Takmer 20 tisíc Bulharov sa zúčastnilo na podujatiach venovaných priateľským vzťahom s Ruskom. Tieto podujatia, ako aj normalizáciu vzťahov s Ruskom, podporil aj bulharský prezident Rumen Radev.
Bulharské občianske hnutie Rusofili odsúdilo nepriateľské kroky ministerstva zahraničia, ktoré obvinilo Rusko z okupácie Bulharska v období Druhej svetovej vojny, ako aj zatknutie predsedu hnutia Rusofili Nikolaja Malinova, ktorého však potom polícia pustila na kauciu.
Napriek všetkým týmto skutočnostiam, členovia a sympatizanti hnutia Rusofili 13. – 15. septembra zorganizovali tradičný, už 16. ročník Národného zhromaždenia priateľov Ruska, ktorého podujatia sa konali v okolí mesta Kazanlyk na úpätí hory Šipka, s ktorou sú spojené mnohé významné stránky spoločnej rusko-bulharskej histórie.
Organizátori podujatia uviedli, že sa na ňom zúčastnilo vyše 16 tisíc ľudí, mnohé bulharské médiá hovoria o vyššom počte, napočítali vyše 20 tisíc účastníkov. Domáci novinári pripomenuli, že Bulhari sa už po 16. raz stretli v okolí mesta Kazanlyk na úpätí hory Šipka, kde dva ruské pluky – Orlovský a Brjanský a päť bulharských jednotiek hrdinsky čelili útokom tureckej armády pred vyše 140 rokmi.
Niektoré bulharskí novinári poukázali na to, že všetci účastníci tohto podujatia prízvukovali svoj nesúhlas s konaním domáceho ministerstva zahraničia a jeho nepriateľskými útokmi na Rusko. Zdôraznili, že sú pobúrení tým, že v krajine zatýkajú vedúcich predstaviteľov slovanských a rusofilských hnutí a občianskych organizácií. Niektorí účastníci Národného zhromaždenia priateľov Ruska si pripevnili plagáty s nápismi: „Som rusofil. Zatknite ma!“
Vedúci predstavitelia národného hnutia Rusofili pre média zdôraznili, že rusofilmi sú vyše 80 percent obyvateľov sedemmiliónového Bulharska. Predseda hnutia Rusofili Nikolaj Malinov počas svojho vystúpenia podotkol, že Rusi a Bulhari sú bratia, majú rovnaký civilizačný kód, rovnako berú dobro a zlo, majú rovnaké duchovné a kultúrne hodnoty a rovnakú pravoslávnu vieru. Vyhlásil, že priateľské vzťahy s Ruskom napomôžu obrodeniu bulharského národa.
„Rusko v 1870-ch rokoch prišlo do Bulharska, oslobodilo našu krajinu, zachránilo našich ľudí, vytvorilo náš štát, akadémiu vied, flotilu – a odišlo. Veď aj Amerika približne v rovnakom čase prišla do Guantanama na Kube – a dodnes je tam. A čo dobré tam urobila?.. A keď niekto hovorí, že Rusko je „ríša zla“, nech uvedie aspoň jeden príklad. Rovnako sa to týka nezmyselných obvinení zo špionáže na moju adresu. Kde sú fakty? Nie sú a ani nebudú,“ podčiarkol Nikolaj Malinov.
Eugen Rusnák