Bratislava 22. novembra 2021 (HSP/Foto:Screenshot RTVS)
Moderátor diskusnej relácie RTVS O 5 minút 12 Marek Makara včera zverejnil graf, podľa ktorého je zatiaľ na Slovensku potvrdených 7 úmrtí, ktoré môžu mať priamy súvis s vakcínami proti koronavírusu, zatiaľ čo v Českej republiky pri podobnom množstve hlásení o nežiaducich účinkoch úrady uznali, že s vakcínou môže súvisieť až 120 úmrtí.
RTVS včera ponúkla štatistiku, ktorá hovorí o tom, že na Slovensku je aktuálne plne zaočkovaných 43 % populácie a úrady evidujú viac ako deväťtisíc hlásení o nežiaducich účinkoch. Z týchto hlásení bolo oficiálne priznaných len 7 úmrtí v spojitosti s vakcínami.
V Českej republike, v ktorej sa dvomi dávkami zaočkovala už väčšina (58 %) populácie, v porovnaní so Slovenskom ľudia nahlásili približne rovnaký počet nežiadúcich účinkov – konkrétne 8 684 – ale oficiálne tu bolo zaznamenaných až 122 úmrtí, pri ktorých mala pravdepodobne značný vplyv očkovacia látka.
Moderátor Makara v relácii O 5 minút 12 položil otázku hosťom poslancovi Smeru-SD Richardovi Takáčovi a exministrovi zdravotníctva a poslancovi za OĽaNO Marekovi Krajčímu otázku, čomu pripisujú väčší počet potvrdených úmrtí v súvislosti s vakcínou v ČR v porovnaní so Slovenskom.
Zaskočený Marek Krajčí upozornil, že v Českej republike bolo celkovo v priemere menej úmrtí na covid ako na Slovensku. “Čo je naozaj zaujímavé. Teraz to vidím prvýkrát a rozmýšľam nad tým…”
“Mali sme viac hlásení. Väčšinou sa hovorí, že ľudia to nehlásia, alebo lekári to nehlásia, a v tomto sú niekedy ľudia oprávnene nespokojní. Ale keď máme len 7 úmrtí, to je naozaj aj znak to, že možno veľmi úzkostlivo zvažujú, či sa majú dať zaočkovať alebo nie, neviem. Tých úmrtí je naozaj menej ako v Českej republike,” uviedol bývalý minister Krajčí.
Makara reagoval s tým, že či nie je chybou vlády a aj bývalého ministra Krajčího, že nehovorili práve o nežiaducich účinkoch a poskytovali verejnosti len jednostranné informácie. “Ide o tú dôveryhodnosť, viete? Lebo ak sa tlačí len na jednu stránku veci, tak… Hovorili ste, keď bolo celoplošné testovanie, že modrý papierik je ceste k slobode, potom, že vakcína je sloboda, teraz je vakcína riešenie. Toto, čo sľubujete občanom, sa následne nesplní. Či aj toto nevyvoláva takú nedôveru?”
Krajčí odpovedá: “Problém je v tom, kto sa ako pozrie na ten slogan. Súhlasím, vtedy keď sme tu mali vakcíny, málo kto vedel, aká bude účinnosť po troch, štyroch, šiestich mesiacoch. Teraz vieme, že účinnosť vakcín po šiestich mesiacoch je v globále zhruba 50 percent, aby sme neochoreli. Preto teraz vznikajú všetky tie fámy, že očkovanie nepomáha. Ono pomáha a pomáha veľmi dobre. Len máme tu deltu – úplne nový variant, mutáciu. A áno to očkovanie pôsobí takýmto spôsobom a pôsobí len šesť mesiacov, potom výrazným spôsobom klesá jeho úloha.”
Podhodnocuje ŠÚKL úmrtia na Slovensku?
Ako zistili v relácii RTVS Reportéri pred časom, kým český ústav na kontrolu liečiv berie do úvahy časovú súvislosť úmrtia po očkovaní, slovenský ŠÚKL tento parameter do úvahy neberie. Medializované prípady, ktoré šokovali Slovensko, ako napríklad úmrtie mladých žien – vranovskej učiteľky, či úradníčky v Nitre, hoci sa udiali tesne po očkovaní, ŠÚKL okamžite kázal nedávať do súvisu s vakcínou, a to ešte pred tým, než vôbec došlo k pitve.
Dokazovanie následne trvá príliš dlho, kým sa vôbec niečo potvrdí. Je pravdepodobné, že práve preto má SR v oficiálnych štatistikách v porovnaní s ČR uvedené tak nízke číslo úmrtí.