Bratislava 17. mája 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR – Štefan Puškáš)
Slovenské múzeá a galérie sa k myšlienke otvoriť brány návštevníkom v netradičných hodinách pripoja aj tento rok s pestrou programovou ponukou. V Medzinárodný deň múzeí v sobotu 18. mája bude tak možnosť navštíviť zbierkotvorné inštitúcie vo viac ako sto lokalitách na celom Slovensku
Verejnosti budú dostupné výstavy, autorské výklady, tvorivé dielne, animácie, prehliadky, premietania a ďalšie formy atraktívneho programu. Cieľom podujatia je čo najviac a čo najzaujímavejšou formou predstaviť kultúrne dedičstvo ako aj význam jeho ochrany a uchovanie pre ďalšie generácie. Organizátormi sú Zväz múzeí na Slovensku (ZMS), SNM ako aj predstavitelia múzejnej obce. Chcú poukázať na to, že ich úlohou ako pamäťovej a fondovej inštitúcie nie je len zabávať a vystavovať, ale predovšetkým ochraňovať, lebo vystavovať možno len vtedy, ak sú plné fondy zbierkových predmetov, o ktoré sa dokážu postarať.
V Bratislave a v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK) pripravili program v takmer 40 múzeách a galériách. Na Primaciálnom námestí v Bratislave program odštartuje v sobotu už o 13:00, kde Múzeum mesta Bratislavy pozýva na happening Ako sa hrali naši? Na dvoroch a na uliciach… Galéria Nedbalka slávnostne otvorí Dáždnikovú ulicu a výstavu Ladislav Mednyánszky. Galéria mesta Bratislava pripravila napríklad tvorivo-zábavnú pátraciu prechádzku galériou pre rodiny s deťmi.
Múzeum dopravy ponúkne výstavu 100 rokov lodiarstva v ČSR a na Slovensku, ale aj dielne, kde bude možné vyrobiť si dopravný prostriedok z hliny. Podujatie prinesie zaujímavý program pre deti aj na Žižkovej ulici v Podhradí, kde sa budú môcť zahrať na archeológa, ako aj pestrú paletu prednášok Prírodovedného múzea SNM. Verejnosť bude môcť nahliadnuť aj do otvorených depozitárov v Historickom múzeu SNM, ktoré sídli na Bratislavskom hrade. Novinkou v tomto roku je priestor CO KRYTu v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava, kde sa záujemcom predstaví výstava komixu KOMA v Bratislave.
Z programovej ponuky v BSK organizátori predpokladajú, že bude záujem o Príbeh vína v Malokarpatskom múzeu v Pezinku či o Mestské múzeum v Pezinku, ktoré prevedie po stopách grófov zo Svätého Jura a Pezinka. Schaubmarov mlyn v tomto meste ponúkne napínavú hru pre deti Niečo je na povale. V SNM – Múzeu Ľudovíta Štúra v Modre tiež otvoria výstavy a Múzeum Michala Tillnera v Malackách bezplatne sprístupnia pamiatky mesta – Pálffyovský kaštieľ, kryptu pod františkánskym kostolom či synagógu. Hrad Červený Kameň, ktorý sa týči nad obcou Častá, tiež ponúkne rôzne aktivity, okrem iného si návštevníci budú môcť pozrieť podzemie tohto hradu.
Múzeá a galérie v Bratislave a v BSK spolupracujú v rámci podujatia už tradične vďaka finančnej podpore kraja na prezentačných aktivitách. Pre návštevníkov pripravili jednotnú programovú brožúru, spoločnú výšku vstupného – platí sa len v prvej navštívenej inštitúcii tri eurá na osobu a deti do desať rokov sú zdarma. Dopravnú dostupnosť riešili špeciálnou dopravou na podujatie. Posilnia denné aj nočné spoje v spolupráci s Bratislavskou integrovanou dopravou, do ulíc vyrazia historické vozidlá z Dopravného podniku Bratislava a parný vláčik zo Železničného múzea SR. Ceny špeciálnej dopravy sú rôzne – zdarma, v cene vstupenky na podujatie, ako aj podľa platných cenníkov dopravcu.
V regiónoch sa múzeá a galérie orientujú predovšetkým na prezentáciu špecifík jednotlivých regiónov – ukážky remesiel, tvorivé dielne pre všetky vekové skupiny návštevníkov či ukážky ľudových zvykov. Múzeum Betliar v okrese Rožňava tak napríklad sprostredkuje stredoveké hry a kaštieľ v nočných podmienkach s osvetlením, pričom vyvrcholením bude ohňostroj. Košice tiež ponúknu bohatý program. Slovenské technické múzeum v tomto meste pripravilo 100 rokov s Fordom T-O. Legendárne auto predstavia spolu s ďalšími veteránmi značky Ford. Košické Múzeum letectva sprístupní vládny špeciál TU – 154.
V Rimavskej Sobote si návštevníci podujatia budú môcť pozrieť výstavu Gemersko-malohontského múzea – 14 verných replík rób cisárovnej Sissi. Lesnícke a drevárske múzeum program uskutoční v spolupráci so siedmimi inštitúciami zo Zvolena a Banskej Bystrice. V ponuke je netradičná prehliadka múzea a čítanie starých máp pri svetle sviec a historických svietidiel, všetko spríjemnené podávaním kávy. Tekovské múzeum v Leviciach pozýva do zábavného parku a na podujatie Chráňme včely – učme sa konať ako včely. V Tribečskom múzeu v Topoľčanoch privítajú návštevníkov programom Hľadanie strateného času. Múzeum navštívia postavy z obdobia stredoveku, charakterizujúce vtedajšiu spoločnosť. Väčšina inštitúcií v regióne ponúka program za minimálne vstupné alebo celkom zadarmo.