Pezinok 8. júla 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku sa vo štvrtok začalo hlavné pojednávanie s bývalým šéfom kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Petrom G. a bratislavským expolicajtom Ladislavom V. Prokurátor podal na súd obžalobu za obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku
Z podanej obžaloby vyplýva, že obaja mali participovať na zrušení predbežného opatrenia Kriminálnym úradom finančnej správy (KÚFS), ktorý zablokoval obchodnej spoločnosti majetok. Rozhodnutie KÚFS mali pomôcť zvrátiť prijatím úplatku vo výške 400.000 eur, ktorý mali rozdeliť aj iným osobám.
Prokurátor podal na ŠTS obžalobu 19. mája. V prípade dokázania viny pred súdom im hrozí trest odňatia slobody v trvaní od desiatich do 15 rokov.
Dvojica Peter G. a Ladislav V. bola zadržaná na začiatku decembra 2020 počas akcie Judáš. Národná kriminálna agentúra (NAKA) v rámci nej obvinila osem osôb. Medzi obvinenými boli aj bývalý prezident Policajného zboru (PZ) Milan Lučanský či námestník SIS Boris Beňa, ako aj ďalší bývalí predstavitelia SIS a bývalí vysokopostavení funkcionári Policajného zboru a finančnej správy.
Obvinení boli z korupcie a jedna osoba aj zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Lučanský sa vo väzbe v ústave v Prešove pokúsil o samovraždu a 30. decembra zomrel. Voči nemu stíhanie zastavili.
Bývalý námestník SIS Beňa uzavrel dohodu o vine a treste. Dostal trojročný trest s podmienečným odkladom na päť rokov.
Peter Gašparovič a Ladislav Vlčan odmietli dohodu o vine a treste
Bývalý šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Peter G. a expolicajt Ladislav V. vo štvrtok odmietli návrh samosudkyne Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku Ruženy Sabovej na dohodu o vine a treste. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry tak pristúpil k čítaniu obžaloby a pokračuje sa v hlavnom pojednávaní.
Prokurátor podal na súd obžalobu z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku. Z podanej obžaloby vyplýva, že obaja mali participovať na zrušení predbežného opatrenia Kriminálnym úradom finančnej správy (KÚFS), ktorý zablokoval obchodnej spoločnosti majetok. Rozhodnutie KÚFS mali pomôcť zvrátiť prijatím úplatku vo výške 400.000 eur, ktorý mali rozdeliť aj iným osobám.
Prokurátor podal na ŠTS obžalobu 19. mája. V prípade dokázania viny pred súdom im hrozí trest odňatia slobody v trvaní od desiatich do 15 rokov.
Dvojica Peter G. a Ladislav V. bola zadržaná na začiatku decembra 2020 počas akcie Judáš. Národná kriminálna agentúra (NAKA) v rámci nej obvinila osem osôb. Medzi obvinenými boli aj bývalý prezident Policajného zboru (PZ) Milan Lučanský, či námestník SIS Boris Beňa, ako aj ďalší bývalí predstavitelia SIS a bývalí vysokopostavení funkcionári Policajného zboru a finančnej správy
Obvinení boli z korupcie a jedna osoba aj zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Stíhanie voči Lučanskému zastavili po jeho úmrtí. Bývalý námestník SIS Beňa uzavrel dohodu o vine a treste. Dostal trojročný trest s podmienečným odkladom na päť rokov.
Peter Gašparovič aj Ladislav Vlčan vyhlásili, že sú nevinní
Obžalovaní bývalý šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Peter G. a expolicajt Ladislav V. na štvrtkovom hlavnom pojednávaní Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku vyhlásili, že sú nevinní. Obaja čelia obžalobe z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku.
„V prípade, ktorý sa mi kladie za vinu a za ktorý bola podaná obžaloba, sa cítim byť nevinný,“ vyhlásil Peter G. Rozhodol sa vypovedať. Rovnako Ladislav V. skonštatoval, že uvedený skutok nespáchal a je nevinný. Takisto bude vypovedať.
Spoločný advokát obžalovaných Adrián Kucek na súde uviedol, že Peter G. odmieta podiel na prijímaní úplatku. Jeho konanie malo súvisieť iba s plnením služobných úloh a povinností. Poukázal na to, že majiteľa firmy Bopal, ktorý je v prípade ako poškodený, monitorovali niektoré štátne orgány ako kriminálne “závadovú” osobu. Kucek tvrdí, že jeho cieľom bolo spochybniť Kriminálny úrad finančnej správy (KÚFS), ktorý voči jeho firme vydal predbežné opatrenia.
Prijatie úplatku odmieta podľa advokáta aj Ladislav V. Kucek chce konaním pred súdom preukázať, že výpoveď majiteľa firmy je účelová v snahe vytvoriť si obranu proti rozhodnutiam KÚFS, ktoré súviseli s podozreniami v oblasti daňovej trestnej činnosti.
