Bratislava 8. novembra 2019 (SITA/HSP/Foto:Facebook)
Na hrôzostrašné dôsledky extrémizmu upozorňuje aktuálna výstava Múzea holokaustu v Seredi
Múzeum, ktoré je súčasťou Slovenského národného múzea – Múzea židovskej kultúry, ich pripomína nielen stálou expozíciou v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora, ale aj na aktuálnej výstave nazvanej Grünberg: Stratené spomienky. Tá záujemcom až do 27. januára budúceho roka pripomína miesta, kde žila ortodoxná židovská komunita v poľskom meste Zielona Góra (Zelená Hora, Grünberg). Miestna židovská komunita totiž počas holokaustu úplne zmizla. Agentúru SITA o tom informovalo Múzeum holokaustu.
Výstavu pripravilo Múzeum holokaustu v Seredi v spolupráci s COM – Collective of Memories. Kolektív autorov z Rakúska fotograficky zdokumentoval miesta, na ktorých žila a pôsobila ortodoxná židovská komunita v Zielonej Góre. Prostredníctvom fotografií a opisného textu autori odkrývajú a približujú svet, ktorý zanikol pre vyvražďovanie židov a ničenie miest spojených s ich náboženstvom a komunitným životom počas holokaustu. Podľa vedúceho Múzea holokaustu v Seredi Martina Korčoka je výstava unikátna tým, že predstavuje symbolické okno do sveta, ktorý počas holokaustu v našom geografickom priestore úplne zanikol. „S vraždami ľudí sme prišli aj o jidiš kultúru, ktorú reprezentoval hlavne ortodoxný judaizmus. Autori výstavy nás svojim dielom vrátia do sveta, ktorý mal kvôli zvrátenej ideológii prestať navždy existovať,“ cituje tlačová správa k výstave Korčoka.
V meste vznikol v roku 1942 aj pracovný tábor pre židovské ženy a v roku 1944 sa stal pobočným táborom koncentračného tábora Gross-Rosen. Odtiaľto sa 29. januára 1945 vydal do mesta Volary pochod smrti, ktorý neprežili stovky žien. Dnes nie je na mieste bývalého pobočného tábora nič, čo by pripomínalo tieto hrozné udalosti. Verejnosti ich začali pripomínať pamätné tabule až posledných pár rokov. Autori výstavy však nechceli, aby tieto zločiny národného socializmu ostali zabudnuté. To, aký bol život v Zielonej Góre pred holokaustom, možno na výstave objaviť vždy od pondelka do štvrtka od 8:00 do 15:00 a v nedeľu od 9:00 do 16:00. Počas piatkov je múzeum otvorené od 8:00 do 12:00 pre organizované skupiny.