Katedra histórie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach hostila uplynulý mesiac – od 8. novembra 2017 – pozoruhodnú dokumentárnu výstavu pod názvom Obraz nepriateľa v propagande počas II. svetovej vojny na Slovensku. Odbornej aj širokej laickej verejnosti predstavila oficiálnu propagandu slovenského štátu v rokoch 1939 až 1945.
Na 25 výstavných paneloch prezentovala niekoľko desiatok propagandistických plagátov, karikatúr, oficiálnych fotografií a ukážok z dobových novín, ilustrujúcich realitu slovenského štátu a jeho vojnovú, pronemeckú, antispojeneckú a protižidovskú propagandu.
„Výstavu hodnotíme ako nanajvýš úspešnú – videlo ju niekoľko stoviek návštevníkov. Už slávnostné otvorenie, na ktorom sa popri pozvaných hosťoch zúčastnilo viac ako sto záujemcov, z hľadiska návštevnosti prekonalo všetky očakávania organizátorov,“ informovala Mgr. Zuzana Tokárová, PhD., z Katedry histórie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach.
Počas štyroch týždňov trvania výstavy túto jedinečnú expozíciu navštívili – či už v rámci organizovaných prehliadok spojených s odborným výkladom, určených pre žiakov a študentov základných a stredných škôl z Košíc a okolia, alebo v rámci individuálnych prehliadok – stovky návštevníkov z celého východného Slovenska.
„Najväčšiu pozornosť priťahovala najmä vizuálna stránka propagandistických plagátov a až mrazivé protižidovské dobové heslá,“ zhodnotila Zuzana Tokárová. „Na základe sprístupnenia nevšedných dobových dokumentov z obdobia slovenského štátu, ktoré mohli návštevníci na východnom Slovensku vidieť vôbec po prvý raz, poskytla výstava – nielen pre odbornú, ale aj pre laickú verejnosť – možnosť kriticky zhodnotiť jedno z najkontroverznejších období našich dejín, vytvoriť si vlastný úsudok a posúdiť, či sme dnes dostatočne imúnni voči demagógii.“
Výstava Obraz nepriateľa v propagande počas II. svetovej vojny na Slovensku vznikla z iniciatívy Klubu priateľov Múzea Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici. Jej autormi sú prof. PhDr. Eduard Nižňanský, CSc., PhDr. Stanislav Mičev, PhD., a Mgr. Michala Lônčíková. Výstava už bola inštalovaná v Banskej Bystrici a Bratislave, do Košíc sa dostala vďaka iniciatíve Katedry histórie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach.
Redakciu informoval PhDr. Marián Gladiš, PhD. z Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach