Detva 12. júla 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Silvia Tannhauserová)
Aktualizované 12. júla 2024 18:19
Ukážky zo života a tradícií Slovákov žijúcich v zahraničí a ich tradičnej kuchyne sú súčasťou Krajanského dvora na folklórnych slávnostiach v Detve. Je to aj prezentácia duchovnej kultúry zahraničných Slovákov na jarmočnej scéne. TASR o tom za organizátorov informovala Milina Sklabinski z Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí
Dodala, že deviatykrát v ňom môžu návštevníci ochutnať v stánkoch tradičné jedlá. Podľa receptov svojich predkov ich pripravujú zahraničí Slováci žijúci v Maďarsku, Rumunsku, Poľsku a Srbsku. “Máme aj výstavu z Chorvátska a folkloristov, deti z Ukrajiny,” objasnila. V programoch na javisku bude aj prezentácia tradičných sviatočných a pracovných odevov zo slovenských dolnozemských obcí.
Súčasťou programu Slovákov žijúcich v zahraničí – Krajanskej nedele (14. 7.) budú folkloristi z Veľkej Británie, Rumunska, Srbska, Maďarska, Chorvátska i z Kalifornie. Krajanská nedeľa má na Folklórnych slávnostiach pod Poľanou v Detve hlbokú tradíciu. Krajanov na podujatí víta pravidelne od roku 1974.
Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve sa tento rok konajú od 11. do 14. júla. Program s názvom Už mašinka pískala otvorí v piatok druhý deň slávností. Okrem folklórnych súborov z Podpoľania bude patriť aj hosťom z iných regiónov. Autori počas neho predstavia divákom časy z minulosti a zároveň to bude aj pohľad na tradície a folklór. Dej bude na železničnej stanici v Kriváni, ktorá bola od roku 1871 súčasťou novovybudovanej železničnej trate a zároveň dôležitou dopravnou tepnou regiónu. Od 21.30 h bude nasledovať program s názvom Valaštička moja, hlavným cieľom je spracovanie témy zbojníctva na Podpoľaní.
Dvor u Detvanov na slávnostiach má novú bránu zo smrekového dreva
Guláš z diviny, baraninu vo vode i bryndzovú nátierku môžu ochutnať návštevníci Dvora u Detvanov na folklórnych slávnostiach v Detve. Jedlo pripravujú členovia folklórnej skupiny Detvani. TASR o tom informovala Oľga Marcineková zo skupiny.
Dodala, že pripravujú aj baraniu polievku či chlieb s cibuľou a masťou. Dvor je súčasťou slávností už viacero rokov, novinkou je tento rok drevená Detvianska brána. Cez ňu vchádzajú ľudia do dvora, ktorého súčasťou sú aj drevená chalúpka, stoly na sedenie a priestor pre varenie. Autorom novej brány zo smrekového dreva je jeden z členovej folklórnej skupiny.
Podľa Jozefa Ostrihoňa z Detvanov vznikol dvor ako alternatíva ku Krajanskému dvoru, ktorý sa nachádza v jeho blízkosti. V ňom sú ukážky zo života a tradícií Slovákov žijúcich v zahraničí a ich tradičnej kuchyne. Marcineková spomenula, že počas trvania slávností budú zahraničných Slovákov vo dvore učiť variť bryndzové halušky. Ako ďalej uviedla, na príprave jedál a chodu dvora počas podujatia sa podieľa celá folklórna skupina Detvani a pri práci sa striedajú.
Slovenská autobusová doprava Zvolen uvádza, že dopravu na prímestských linkách zabezpečuje 18 vodičov 34 spojmi, ktorými sa minulý rok prepravilo viac ako 950 cestujúcich. “Za štyri dni prevádzky kyvadlovej dopravy bolo v roku 2023 prepravených viac ako 3300 cestujúcich, využitie kyvadlovej dopravy záviselo od jednotlivých dní prevádzky,” zdôraznila.