Bratislava 15. decembra 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
Príbeh slovenskej štátnej symboliky predstaví výstavný projekt s názvom Dvojkríž. Slovenské národné múzeum (SNM) – Historické múzeum výstavu slávnostne otvorí v piatok podvečer v priestoroch Bratislavského hradu. Pre návštevníkov bude sprístupnená od 16. decembra. Potrvá do 30. júna 2024
“Dvojkríž je v rôznych kontextoch a podobách súčasťou našej identity už po celé stáročia. Cieľom výstavného projektu je vizuálne príťažlivo prezentovať aj menej známe a často prekvapivé časti tohto dlhého príbehu, ktorý tematicky siaha od duchovnej roviny, cez štátnu, politickú, komunálnu, športovú a vojenskú symboliku až k reklame a extrémizmu,” hovorí autor výstavy Radoslav Ragač.
Výstava prostredníctvom niekoľkých tém približuje historický príbeh dvojkríža v troch chronologických častiach – od obdobia stredoveku po súčasnosť. Výberom exponátov zasadzuje symbol do rôznych historických kontextov. Jadro tvoria zbierkové predmety z fondov SNM. Ďalšie pochádzajú z viacerých slovenských múzeí, galérií a archívov a zo súkromných zbierok.
“Väčšina z nich je vystavená po prvý raz. Návštevníci nájdu medzi exponátmi stredoveké kachlice, medovníkové formy, predmety zo skla, modrotlač, súčasné umelecké diela, športové dresy, reklamné predmety, ale aj extrémistické tlačoviny,” dodáva SNM – Historické múzeum.
.
Pred slávnostným otvorením výstavy avizuje o 15.00 h jej autorské sprevádzanie s kurátorom Radoslavom Ragačom.
Česká a slovenská architektúra
Slovenské národné múzeum (SNM) – Historické múzeum v spolupráci s Czech Architecture Week a Správou Pražského hradu pripravili výstavný projekt Česká a slovenská architektúra. Panoráma architektúry 1918 – 2023. Výstavu slávnostne otvoria v piatok podvečer v priestoroch Rytierskej siene Bratislavského hradu. Verejnosti bude prístupná od 16. decembra. Potrvá do 31. mája 2024.
Podľa organizátorov ide o najväčší výstavný projekt s témou českej a slovenskej architektonickej tvorby za obdobie posledných 100 rokov. Autorsky ho pripravili nestori histórie architektúry – profesori Matúš Dulla a Vladimír Šlapeta v spolupráci s viac ako 20 štátnymi a súkromnými inštitúciami z Českej a Slovenskej republiky.
“Rozsiahlu retrospektívu architektúry oboch našich krajín, takmer 200 významných diel – vily, múzeá, univerzity, továrne, mosty i krematóriá architektov pôsobiacich od začiatku 20. storočia do súčasnosti, budú môcť po prezentácii na Pražskom hrade obdivovať aj slovenskí návštevníci,” dodáva SNM – Historické múzeum k výstave pozostávajúcej z dvoch častí: architektúra do konca spoločnej republiky a časť predstavujúca Slovensko a Česko počas 30 rokov samostatnej existencie.
Výstavu tvorí 150 modelov vybraných stavieb (pôvodných i špeciálne vyrobených pre výstavu). Dopĺňajú ich fotografie, faksimile vybraných architektonických kresieb, publikácie a ďalšie zaujímavé dokumenty od prvej Československej republiky po súčasnosť. “Ilustruje premenu fyzickej podoby miest a krajiny, ale aj architektúru ako samotný odbor. Vo výstavnom priestore dominuje ´strom republík´, historická os, kde sú objekty a udalosti zasadené do vzájomného kontextu a špeciálna inštalácia s portrétmi významných architektov,” približujú autori “ojedinelý projekt modernej architektúry” oboch krajín.