. 3.) reagoval šéf parlamentu a predseda Sme rodina Boris Kollár i minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Ten hovoril o tom, že v minulosti v kauzách súvisiacich s SIS žiadali orgány činné v trestnom konaní o zbavenie mlčanlivosti. Nerozumie, prečo pri Pčolinského prípade nežiadali orgány o zbavenie mlčanlivosti.
Pčolinského zadržali príslušníci NAKA vo štvrtok (11. 3.). Obvinili ho, že on a bývalý námestník SIS Boris B. mali prijať úplatok od podnikateľa a konkurzného právnika Zoroslava K. vo výške 40.000 eur. Úplatok mal byť za to, aby SIS nesledovala Zoroslava K.
Špecializovaný trestný súd v Pezinku v nedeľu rozhoduje o návrhu prokurátora ÚŠP väzobne stíhať obvineného riaditeľa SIS.
Remišová: V kauze riaditeľa SIS dôverujem orgánom činným v trestnom konaní
Vicepremiérka a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová dôveruje v kauze riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra P. orgánom činným v trestnom konaní. Povedala to v dnešnej diskusnej relácii televízie Markíza Na telo s Michalom Kovačičom.
„Polícia má za súčasnej vlády voľné ruky a ja aj v tomto prípade verím v spravodlivé vyšetrenie kauzy,” doplnila Remišová.
Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku dnes od 10:00 rozhoduje o vzatí riaditeľa SIS do väzby. Vladimír P. čelí podozreniam, že vzal úplatok 40-tisíc eur od podnikateľa Zoroslava K.
Peter Kysel: Vladimíra Pčolinského nebolo treba zbavovať mlčanlivosti
Obvineného riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského nebolo treba zbavovať mlčanlivosti, pretože zákon nepovažuje za utajovanú skutočnosť spáchanie trestnej činnosti verejným činiteľom. Po rozhodnutí Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) to povedal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Peter Kysel. Doplnil, že účelom výsluchu nebolo zisťovanie metód utajenia, ktorými SIS disponuje. ŠTS rozhodol o väzobnom stíhaní Pčolinského, rozhodnutie ešte nie je právoplatné.
Pčolinského podľa Kysela opätovne poučili o rozsahu poskytovania informácií.
“Bolo mu vysvetlené, že ako obvinený má právo poskytovať na svoju obranu všetky skutočnosti, aby sa mohol kvalifikovane brániť. Bolo mu takisto vysvetlené, že účelom výsluchu nie je zisťovanie žiadnych postupov, metód a spôsobov utajenia, ktorými disponuje SIS zo zákona,” povedal prokurátor.
Všetky otázky podľa prokurátora smerovali k tomu, aby sa vyjadril k skutku a trestnej činnosti.
“Po poučení a porade s obhajkyňou to akceptoval a vysvetlil svoj postoj k danej veci,” uviedol s tým, že ho nebolo treba zbavovať mlčanlivosti.
Kysel povedal, že nemôže komentovať rozsah dokazovania ani sa vyjadrovať k výpovediam.
“Dôkazný stav je dostatočný na to, že bolo vznesené obvinenie,” vysvetlil s tým, že súd akceptoval návrh na vzatie do väzby z oboch navrhovaných dôvodov väzby – kolúznej i preventívnej.
.
Prokurátor nevedel posúdiť, či trestné oznámenie, ktoré mal Pčolinský podávať vo februári, súvisí s týmto prípadom.
“Ja ho momentálne nemám ako súčasť vyšetrovacieho spisu. Bolo predkladané až pri výsluchu obvineného,” ozrejmil s tým, že sa to bude musieť preskúmať.
Nechcel sa vyjadrovať ani k sobotným (13. 3.) výrokom predstaviteľov Sme rodina. Podľa svojich slov cíti tlak a vyšší záujem médií len v tom rozsahu, že ide o exponovanú osobu, ktorá je vo vysokej štátnej funkcii.
“Nepociťujem žiadny tlak, čo sa týka vyšetrovania a čo sa týka úkonov trestného konania,” doplnil Kysel.
Pčolinského zadržali príslušníci NAKA vo štvrtok (11. 3.) v skorých ranných hodinách. Obvinili ho, že on a bývalý námestník SIS Boris B. mali prijať úplatok od podnikateľa a konkurzného právnika Zoroslava K. vo výške 40.000 eur. Úplatok mal byť za to, aby SIS nesledovala Zoroslava K.