Halič 23. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR – Lukáš Mužla)
Pamätný dom Csontváryho, ktorý v obci Halič v okrese Lučenec otvorili začiatkom mája, navštívilo doposiaľ približne 5000 ľudí. Samospráva projekt nového múzea hodnotí pozitívne, expozícia venovaná maliarovi, ktorý v Haliči prežil časť svojho života, už prilákala návštevníkov z viacerých krajín sveta. Pre TASR to uviedol starosta obce Alexander Udvardy
Múzeum v Haliči za prvé mesiace fungovania okrem domácich či cezpoľných návštevníkov prilákalo aj hostí z Poľska, Maďarska či Rumunska, ale tiež z USA a Ázie. Pozitívne je podľa starostu vnímaný najmä moderný koncept novej inštitúcie.
“Nejde o úplne klasické múzeum zamerané na exponáty, ale skôr na interakciu návštevníka, ktorý sa rôznymi prvkami, dotykovými obrazovkami či projekciami, dozvie niečo o našej miestnej osobnosti, ktorá tu zanechala stopu svojim desaťročným pobytom a takisto niečo o histórii obce,” priblížil Udvardy.
Pamätný dom Csontváryho samospráva vybudovala rekonštrukciou niekdajšej škôlky. Na projekt získala zdroje z cezhraničného programu Interreg i regionálneho príspevku určeného pre najmenej rozvinuté okresy. Časť financií použila obec z vlastného rozpočtu a úverových zdrojov. Príprava projektu a následné stavebné práce trvali niekoľko rokov.
Nová kultúrna inštitúcia v Haliči nemá byť len múzeom, ale tiež miestom na komunitné stretávanie. “Múzeum je spojené aj s kaviarňou. Takže nielen návštevníci múzea využívajú tento areál, ale aj tí, ktorí si chcú posedieť pri káve. Celý areál poskytuje zároveň priestor na konanie rôznych podujatí, trhov, workshopov a podobne,” dodal starosta s tým, že vďaka projektu v obci vytvorili aj tri nové pracovné miesta.
Múzeum v Haliči návštevníkom približuje osobnosť a ukážky z tvorby maliara Teodora Kosztku-Csontváryho a tiež históriu a najvýznamnejšie udalosti z dejín obce. V areáli pamätného domu pripravujú aj rôzne sprievodné podujatia, workshopy či tvorivé dielne. “Realizujeme tiež kino pre dospelých či detské kino. Raz mesačne organizujeme aj lokálny trh, na ktorý pozývame regionálnych farmárov, výrobcov, medárov, pekárov a podobne,” dodala vedúca múzea Henrieta Čemanová.
Teodor Kosztka-Csontváry sa narodil v roku 1853 v Sabinove, do Haliče prišiel v 90. rokoch 19. storočia. V novohradskej obci pôsobil asi desať rokov ako lekárnik. Približne tretina Csontváryho obrazov neskôr ostala na povale lekárne v Haliči, kde ich zhodou náhod objavil mladý študent architektúry. V súčasnosti sa Csontváryho obrazy nachádzajú v múzeách či súkromných zbierkach.
Fotogaléria interiéru múzea: