Bratislava 18. júna (TASR) – Posilnenie kensko-slovenskej obchodno-ekonomickej spolupráce je hlavným cieľom návštevy štátneho ministra pre prisťahovalectvo a registráciu obyvateľstva Kenskej republiky Geralda Otieno Kajwang’a a námestníka ministra financií Kenskej republiky Oburu Ogingu na Slovensku v dňoch 18. až 21. júna 2012. Obaja kenskí vládni predstavitelia sú zároveň poslancami Národného zhromaždenia Kenskej republiky.
Počas pobytu na Slovensku budú rokovať so štátnymi tajomníkmi rezortov zahraničných vecí, financií a vnútra Petrom Burianom, Vazilom Hudákom a Mariánom Saloňom. Stretnú sa tiež s predsedom Výboru Národnej rady SR pre hospodárske záležitosti Jánom Hudackým.
Najväčšie perspektívy pre rozšírenie dvojstrannej obchodno-ekonomickej spolupráce sú najmä v sektoroch budovania infraštruktúry, spracovania odpadov, vodného hospodárstva, strojárstva, obrannej techniky, energetiky (vrátane jadrovej) a informačných technológií. Kenskí predstavitelia absolvujú na Slovensku celý rad stretnutí so slovenskými podnikateľskými subjektmi pôsobiacimi v uvedených sektoroch vrátane návštev výrobných prevádzok.
Keňa je jednou z troch prioritných krajín oficiálnej rozvojovej pomoci SR. Slovenské mimovládne organizácie sú v krajine prítomné už asi 14 rokov, a to najmä v oblastiach zdravotníctva, sociálnej práce, vzdelávania a rozvoja vidieka. Posilnenie prepojení medzi rozvojovou pomocou a obchodno-ekonomickou spoluprácou je v súčasnosti v centre pozornosti slovenskej diplomacie. Svedčí o tom i podpis dvojstranných dohôd o rozvojovej spolupráci a o vzájomnej podpore a ochrane investícií v decembri 2011.
Keňa má záujem aj o transfer slovenských skúseností z transformačných, reformných a integračných procesov a budovania demokratických inštitúcií vrátane prípravy a realizácie volieb, registrácie obyvateľstva a decentralizácie verejnej správy. Krajina v súčasnosti prechádza dôležitými demokratizačnými a decentralizačnými procesmi v súlade s novou ústavou, ktorá bola prijatá v demokratickom referende v auguste 2010 za výdatnej odbornej i finančnej pomoci Európskej únie. V marci 2013 sa v krajine, prvýkrát na základe novej ústavy, uskutočnia dôležité prezidentské, parlamentné, regionálne i komunálne voľby, ktoré budú v centre pozornosti medzinárodného spoločenstva a ktoré v mnohom predurčia budúcnosť krajiny i jej vzťahy s Európskou úniou.
TASR informoval Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky.