Bratislava 8. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Ministerstvo životného prostredia)
Riešenia a vizionárske projekty na ochranu životného prostredia má predstaviť výstava Can Tech Save the World, ktorú vo štvrtok zorganizovalo Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR spoločne so švajčiarskym veľvyslanectvom. Súčasťou podujatia bola aj diskusia o obehovom hospodárstve. TASR o tom informovali z tlačového oddelenia MŽP
Podujatie otvorili minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) a veľvyslanec Švajčiarskej konfederácie v Bratislave Peter Nelson. Podľa ministra je celá Európa vystavená obrovskej skúške vo forme ekonomickej a klimatickej krízy, ktorú stupňuje vojna na Ukrajine. “Ak budeme zdieľať vyspelé technológie, máme šancu vytrvať aj v tejto skúške, pred ktorú sme postavení. Samozrejme, otázka je, v akých rukách budú technológie, ktoré môžu pomôcť svetu v jeho globálnych krízach, ale môžu aj vytvoriť nové globálne krízy,” uviedol Budaj v súvislosti s témou výstavy, ktorá prezentuje 20 inovatívnych riešení na udržateľnejšiu spoločnosť.
Prostredníctvom výstavy chce Švajčiarsko vytvoriť dialóg a urýchliť zdieľanie riešení v súvislosti s hlavnými environmentálnymi výzvami, ako sú prístup ku kvalitnej vode a energii pre všetkých, zhodnocovanie odpadu, zachovanie biodiverzity, ale aj bezuhlíková mobilita.
Počas diskusie informoval štátny tajomník MŽP Juraj Smatana o zavedení zálohového systému jednorazových nápojových obalov, ďalších plánoch slovenského envirorezortu v oblasti obehového hospodárstva, ako sú recyklácia stavebného odpadu, triedený zber textilu, ale aj o pokroku v zelenom verejnom obstarávaní.
Bývalá poslankyňa švajčiarskeho parlamentu Isabelle Chevalleyová priblížila legislatívny rámec pre cirkulárnu ekonomiku vo Švajčiarsku a tiež postoj spoločnosti k zálohovaniu, triedeniu či recyklácii odpadu. Prezentovala tiež niekoľko pozitívnych príkladov fungovania obehového hospodárstva v krajine.