Na štvrtkovom pojednávaní bude najskôr vypovedať Ladislav V. a potom Peter G.
Obžalovaný Ladislav Vlčan odmieta, že by mu podnikateľ Dušan Bučkay dal 200-tisíc eur
Obžalovaný Ladislav V. odmieta, že by mu podnikateľ Dušan Bučkay dal 200-tisíc eur. Skonštatoval to vo výpovedi na dnešnom hlavnom pojednávaní s bývalým šéfom kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Petrom G. a bývalým policajtom Ladislavom V. Spolu s nimi stíhali aj námestníka Slovenskej informačnej služby (SIS) Borisa B. Trojica podľa obžaloby žiadala úplatok 400-tisíc eur od podnikateľa Dušana Bočkaya za uvoľnenie zablokovaného firemného majetku. Ten mal po zaplatení uvoľniť exriaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy (KUFS) Ľudovít M. Prvých 200-tisíc eur zaplatil podnikateľ pred zrušením predbežného opatrenia, potom prípad oznámil na polícii.
Ladislav V. uviedol, že Bočkaya stretol prvýkrát náhodne v roku 2015, keď bol s ich spoločným priateľom. Neskôr mu v roku 2018 telefonoval a požiadal ho o stretnutie v Bratislave. Rozprávať sa mali o ich spoločnom priateľovi, ktorý zomrel pri autonehode. Podľa Ladislava V. mu však Bočkay okrem iného tiež povedal, že mu KUFS zablokoval majetok a požiadal ho, či sa vie „pozrieť“ na rozhodnutie o zaistení majetku.
„Takým sedliackym rozumom som mu povedal, že rozhodnutie je nezákonné,“ opisoval ďalšie stretnutie Ladislav V. s tým, že Bočkay majetok predal pred jeho zablokovaním.
Podľa Ladislava V. sa stretli s podnikateľom približne päťkrát, pričom odmietol, že by mal zo stretnutí nejaký prospech.
Prokurátor sa Ladislava V. pýtal na jeho vzťah so spoluobžalovaným Petrom G. Spoznať sa mali v roku 2008, keď nastúpil na krajské riaditeľstvo polície v Bratislave. Ich vzťah opísal ako priateľský. Zároveň obžalovaný povedal, že nepozná exriaditeľa KUFS Ľudovíta M. ani Borisa B.
Na pojednávaní následne vypovedal ďalší obžalovaný, Peter G. Ten zdôraznil, že sa s poškodeným podnikateľom Dušanom Bočkayom stretol len raz. Zároveň pripomenul, že v čase stretnutia ešte nepôsobil ako šéf kontrarozviedky a plnil len služobné úlohy a pokyny nadriadeného. Podľa Petra G. chcela SIS prostredníctvom Bočkaya získať informácie na elektronickom nosiči, ktoré mali súvisieť s vyšetrovaním vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.
Bočkaya si chcela SIS získať tak, že mu pomôžu s problémami s KÚFS. Následne sa Peter G. stretol spolu s vtedajším riaditeľom KÚFS Ľudovítom Makóom a podnikateľom v reštaurácii v Troch vežiach v Bratislave. Makó údajne povedal Bočkayovi, že sa zaistenie majetku nedá zrušiť a ich postup je zákonný. Po skončení stretnutia povedal Boris Beňa Petrovi G, že pri hľadaní nosiča zatiaľ nebudú robiť ďalšie úkony. Na záver výsluchu Peter G. zdôraznil, že od Bočkaya nikdy neprijal žiaden úplatok.
Samosudkyňa Ružena Sabová po výsluchoch obžalovaných čítala výpoveď nebohého Františka Böhma. Bývalý člen SIS s políciou spolupracoval v kauzách Judáš či Texasan. Obvinený bol pre zločiny založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prijímania úplatku a podplácania. František Böhm sa zastrelil 12. februára v obci Plavecký Štvrtok v okrese Malacky.
Sabová po prečítaní výpovede Böhma odročila pojednávanie na piatok 9. júla. Pred súd by sa mali postaviť ako svedkovia Boris Beňa a Ľudovít Makó. Sudkyňa informovala, že Bočkayovi nebolo doručené predvolanie na súd, pretože nezistili jeho pobyt. Súd sa obrátil aj na políciu, ktorej sa tiež nepodarilo podnikateľa nájsť.
Dnes sa začalo hlavné pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku s dvojicou Petrom G. a Ladislavom V. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry ich obžaloval pre obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku. Obaja obžalovaní sú stíhaní väzobne. V prípade dokázania viny im hrozí trest odňatia slobody v trvaní od 10 do 15 rokov. Obaja sa cítia nevinní.