Bratislava 10. marca 2023 (HSP/Foto:screenshot)
Slováci to nechcú vzdať. Obyvatelia slovenských miest budú ulicami opäť pochodovať za mier. Pochod za mier a neutralitu Slovenska odštartuje opäť v Michalovciach a ukončí sa v Bratislave pred Prezidentským palácom. Slováci už teraz sľubujú hojnú účasť. Prekoná druhé pochodové kolo naprieč celým Slovenskom prvú mierovú iniciatívu v počte zúčastnených Slovákov?
„My ľudia pokračujeme! Ľudia prehovorili chceme mier a rozhodovať o svojich životoch! Moc pochádza od nás. MY dávame mandát. MY určujeme pravidlá ako chceme žiť!” píše sa na plagáte Pochodu za mier. Plagát zároveň obsahuje aj zoznam miest, v ktorých sa pochod bude konať.
Bežní občania, ktorí druhé kolo pochodov za mier organizujú, zverejnili aj výzvu:
„Základom Pochodov je stále MIER. Očividne entitám pri moci v SR nedochádza, že trváme na MIERI, preto musíme pokračovať. ONI si musia uvedomiť, že nehovoria za nás, ale iba za seba. Štát sme MY a MY TRVÁME NA MIERI. Ak chcú entity bez nášho mandátu viesť vojnu, tak bez nás. Konajú len sami za seba.”
Organizátori Pochodu za mier, prichádzajú aj s novinkou, a tou je, že ak sa niektoré mesto alebo obec nenachádza v oficiálnom zverejnenom zozname, v prípade záujmu, majú občania možnosť (obyvatelia mesta mimo zoznamu) napísať organizátorom, že chcú doplniť svoje mesto k mierovej iniciatíve a tí ho následne doplnia do oficiálneho zoznamu mierových miest: „Je to na vás ĽUDIA. Tvorte pochody na svojej úrovni SAMI. Pochody žijú a rastú vďaka vám samotným. Máte to vo svojich rukách. Samozrejme kedykoľvek sa nás môžete pýtať na naše skúsenosti, na radu. Radi Vám pomôžeme,” píšu organizátori mierovej iniciatívy a uvádzajú aj emailovú adresu, kde sa na nich môžu ľudia obrátiť pochod@spolok-archa.info
Prvé kolo Pochodov za mier a neutralitu Slovenska sa stretlo s pozitívnou odozvou obyvateľov slovenských miest. Viaceré mestá zaznamenali prekvapivo vysokú účasť. Prekvapili aj mestá, ktoré sa samostatne pridali k mierovým pochodom a to aj napriek tomu, že sa nenachádzali na oficiálnom zozname. Pri spočítaní účasti občanov vo všetkých slovenských mestách pri Pochodoch za mier, sa môže počet zúčastnených vyšplhať až k počtu: 40 000 Slovákov.
Pochodov za mier a neutralitu Slovenska sa zúčastnilo široké spektrum občanov. Pozitívnym faktorom bolo zapájanie sa čoraz väčšieho počtu mladých ľudí. Na mierových zhromaždeniach nechýbali rodiny s malými deťmi či seniori, ale aj priami účastníci druhej svetovej vojny, ktorí varovali spoluobčanov pred jej neblahými dôsledkami. Hojná účasť Slovákov na mierovej iniciatíve poukázala na fakt, že existuje značná časť obyvateľstva, ktorá má na ozbrojený konflikt na Ukrajine odlišný názor ako dočasne poverená vláda. Slováci zároveň na námestiach deklarovali, že nechcú byť len nečinne sa prizerajúcimi štatistami vo vlastnej krajine. Historicky najvyššia účasť Slovákov na mierových pochodoch od vzniku SR predznamenáva, že nespokojnosť s pomermi v krajine je vysoká a pravdepodobne bude ďalej narastať. To či dokážu Slováci „pohnúť svetom” sa ukáže v priebehu mesiacov- marec, apríl, máj.
Kde všade sa bude Pochod za mier konať?
20.3. – Michalovce, 21.3. – Košice, 23.3. – Lučenec, Zvolen, 24.3. – Banská Bystrica, 27.3. – Martin, 28.3. – Čadca, 29.3. – Malacky, Žilina, 30.3. – Trenčín, 31.3. – Piešťany, 3.4. – Poltár, Prievidza, 4.4 .– Topoľčany, Trnava, 5.4. – Nové Zámky, Partizánske, 6.4. – Dunajská Streda, Galanta, 13.4. – Nitra, 14.4. – Komárno, Holíč, 17.4. – Štúrovo, 18.4. – Rožňava, 19.4. – Bánovce nad Bebravou, 20.4 – Liptovský Mikuláš, 21.4. – Dolný Kubín, 24.4. – Senica, 25.4. – Námestovo, 26.4. – Poprad, 27.4. – Tvrdošín, 28.4. – Ružomberok, 1.5. – Prešov, 4.5. – Spišská Nová Ves, 12.5. – Bratislava.