Bratislava 10. februára 2021 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR/AP-Frank Augstein/Facebook)
Odborník na chronické vírusové hepatitídy, či autoimunitné choroby pečene, MUDr. Michal Piják, vo svojom poslednom príspevku na sociálnej sieti píše o bagatelizácii potenciálneho rizika spojeného s vakcínou AstraZeneca, ktorou sa bude očkovať aj na Slovensku
Piják už skôr upozornil na skutočnosť, že Juhoafrická republika pozastavila plány na očkovanie svojich zdravotníckych pracovníkov v prvej línii vakcínou Oxford-AstraZeneca po tom, čo malá klinická štúdia naznačila, že nie je účinná pri prevencii mierneho až stredne závažného ochorenia z variantu dominantného v krajine. Ponúka iba „minimálnu ochranu pred mierne až stredne závažným ochorením“ spôsobenú variantom v Južnej Afrike.
Juhoafrický variant sa podľa doterajších zistení javí ako infekčnejší a vedie k smrteľnému oživeniu choroby v krajine, v ktorej v súčasnosti predstavuje viac ako 90% prípadov COVID-19,
Piják ďalej upozorňuje, že vo Veľkej Británii sa našlo už viac ako 100 prípadov juhoafrického variantu. Úrady v Anglicku preto minulý týždeň urobili testy v ôsmich oblastiach, v ktorých sa predpokladá, že by sa mohol šíriť variant z Juhoafrickej republiky. Rozhodli sa tak po zistení niekoľkých prípadov u ľudí, ktorí neboli v kontakte s krajinou alebo s kýmkoľvek, kto tam cestoval.
Takýto postup príslušných orgánov je podľa Pijáka snahou o uhasenie variantu skôr, ako sa rozšíri a oslabí zavedenie britského očkovania. Okrem toho, vedci, ktorí vyvinuli vakcínu AstraZeneca, už pracujú na aktualizovanej vakcíne, ktorá sa bude zaoberať týmto variantom-E484K.
Vzhľadom na uvedené skutočnosti ostal lekár prekvapený z toho, že naši experti tomu nevenujú adekvátnu pozornosť. Minister zdravotníctva Marek Krajčí očkovaciu stratégiu zatiaľ nemení. Ani naši odborníci – profesor Vladimír Krčméry a infektológ Pavol Jarčuška zatiaľ neprichádzajú so žiadnymi návrhmi či riešeniami a upokojujú ľudí tým, že “tento variant vírusu u nás nebol zaznamenaný”.
“Žasnem nad tým, odkiaľ berú títo ľudia takú istotu. Prečo sa neurobili aj u nás také promptné opatrenia ako v UK? To chcú čakať, kým sa tento variant rozšíri aj v SR? Toto riziko je opodstatnené, pretože veľa našich občanov navštevuje UK a na výsledky cezhraničných testov sa nedá jednoznačne spoliehať. Okrem UK, veľa našich občanov navštevuje aj Juhoafrickú republiku. Zhodou okolností aj ja mám jednu takú pacientku v ambulancii, a z tých horných desaťtisíc, mnohí chodia v zimných mesiacoch do teplých krajín, vrátane afrických krajín, kde môže byť tento variant rozšírený, aby si zapoľovali na divú zver, alebo doplnili zásoby vitamínu D,” varuje Piják.
“Juhoafrický” variant potvrdený už aj v susednom Rakúsku
Podľa najnovších informácií to vyzerá tak, že tento mutant sa dostal už aj do kontinentálnej Európy, i keď miesto jeho pôvodného zdroja nie je jednoznačne dokázané.
“V Tirolsku sa zatiaľ objavilo najmenej 293 vzoriek s „juhoafrickým“ variantom SARS-CoV-2 (B.1.351), potvrdeným úplným alebo čiastočným sekvenovaním genómu, ako v pondelok pre agentúru APA uviedol virológ Andreas Bergthaler. V ostatných spolkových krajinách ich bolo iba deväť. Počet iba ôsmich prípadov aktívnych mutácií, ktoré uvádza štát Tirolsko, je pre výskumníkov nepochopiteľný. Neexistuje však bezpečný celkový obraz. Zatiaľ nie sú ani čísla z ministerstva,” informuje Piják s tým, že v súčasnosti je ťažké získať jasný obraz o priebehu infekcií v Tirolsku.
Zaznamenané prípady sa musia ešte potvrdiť pomocou sekvenovania genómu.