Bratislava 17. februára 2023 (HSP/Foto: Súkromný archív)
Mladík, ktorý prišiel zahalený do ukrajinskej zástavy na pochod za mier v Lučenci v minulý piatok, vlastne šiel protestovať proti protestujúcim, ale asi nepočítal s tým, čo sa stane
Denníky, ktoré ešte pred pár rokmi otvorene písali o neonacizme na Ukrajine, dnes obhajujú čestný názov Edelweiss, ktorý dal jednej z jednotiek prezident Zelenský. Vraj je to ukrajinský názov plesnivca. Je dôvod, prečo ukrajinský jazyk nemá vlastný výraz pre plesnivec a prevzal nemecký názov. Plesnivec totiž obľubuje vápencové skaly položené 2 tisíc metrov nad morom a vyššie. Najvyšší vrch Ukrajiny má 2061 m nad morom, je súčasťou hrebeňa, ktorý nie je tvorený vápencom, ale flyšom. Kedysi bol hranicou medzi Československom a Poľskom.
Ukrajina proste nemá slovo pre plesnivec, lebo ten nie je súčasťou jej prírody. Preto je dosť ťažké uveriť, že tento názov nie je skôr asociovaný s nacistickou protipartizánskou jednotkou, tvorenou rôznymi národnosťami ZSSR. Neskôr sa k nej prihlásili aj Slováci. Vypálila obce Kľak a Ostrý grúň, boli to azda najbrutálnejšie protipartizánske akcie na Slovensku.
Ale podľa mienkotvorných médií neonacizmus, o ktorom samé písali pred pár rokmi, zázračne na Ukrajine vymizol v okamihu ruskej invázie. Tak rýchly úspech si zaiste nepredstavoval ani Putin vo svojom deklarovanom cieli denacifikácie Ukrajiny. Kto spomenie podobné súvislosti, šíri ruskú propagandu a je ruský trol.
Hoci u nás plesnivec rastie, väčšina ľudí si vďaka spomienkam predkov uchováva konotáciu slova Edelweiss s krvavou históriou potlačenia SNP. Preto niet divu, že na mladíka, ktorý sa na pochode za mier objavil zahalený do ukrajinskej vlajky, viacerí kričali, kde má hákový kríž.
“O tomto proteste som sa dozvedel na Facebooku,” vraví pre Denník N Matúš Géč, mladík z videa. Kde inde? Slovenské médiá, aj verejnoprávne, sa tvária, že táto reťaz pochodov neexistuje. “Impulzom ísť na tento protest bolo, že som videl videá na Ovčianskom tribunáli z rôznych miest, kde ľudia skandujú Vivat Putin, Nech žije Putin a že sa tento mierový pochod len hrá na mierový a väčšina ľudí je tam za výhru Ruska.” Podľa Denníka N študent dostal po skončení pochodu slabší úder do tváre a v útočníkovi vraj spoznal učiteľa zo Spojenej strednej školy v Poltári.
Ako píše Denník N, ani táto skúsenosť ho neodradila. Plánuje s ukrajinskou vlajkou prísť aj na ďalší z takzvaných mierových pochodov. “Je to môj spôsob vyjadrenia solidarity s napadnutou krajinou. A je to aj moja odpoveď ľuďom, ktorí u nás odmietajú demokraciu a podporujú zločinecký režim.”
Reagovať na jeho provokáciu (ako to niektorí účastníci pochodu vnímali) hnevom nebodaj násilím, a to na pochode, ktorý v názve nesie slovo mier, nie je na mieste. Buďme radi, že (zatiaľ) máme možnosť verejne vyjadriť svoj názor a doprajme túto možnosť aj tým, ktorí s nami nesúhlasia. Opak má jediný dôsledok: Pochod sa síce dostane do médií, avšak v súvislostiach, o ktoré nik z protestujúcich nestojí.