Port-au-Prince 12. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)
Piatich katolíckych kňazov a dve mníšky uniesli v nedeľu na Haiti. Sú medzi nimi aj dvaja občania Francúzska, oznámila konferencia biskupov karibského ostrovného štátu, ktorý sužujú nepokoje. Informácie priniesla agentúra AFP
Skupinu siedmich osôb uniesli dopoludnia miestneho času v Croix-des-Bouquets severovýchodne od hlavného mesta Port-au-Prince, keď cestovali na uvedenie nového farára do úradu, povedal hovorca Konferencie biskupov Haiti pre AFP. Únoscovia podľa neho žiadajú za ich prepustenie milión dolárov.
K uneseným patria francúzsky kňaz a mníška, zvyšok skupiny tvorili haitskí občania. Haitské úrady podozrievajú z tohto činu ozbrojený gang 400 Mawozo, ktorý je aktívny v únosoch, uviedol policajný zdroj.
Únosy s cieľom získať výkupné sú v uplynulých mesiacoch oblasti haitskej metropoly i iných provinciách krajiny čoraz častejšie, čo poukazuje na rastúci vplyv ozbrojených skupín, približuje AFP.
„Národ sa musí vzchopiť, aby sa postavil proti týmto udalostiam,“ uviedol páter Gilbert Peltrop, generálny sekretár haitskej biskupskej konferencie. K tomuto činu dochádza necelé dva týždne po únose iného duchovného a ďalších troch ľudí ozbrojenou skupinou.
Karibská krajina prechádza ťažkou ekonomickou, politickou a sociálnou krízou, spôsobenou najmä mnohými hurikánmi, zemetraseniami a epidémiami, ktoré krajinu sužujú posledných 15 rokov. Najhoršie bolo zemetrasenie v januári 2010, ktoré si vyžiadalo okolo 200 tisíc obetí.
Z približne 10 miliónov obyvateľov Haiti viac ako 70 % žije pod hranicou chudoby. Jednej z najchudobnejších krajín sveta s rastúcim problémom migrácie zaisťujú medzinárodné komunity neustále humanitárnu pomoc. Na trpiace obyvateľstvo Haiti osobitne pamätal pápež František vo svojom nedávnom veľkonočnom posolstve Urbi et orbi.
V marci haitská vláda vyhlásila mesačný núdzový stav v oblastiach ovládaných gangmi, ktoré sa podľa výnosu k únosom otvorene priznávajú, pričom rabujú verejný i súkromný majetok a dostávajú sa do zrážok so štátnymi bezpečnostnými silami. Toto násilie a politická nestabilita viedli k protestom obyvateľov.
Najchudobnejšia americká krajina je tiež už mesiace v politickej kríze. Prezident Jovenel Moise tvrdí, že jeho funkčné obdobie trvá do 7. februára 2022, podľa iných sa však už skončilo 7. februára tohto roka. Moise totiž zvíťazil vo voľbách, ktoré boli anulované pre podvody, a následne aj pri hlasovaní o rok neskôr.
Haiti je okrem toho bez parlamentu a Moise vládne dekrétmi, čo zvyšuje nedôveru voči nemu. Napriek problematickej situácii vyhlásil, že plánuje na jún vyhlásiť ústavné referendum.
Viac článkov s náboženskou tematikou nájdete v sekcii Svetonázor.
Pošlite nám svoj príbeh s Bohom.