Bratislava 26. septembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-CDC via AP)
Na Slovensku v tomto roku zaznamenali k 22. septembru 136 prípadov kliešťovej encefalitídy. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR to uviedol na webe. Poukázal na to, že ide o 24-percentný pokles prípadov v porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku. Zároveň pripomenul, že kliešte bývajú aktívne aj na jeseň, preto by ľudia nemali podceňovať prevenciu
“Vlhko a vyššie teploty počas jesene kliešťom vyhovujú, pričom za daného počasia ľudia zvyknú chodiť do prírody – napríklad na huby. Kliešte môžu byť aktívne, pokiaľ teplota neklesne pod päť stupňov Celzia, až do prvého snehu,” ozrejmili odborníci.
.
ÚVZ apeluje, aby boli ľudia obozretní aj počas jesenných dní. Odporúča, aby sa primerane obliekli. Vhodné sú podľa neho dlhé rukávy či dlhé nohavice zakasané do ponožiek. Apeluje i na použitie vhodného repelentu. Ľudia by si mali podľa neho tiež bezprostredne po návrate domov poriadne skontrolovať pokožku. “Kliešťa ihneď opatrne odstráňte,” dodal.
S príchodom chladných dní je podľa odborníkov vhodné zvážiť a naplánovať si očkovanie proti kliešťovej encefalitíde. “Ideálne je začať očkovanie už počas zimných mesiacov pred zvýšenou sezónnou aktivitou kliešťov,” spresnili.
Čo je kliešťová encefalitída
Kliešťová encefalitída je akútne infekčné vírusové ochorenie, ktoré postihuje centrálnu nervovú sústavu. Okrem infikovaných kliešťov sa môže prenášať aj niektorými potravinami. Dlhodobé následky ochorenia môžu byť rôzneho charakteru – bolesti hlavy, únava, porucha pamäti, koncentrácie, ochrnutie, v rizikových prípadoch sa môže skončiť úmrtím.
Prečítajte si tiež:
- Záplavy vytvorili veľké množstvo liahnísk pre záplavové komáre
- Tohtoročné leto na Slovensku bolo rekordne teplé
- Väčšina syslej populácie sa už uložila na zimný spánok