Bratislava 20. apríla 2023 (RTVS/HSP/Foto: TASR-Edmund Örzsik)
Aktualizované 20. apríla 2023 10:29
“Bez dotácií a kompenzácií od štátu roľníci neprežijú. To je fakt a zariadili sa podľa neho všade – na Západe, v Česku, Maďarsku aj Poľsku. Len u nás necháva štát domáceho roľníka napospas zahraničnej konkurencii. Preto si Poliak, Maďar aj Španiel môže dovoliť exportovať na Slovensko úrodu a predávať ju za nižšie ceny ako domáci roľník. A popri tom, ako sa pomaly likviduje naše domáce poľnohospodárstvo, tak našu pôdu skupuje zahraničný kapitál,” komentuje situáciu Artur Bekmatov (Socialisti.sk)
Bekmatov v ďalších riadkoch varuje, že naše obilie príde navnivoč. Nepríde, ale na hladomor v Afrike zabudnite. Vyzerá to, že to bol propagandistický veľkorážny projektil. Prinajhoršom sa slovenskou pšenicou bude kúriť. Včera aj RTVS konečne informovala, že ukrajinské obilie určené tretím krajinám sa na Slovensku začalo predávať kvôli nízkej cene. Dovážané bez cla a pestované bez prísnych noriem EÚ sa stalo nočnou morou našich farmárov.
V tomto čase už naše sýpky mali byť prázdne, ale stále je v nich asi 600 tisíc ton obilia z vlaňajšej úrody. “To, že sa doviezlo na Slovensko počas vojnového konfliktu okolo 550 tisíc ton, je oficiálne číslo. Štatistika nezachytáva obilie, ktoré prišlo z Poľska a Maďarska. Obilie by neprišlo na územie Slovenska, keby nemalo svojho príjemcu a svojho kupujúceho,” uviedol pre RTVS predseda pôdohospodárskeho výboru Jaroslav Karahuta (Sme rodina). Nemáme tušenie, koľko lacného ukrajinského obilia so sprievodnými dokladmi s prepísanou krajinou pôvodu u nás je. Tých našich 600 tisíc ton, ktoré odpočívajú v skladoch, muselo byť na slovenskom trhu niečím nahradené, a môžeme sa len domnievať, čím.
Pomaly všetci začínajú naznačovať, že na vine sú spracovatelia a priekupníci. Ale tí si len poctivo robia svoju prácu. Až tak poctivo, že ich to môže zničiť. Mlyny v Kollárove mali odvahu zverejniť výsledky rozboru. Zachovali sa poctivo. Dokazuje to dve veci: 1. Kollárovo svoje vstupné suroviny kontroluje. 2. Na našom trhu je obilie, o ktorom nikto netuší, aká je jeho krajina pôvodu. Na sociálnych sieťach sa objavili výzvy na bojkot produkcie Kollárova. Pritom oni boli asi jediný poctivý článok reťazca. Keby výsledok rozboru nezverejnili, produkty z ukrajinského obilia by šli naďalej nerušene do konzumu a slovenskí farmári by začali krachovať.
Priamym dôsledkom výsledkov rozboru z Kollárova bude okrúhly stôl, za ktorý si sadnú vláda, spracovatelia a pestovatelia, budú hľadať systémové riešenie. Malo sa to urobiť už pred niekoľkými mesiacmi, možno už v auguste minulého roka, vláda však nemala noty z Bruselu, nerobila nič. Ale mlyny Kollárovo svoj počin odnesú ekonomicky. Za dobrotu na žobrotu.
Čo sa týka slovenského obilia, máme dve riešenia. Máme každoročnú nadprodukciu, nebyť pravidiel EÚ, pokojne by sme mohli na Slovensku zakázať predávať obilie zo zahraničia, čím by odpadli problémy s drahými a častými testami. Na Slovensko totiž prichádza obilie, kukurica a rôzne iné ukrajinské produkty aj z tretích krajín, nemáme možnosť overiť pôvodnú krajinu pôvodu, pokojne to môže byť (a vo veľkom množstve prípadov aj je) “prebalená” ukrajinská produkcia.
Druhým riešením je, aby štát produkciu našich farmárov vykúpil a tá by sa využila v spaľovniach alebo pri výrobe bioplynu. Takže zdravou a na Slovensku vypestovanou pšenicou budeme vykurovať byty a do mlynov pôjde pšenica s pochybným pôvodom.
Ktoré riešenie je lepšie, je zjavné na prvý pohľad. Ku ktorému budeme donútení, je zjavné na druhý. Keby si v páse prehnutí eurohujeri robili poriadne svoju prácu, k tejto situácii nemuselo dôjsť. Vedel by ju predpokladať každý dedinčan, ktorého predkovia privoňali ku konskému handľu. Vláda odborníkov si ju nevšimla, ani keď už nastala.
SASKA: Vyzývame kompetentných, aby celoplošne skontrolovali obilie a múku v mlynoch
V jednom z mlynov na Slovensku bolo nedávno zachytené obilie z Ukrajiny, v ktorom sa našli pesticídy. Strana Sloboda a Solidarita (SASKA) preto vyzýva kontrolné orgány, aby okamžite začali kontrolovať obilie a múku v mlynoch, ako aj chlieb a pečivo v obchodoch.
„Výhovorky na nedostatok peňazí a personálu v kontrolných orgánoch neobstoja. Za túto situáciu nesie plnú zodpovednosť vláda, ktorá prišla so zákazom predaja obilia z Ukrajiny opäť raz neskoro. Z obilia sa začala za ten čas vyrábať múka, z nej chlieb a pečivo, ktoré sa dostali do obchodov, to je neprijateľné. Ak vedel Igor Matovič nájsť dve miliardy eur na volebnú korupciu, nemôže byť pre štát problém vyčleniť 200 000 eur na to, aby sme vedeli, čo jeme,” povedala tímlíderka SASKY pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová s tým, že výhovorka na vysokú cenu za testy na pesticídy tiež nie je relevantná.
SASKA bude pre situáciu s obilím a múkou žiadať zvolanie Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. „Kompetentní musia dôsledne vysvetliť, prečo zas raz nechali situáciu zájsť až takto ďaleko a aké budú ich ďalšie kroky na jej vyriešenie,” dodala J. Halgašová.