Bratislava 5. apríla 2023 (HSP/Foto: Screenshot)
Vyšetrovateľ NAKA Ján Čurilla už od septembra 2021 čelí spolu s tromi ďalšími vyšetrovateľmi obvineniu z trestného činu marenia spravodlivosti a zneužívania právomoci. Hoci sa jeho meno v posledných mesiacoch spomína veľmi často, najmä na tlačových konferenciách Smeru SSD, verejnosť poznala len jeho hlas, a to z prezentovaných nahrávok
Kritiku a spochybňovanie metód práce jeho tímu vyšetrovateľov médiá nazývali “útokmi politikov na vyšetrovateľov.” Čurilla sa na verejnosti ukázal až na súde s bývalým policajtom Jánom Káľavským, ktorého meno sa dáva do súvisu so začiatkom “vojny v polícii.” S “útokmi” Fica na svoju osobu vraj rátal, je to politik, robí, čo sa od neho očakáva, ale spomenul vyšetrovanie podozrení z plánovania jeho vraždy, či bombu nahlásenú anonymom u neho doma. Stavia sa k tomu so stoickým pokojom, ale…
Predstavte si, že niečo pokazíte v práci, a to takým spôsobom, že vám hrozí nielen finančný postih, ale aj výpoveď a strata dôchodku. Asi každý by mal obavy a veľmi nepríjemné pocity. A ak má človek na krku hypotéku a školopovinné deti, ocitá sa v zúfalej situácii, z ktorej ho zalieva studený pot. Ak vám však niekto anonymne nahlási bombu umiestnenú tam, kde vaše deti žijú, alebo sa dozviete o úkladoch usilujúcich o váš život, vaše starosti o stratu zamestnania sa proti tomu zdajú malicherné.
Nie tak u Čurillu. Ak porovnáme jeho reakciu na plánovanie jeho vraždy a nahlásenú bombu s jeho reakciou na hrozbu straty zamestnania a dôchodku, nejako to nesedí. Keď o tom Čurilla hovoril pred novinármi, vyzeral ako obeť, ktorú musí každý poľutovať. Človek si nevdojak spomenie na výpoveď, ktorá zaznela len niekoľko minút predtým o tom, ako si Slobodník dal sám nainštalovať GPS na svoje auto, aby sa neskôr vo vhodnej chvíli mohol prezentovať ako obeť. Výpovede dvoch bývalých policajtov by v prípade, že sú pravdivé, na prach rozdrvili dôveryhodnosť kajúcnika Slobodníka, a mohli by poslúžiť ako dôkaz v obvinení Čurillu a spol. Ak vo výpovedi zaznela pravda, Slobodník vo chvíli, keď kukláči obstúpili jeho auto, vedel, že mu nič nehrozí, potreboval pred verejnosťou vyzerať ako obeť a vyšlo to. Nemohlo by to byť podobné aj s bombou u Čurillovcov, alebo s plánovaním vraždy Čurilllu? Ani jedno ani druhé totiž u neho nevyvolalo tak emotívne reakcie, ako to, čo počul od svedkov na súde s Káľavským. Divák takmer spolu s ním beznádejne krčí plecami a čaká, kedy sa mu roztrasie brada.
Spôsob, akým na toto vystúpenie Čurillu reagoval Fico, ukázal, že Fico odmieta, aby bola verejná mienka vystavená citovému vydieraniu. A má pravdu. Rozhodnúť môžu len fakty, dôkazy a spravodlivý súd. Nikto sa nepýta, či sa ľudia, ktorí strávili dlhé mesiace vo väzbe, či dokonca v nej prišli o život, vôbec stihli rozlúčiť so svojimi deťmi, či nemajú hypotéky, pôžičky.