Bratislava 21. decembra 2021 (HSP/Foto:Pixabay, Facebook)
Na oprávnené požiadavky slovenských zdravotníkov, učiteľov, prevádzkovateľov v gastrosektore, samospráv či bežných ľudí nikdy nie sú peniaze. Keď však ide o podporu vyvolených firiem, pár miliónov navyše sa nájde vždy. Na niektoré takéto zmluvy upozornil lekár Juraj Mesík
Podľa Mesíka bolo 3. novembra presunutých niečo cez 43 miliónov eur z rozpočtu rezortu životného prostredia pod ministerstvo zdravotníctva. Načo? Na nákup testov. Podľa neho ide o krásny eurofondový vianočný bonus. K tomuto presunu sa dokonca nevyjadrila ani Európska únia a to napriek tomu, že peniaze z eurofondov boli pôvodne určené na iný účel. Keď totiž ide o pandémiu, všetky zásady idú bokom.
„Takých bonusov dostali firmy bojujúce s pandémiou minulý aj tento rok samozrejme oveľa viac aj bez zneužitia EU fondov určených na ochranu životného prostredia,“ upozornil Mesík.
Spomína pritom aj zmluvu z 3. marca 2021 za 81,4 milióna pre SD Biosensor a tiež za 57,75 miliónov pre Siemens Healthcare Diagnostics. Platba pre túto firmu sa ešte navýšila o takmer 32 miliónov v druhej polovici októbra. „29. novembra 2021 šlo 23,2 milióna pre Merck na nákup molnupiraviru, experimentálneho lieku s podstatne nižšou účinnosťou a vážnymi nežiadúcimi účinkami pri liečbe covidu ako má rad účinných a bezpečných liečiv za 1 euro za balenie …,“ upozorňuje Mesík. A takto sa dá pokračovať ďalej. Má to však význam? Väčšinu ľudí to aj tak nezaujíma.
„Aby sme neboli nevšímaví: almužnu po 350 eur prisľúbili aj zdravotníkom a sociálnym pracovníčkam. Má na ňu ísť 51 miliónov – no veď to je bez pár desiatok miliónov skoro toľko, ako dostali Siemens či SD Biosensors,“ dodal ironicky na záver.