Bratislava 8. marca 2023 (HSP/Foto:screenshot)
Keď sa pochodujúci Slováci vydali na mierovú prechádzku ulicami Bratislavy, jednou zo zastávok pochodu mala byť aj americká ambasáda. Americké veľvyslanectvo kvôli tejto udalosti vydalo svojim zamestnancom bezpečnostné varovanie, aby v dostatočnom časovom predstihu opustili priestory veľvyslanectva. Dôvodom mali byť obavy pred mierovým zhromaždením
Americká ambasáda v Bratislave ešte pred mierovým pochodom, ktorého sa zúčastnilo približne 15 000 Slovákov na svojej stránke upozornila na možné bezpečnostné riziko. Ambasáda popisuje mierové zhromaždenie, ako udalosť (plánovanú demonštráciu) , na ktorej sa očakáva, že sa pred americkým veľvyslanectvom i prezidentským palácom zúčastní až 2000 demonštrantov.
Ako ďalej na svojej stránke veľvyslanectvo uvádza: „Protest je namierený proti vláde SR, ale očakávajú sa silné protiNATO a protiamerické nálady. Iné organizácie by mohli protest využiť na presadzovanie vlastnej agendy a podnecovanie násilia či stretov s políciou. Hrozí uzávierka ciest a narušenie dopravy.” Pracovníkom americkej vlády bolo odporúčané, aby „opustili veľvyslanectvo pred 17:00 a vyhli sa oblastiam demonštrácií.”
Pred plánovaným Pochodom za mier a neutralitu Slovenska, zároveň ambasáda odporučila zamestnancom vykonať tieto akcie : „Vyhnite sa oblasti demonštrácií, neupozorňujte na seba svoje okolie, buďte opatrní, ak ste neočakávane v blízkosti veľkých zhromaždení alebo protestov.”
Mierový pochod, ktorý sa udial 3. 3., v Bratislave sa nakoniec obišiel bez najmenších incidentov či výtržností, čo slúži ku cti všetkým Slovákov, ktorí sa tejto mierovej aktivity zúčastnili. Okrem hlasného skandovania pred U.S. Embassy, ako: „My chceme mier,” alebo „Amerika domov,” sa účastníci mierového protestu nedali nikým a ničím vyprovokovať a správali sa po celý čas slušne. Napätie a obavy však od začiatku celej mierovej akcie, vyvolával ohlásený protest exposlanca za SaS Žiaka pod názvom „Pochod za skutočný mier”, ktorý sa mal uskutočnil na tom istom mieste- pred Prezidentským palácom. Viacerí ho považovali za zámernú provokáciu. K organizovaniu pochodu SaS-kára sa vyjadril aj E. Chmelár i generál Ševčík.
Chmelár podrobil postup žiaka poriadnej kritike: „Nikdy som nerozumel tej záľube extrémnych centristov chodiť narúšať cudzie demonštrácie. Vari ich, ktorí si zjavne falošne hovoria „liberáli”, tak veľmi irituje sloboda zhromažďovania? S obavami som zaregistroval informáciu, že dnes podvečer v Bratislave vyvrcholia nielen pochody za mier, ale na tom istom mieste a v tom istom čase sa má konať kontrademonštrácia, ktorú na podporu Ukrajine a ako „vyjadrenie vďaky ambasáde USA” organizuje exposlanec za SaS Miroslav Žiak,” a ako neskôr Chmelár dodal: „Každý, kto pozná správanie tohto (jemne povedané) psychicky nevyrovnaného muža, musí so mnou zdieľať znepokojenie z možných dôsledkov takéhoto stretu. Ako je vôbec možné, že to polícia dopustila? Chce vari niekto naozaj vyprovokovať násilie?”
Ku kritike Žiaka sa pripojil aj generál Ševčík, ktorý sa osobne zúčastnil viacerých Pochodov za mier a neutralitu Slovenska.
„Stretnutia boli ľudské, príjemné, priateľské, bolo cítiť človečinu a súdržnosť. Lenže včera sa zobudil jeden aktivista, bývalý poslanec NR SR za SAS, ktorý zajtra v presne tom istom čase, na presne tom istom mieste organizuje svoj pochod za „mier” vo svojom ponímaní s žltomodrými vlajkami… Žiadam policajtov aby boli rozvážni pri provokácii tohto mentálne zaostalého jedinca. On príde provokovať zhromaždenie v ktorom budú začlenené aj matky s deťmi z pochodu matiek za mier. Páni kolegovia, ak dôjde k provokácii, prosím Vás, postavte sa medzi nás ale čelom k provokatérom,” uzavrel tému mierových pochodov v Bratislave Ševčík, bývalý šéf Úradu boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK).
Polícia nakoniec celú akciu bravúrne zvládla a obe zhromaždenia odčlenila kordónom. Slušné správanie sa pochodujúcich Slovákov za mier, chuť nedať sa vyprovokovať, ale i policajná profesionalita prispeli k tomu, že sa na pochode nevyskytli ani tie najmenšie incidenty.