Bratislava, Brodzany 21. júna 2019 (HSP/Rcvkba.sk/Foto: RCVK)
Na Slovensku sa pri príležitosti 220. výročia narodenia veľkého ruského básnika Alexandra Sergejeviča Puškina uskutočnilo viacero zaujímavých podujatí. Napríklad, v Ruskom centre vedy a kultúry v Bratislave otvorili výstavu petrohradského Všeruského múzea A. S. Puškina ,,Puškin a jeho hrdinovia na filmovom plátne“
Na vernisáž výstavy pricestoval z Petrohradu riaditeľ múzea Sergej Nekrasov a jeho zástupkyňa Tatiana Vergunová. Sergej Nekrasov hosťom porozprával veľa zaujímavých faktov – nielen o múzeu a výstave, ale aj o miestach v Petrohrade, ktoré sú s Puškinom späté.
Na otvorení výstavy tiež vystúpil slovenský spisovateľ, básnik a prekladateľ Jaroslav Rezník, ktorý tu prezentoval svoj preklad „Rozprávky o cárovi Saltánovi“. Súčasťou programu bolo aj odovzdanie cien Jozefovi Bačovi a Neždane Kuzminovej, ktorí reprezentovali Slovensko a zvíťazili v medzinárodnej súťaži „Ejha Puškin!“ Prítomní si pozreli dokumentárny film o deťoch veľkého básnika ,,Saška, Maška, Griška, Nataška.“
V brodzianskom kaštieli, jedinom múzeu A. S. Puškina v Strednej a Západnej Európe, sa konali slávnosti na spisovateľovu počesť, ktorých organizátorom bolo Ruské centrum vedy a kultúry v Bratislave v spolupráci so Slovenskou národnou knižnicou v Martine a Zväzom Rusov v Bratislave.
Ruských krajanov a hostí veľmi zaujala exkurzia v kaštieli. Jeho expozícia rozpráva o Puškinovej švagrinej Alexandre Nikolajevne Gončarovovej, ktorá v kaštieli žila, a tiež o básnikovej manželke Natálii Nikolajevne Gončarovovej, ktorá tu bola niekoľkokrát na návšteve.
Starosta obce Brodzany Anton Zima pekne privítal vedenie Všeruského múzea A. S. Puškina a popri hlavných pamätihodnostiach im umožnil navštíviť kryptu rodiny von Friezenhof, ktorá z hľadiska historicko-pamiatkového dedičstva petrohradských hostí mimoriadne zaujímala.
Organizátori slávností pamätali, pravdaže, aj na tých najmladších návštevníkov a usporiadali pre nich kreslenie na chodníku na motívy Puškinových rozprávok. Témou podujatia bol verš: „Pri Lukomorí dub zelený…“. Účastníci vyobrazili všetkých hrdinov z tohto Puškinovho diela a tiež predniesli nesmrteľné verše, ktoré sú v Rusku všetkým veľmi dobre známe už od detstva.
Podvečer bol vo veľkej sále Slovanského múzea A.S. Puškina v Brodzanoch Múzea koncert s názvom „Ja Vas ľubil…“, na ktorom zazneli ruské romance a Puškinove básne v podaní známej opernej speváčky Jeleny Šatochinovej. Jej spevácky výkon dopĺňalo umelecké rozprávanie o Puškinovi, ale aj o vzniku romancí, ktoré nadchli prítomné publikum, o hrdinkách, ktorým boli venované.
Slávnosti na počesť A. S. Puškina sa niesli v tvorivej atmosfére a opäť raz združili ruských i slovenských milovníkov poézie veľkého génia.