Bratislava 3. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
Proamerickí jastrabi chceli v tichosti prijať vojenskú dohodu s USA. Občania sa však voči dohode búria – zatiaľ formou petícií
Zdá sa, že vláda na čele s Eduardom Hegerom, ktorý o sebe tvrdí, že je kresťan, odignorovala hlavné posolstvo pápeža Františka na návšteve Slovenska, ktorý apeloval, aby Slovensko bolo poslom mieru v srdci Európy.
Vláda však robí presný opak a Slovensko plánuje militarizovať a šíriť napätie dohodou s USA o rozmiestnení amerických vojakov a zbraní v Sliači a v Malackách.
Na tlačovke to oznámili naši najväčší proamerickí poklonkovači – minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) a minister zahraničných vecí Ivan Korčok (SaS).
Vládni zbabelci chcú túto dohodu prijať v čase núdzového stavu – kedy občania nemôžu protestovať a navyše to načasovali tak, že pripomienkové konanie naplánovali v súčasnosti v čase Vianoc a nového roku, kedy sa len málokto zaoberá politickým dianím.
Vedia totiž, že verejná mienka na Slovensku je v rozpore s tým, čo zamýšľa vláda..
Napriek týmto hendikepom sa na Slovensku vytvára verejný tlak voči tejto, podľa mnohých vlastizradnej, dohode, ktorá je pre Slovensko navyše nevýhodná. Vystupujeme v nej ako poslušná kolónia USA .
Slovensko podpísaním tejto dohody „dočasne“ odovzdá časti letísk na Sliači a v Malackách do rúk americkej armády. Vojenské základne obsadené americkými vojskami budú riadiť Spojené štáty. Dohoda ďalej povoľuje americkým ozbrojeným silám prepravovať, rozmiestňovať a skladovať obranné zariadenia.
Taktiež by sme mali podľa dohody umožniť lietadlám, plavidlám a vozidlám americkej armády vstupovať na územie Slovenskej republiky, odchádzať z neho a voľne sa na ňom pohybovať.
Proti dohode so Spojenými štátmi sa objavili viaceré petície. Prvú spustil známy politológ Eduard Chmelár, potom Branislav Fábry a Iveta Kompišová. Petícia nesie názov “Nech je Slovensko poslom mieru v srdci Európy,” s odvolaním sa na slová pápeža Františka na Slovensku. Petíciu zatiaľ podpísalo 26 000 ľudí.
V tejto súvislosti je však najdôležitejšie pripomienkové konanie k vojenskej dohode s USA. Chmelárovci preto zverejnili ďalšiu petíciu, kde potrebovali minimálne 500 podpisov. Pripomienkovú petíciu podpísalo vyše 20 000 ľudí.
V tejto hromadnej pripomienke, ktorá pristane na stole vlády SR, sa v prvom rade žiada “Odmietnuť návrh dohody v celom rozsahu pre rozpor s Ústavou SR a záujmami Slovenskej republiky”.
Ak však bude vláda trvať na svojom, Chmelárovci ponúkajú riešenia ako upraviť dohodu tak, aby Slovensko nepôsobilo ako nesvojprávna kolónia.
- Vytvoriť systém riešenia sporov, ktorý bude chrániť záujmy SR.
- Výslovný zákaz dovozu, rozmiestnenia, prechovávania a skladovania jadrových zbraní na území SR.
- Obmedzenie aktov vojnového násilia s využitím územia SR.
- Obmedzenie aktov vojnového násilia s využitím územia SR.
- Vytvoriť systém spoločnej kontroly.
- Vytvoriť pravidlá na ochranu verejného zdravia na území SR.
- Zachovať právomoci slovenských orgánov činných v trestnom konaní.
Hromadnú občiansko-legislatívnu pripomienku spustilo aj politické hnutie Republika, konkrétne generál Jozef Viktorín, JUDr. Lukáš Machala a Marián Ďuriš.
Pod petíciu sa zatiaľ podpísalo vyše 4500 občanov. “Republikáni” v nej vládu SR vyslovene žiadajú – Odmietnuť návrh dohody v celom rozsahu pre zjavný rozpor s ústavnými princípmi a právami, ktoré sú zakotvené v Ústave Slovenskej republiky a platnom právnom poriadku Slovenskej republiky. Ďalej pre možné trvalé a vážne poškodenie národných a štátnych záujmov Slovenskej republiky, ohrozenie integrity suverénneho právneho poriadku Slovenskej republiky, ohrozenie bezpečnosti slovenských občanov, ako aj ohrozenie právnej istoty a ohrozenie mieru na našom území.
Ak tento prvý a najdôležitejší bol vláda nesplní, uhríkovci žiadajú vládu o zapracovanie týchto pripomienok:
- Výslovný, bezvýhradný a bezpodmienečný zákaz dovozu, rozmiestnenia, prechovávania a skladovania všetkých zbraní a zbraňových systémov, vrátane jadrových zbraní na celom území Slovenskej republiky.
- Potvrdiť a zachovať bezvýhradné a bezpodmienečné zvrchované právomoci slovenských orgánov a potvrdiť a zachovať bezvýhradnú, bezpodmienečnú a trvalú nadradenosť slovenského práva pred akýmkoľvek iným právom priamo alebo nepriamo implementovaným do návrhu tejto Dohody.
- Zabezpečiť, aby sa žiadnym spôsobom v Dohode nemohli priamo alebo nepriamo obchádzať platné právne predpisy Slovenskej republiky,
Uhríkovci na záver dodávajú, že dohoda, ktorú predstavila vláda, POŠKODZUJE zákonom chránené záujmy Slovenskej republiky.
Petície a hromadné pripomienkové podania však zrejme stačiť nebudú. A nejaké masové protestné zhromaždenia sú vzhľadom na núdzový stav nereálne. No ani to by nezaručilo úspech.
Ako poznáme metódy vlády, s najväčšou pravdepodobnosťou vôľu ľudu odignoruje a poslúchne svojich pánov spoza veľkej mláky.
Samuel Gdovin