Na Národnom cintoríne Terezín sa v nedeľu konala tradičná spomienková akcia na obete nacizmu. Rovnako ako v predošlých rokoch sa jej okrem pamätníkov zúčastnili aj politici a diplomati. Celkom boli prítomné stovky ľudí.
Vo svojom prejave Kubera zdôraznil, že je nutné neustále si pripomínať minulosť. Mrzí ho však, že v súčasnosti panuje nezáujem o históriu a pamiatku obetí, ktoré sa zaslúžili o dnešný slobodný a demokratický život. Pritom dodal, že sa dnes aj prehliada nárast totalitného uvažovania.
“História nám dáva tisíce dôkazov, že ľahostajnosť, pasivita, mávnutie rukou a nezáujem o veci verejné tvorí podhubie, z ktorých sa rodia najprv autoritatívne, neskôr pozvoľna a nenápadne totalitné režimy,“ vyhlásil.
Podľa neho totalita a neznášanlivosť nikam nezmizli. Majú dnes len inú podobu.
“Napríklad zahalenú do slov ekológia, životné prostredie, rovnosť pohlaví, politická korektnosť a multikulturalizmus,“ poznamenal.
Predseda Senátu tiež pripomenul, že v roku 1945 pri otvorení Národného cintorína hovorila aj bývalá väzenkyňa gestapa v Malej pevnosti, Milada Horáková.
“To, čo nestihli nacisti, dokončili o päť rokov neskôr komunisti, ktorí tiež tak neznášali akýkoľvek odpor, iný názor, nesúhlas,“ komentoval osud Horákovej, ktorá bola v roku 1950 popravená počas komunistických politických procesov.
Okrem Kuberu vystúpil aj bývalý väzeň Terezína Toman Brod, ktorý apeloval na mládež, aby nikdy neprepadla kolektívnej vine.
“Nikdy, za žiadnych okolností, nepodľahnite zvodom tej hroznej teórie a praxe kolektívneho odsúdeniu, kolektívneho dešpektu, kolektívneho zavrhnutia,“ vyzval ľud vo svojom prejave.
Ďalej prehovoril aj Ladislav Kulhánek, ktorého otec bol 24. januára 1945 ako člen odbojovej organizácie Prokop Holý medzi poslednými popravenými v Terezíne.
“Nikdy som si nemyslel, že sme boli zbabelí, kolabujúci. Mali sme ľudí, ktorí bojovali. Preto by mladí mali byť hrdí, nie ohnutí, mali by si pripomínať, že boli ľudia, ktorí sa postavili zlu,” uviedol.
Na úvod spomienkového podujatia riaditeľ Pamätníka Terezín, Jan Roubínek, vyzval na uctenie pamiatky svojho predchodcu Jána Munka minútou ticha. Sedemdesiatdvaročný predseda pražskej židovskej obce a niekdajší dlhoročný riaditeľ Pamätníka Terezín zomrel pred týždňom po dlhej chorobe.
Na konci tryzny došlo k spoločnej kresťanskej a židovskej modlitbe.
V rokoch 1941-1945 nacisti do Terezína zavliekli okolo 155 tisíc Židov z celej Európy. Zhruba 117 tisíc väzňov zomrelo. Vo väznici v Malej pevnosti gestapo uväznilo až 32 tisíc ľudí. Z toho v Terezíne zahynulo 2600 väzňov a tisíce ďalších zomreli v iných nacistických táboroch.
“Není to tak, že holocaust, nacismus, totalita a nenávist jsou mrtvé. Stačí chvilka nepozornosti a ožijí. Braňme se tomu. Dívejme se do budoucnosti, ale nezapomínejme, jak lehce lze překročit práh nesvobody.” J. Kubera, Terezínská tryzna. Celý projev: https://t.co/7k361j5OKJ. pic.twitter.com/PBLAirMlcR
— Senát Parlamentu ČR (@SenatCZ) 19. mája 2019