Môže Washington upustiť od svojich maximalistických cieľov na Ukrajine?

❚❚

Washington 16. augusta 2023 (HSP/responsiblestatecraft/Foto:FOTO TASR/AP-Susan Walsh)

 

Biden možno bude musieť prejsť na plán B, ale dokáže to po tom, čo trvá na tom, že sloboda globálneho svetového poriadku je ohrozená?

Biden vo Fínsku
Na snímke americký prezident Joe Biden

Pred letom mali USA hrubý náčrt toho, ako bude vyzerať koniec vojny na Ukrajine: Kyjev vycvičí a vybuduje svoje sily, spustí letnú ofenzívu, získa späť čo najviac územia a nakoniec vstúpi do mierových rokovaní s čo najsilnejšou vyjednávacou rukou a ukončí vojnu, píše Branko Marcetic pre Responsible Statecraft.

.

Teraz, dva mesiace po tejto ofenzíve a s blížiacim sa koncom leta, sa tento scenár zdá byť čoraz menej pravdepodobný. Ukrajinská ofenzíva podľa všetkého uviazla na mŕtvom bode, keďže často vyčerpané, neskúsené a narýchlo vycvičené jednotky bezhlavo narážajú na zakopanú a ťažko zamínovanú ruskú obranu, čo si vyžaduje strašné ľudské obete.

O tom všetkom informujú aj hlavné americké médiá vrátane CNN, Washington Post a New York Times. Tieto a ďalšie médiá, ktoré vyslovene podporovali ukrajinské vojnové úsilie, začali vykresľovať dosť pochmúrny obraz situácie na mieste.

.

Ukrajinské sily míňajú materiál neudržateľným tempom, mesačne spotrebujú 90 000 nábojov, pričom Pentagón vyrába len tretinu tohto množstva, zatiaľ čo 20 % nasadenej výzbroje NATO bolo poškodených alebo zničených počas prvých dvoch týždňov. Vzhľadom na obmedzené úspechy dosiahnuté ofenzívou prezident Joe Biden teraz žiada Kongres o ďalších 20,6 miliardy dolárov na pomoc Ukrajine a zdôrazňuje, že “Spojené štáty sú odhodlané zachovať silný globálny odpor voči nezákonnej vojne Ruska”.

 

Otázkou je, kam to všetko smeruje a ako sa to skončí?

V skorších správach denníka Washington Post sa uvádzalo, že americkí predstavitelia povedali ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, že má pravdepodobne čas do konca leta, aby dosiahol čo najväčší pokrok, kým podpora USA pre vojenskú pomoc nevyschne a on bude nútený rokovať.

Biely dom však zároveň naďalej trvá na tom, že bude podporovať ukrajinské vojnové úsilie “tak dlho, ako to bude potrebné”, pričom nemenovaný vysoký predstaviteľ 10. augusta pre CNN povedal, že “nevieme, ako dlho bude táto vojna ešte trvať”, ale že Biely dom “sa nebude hanbiť vrátiť do Kongresu po prvom štvrťroku budúceho roka, ak budeme mať pocit, že to musíme urobiť”. To by zodpovedalo uniknutému hodnoteniu Agentúry pre obranné spravodajstvo z apríla, v ktorom sa dospelo k záveru, že mierové rozhovory sú tento rok “pri všetkých zvažovaných scenároch” nepravdepodobné.

Možno chce administratíva jednoducho verejne vyžarovať odhodlanie. Existuje však aj možnosť, že ide o viac než len o pozíciu.

.

Čiastočne kvôli hyperbolickej rétorike, ktorú administratíva a spojenci z NATO nasadili, aby predali naliehavosť pokračovania vojenskej pomoci, bola verejnosť presvedčená, že výsledok vojny nie je dôležitý len pre Kyjev a jeho znovuzískanie strateného územia, ale má existenčný význam pre bezpečnosť USA, celý globálny poriadok, dokonca aj pre samotnú demokraciu.

V uplynulých dňoch hovorca Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby vyzval tých, ktorí sa obávajú ceny pokračujúcej pomoci, “aby zvážili, aké by mohli byť tieto náklady – nielen v pokladoch, ale aj v krvi, možno dokonca v americkej krvi – ak si Putin podrobí Ukrajinu a potom sa zameria na našich spojencov v NATO”, a varoval, že “ak budeme len sedieť a necháme Putina vyhrať, necháme ho zabrať Ukrajinu, kde sa to zastaví potom?”

Inými slovami, vymanenie Spojených štátov z vojny si bude vyžadovať, aby sa administratíva náhle odvrátila od tvrdenia, že samotná budúcnosť globálneho mieru a demokracie závisí od porážky Ruska – alebo, ako povedal prezident Biden počas návštevy Poľska vo februári tohto roku, že “v stávke nie je doslova len Ukrajina, ale sloboda”.

Po roku takýchto rečí bude musieť Biely dom zrazu presvedčiť verejnosť, že stávky sú v skutočnosti podstatne skromnejšie, než tvrdil.

Takéto maximalistické reči sú však v súčasnosti v politickom prostredí USA bežnou praxou. Republikánsky uchádzač o prezidentský úrad Chris Christie sa nedávno stretol so silným súhlasom liberálnych moderátorov relácie MSNBC Morning Joe, keď obvinil, že ak by Spojené štáty “odišli a utiekli” z Ukrajiny, vyvolalo by to čínsku inváziu na Taiwan (čo by si podľa neho nevyhnutne vyžiadalo vyslanie “amerických mužov a žien” do boja proti čínskym jednotkám) a viedlo by to k tomu, že v súčasnosti spriatelené vlády na Blízkom východe by opustili Spojené štáty v prospech Číny.

.

O tom, že výsledok na Ukrajine rozhodne o tom, či Čína napadne Taiwan, podobne hovorili aj americkí komentátori, stratégovia, členovia Kongresu a dokonca aj samotná administratíva.

Nie je od veci počuť v týchto slovách – a slovách predstaviteľov NATO – ozvenu “teórie domina” z čias studenej vojny, zdiskreditovanej doktríny, ktorá viedla k zatiahnutiu Spojených štátov do katastrofálnej vojny vo Vietname.

Aj keď úradníci skutočne neveria, že bezpečnosť USA a Európy je v ohrození, je jasné, že by mohlo ísť o niečo iné: Prestíž a dôveryhodnosť Spojených štátov a NATO. Tak ako podpora Ukrajiny znovu oživila a aspoň verejne zjednotila alianciu, ukončenie vojny po neúspešnej ofenzíve a s ukrajinskou kontrolou nad svojím územím, ktorá zďaleka nie je obnovená, by mohlo mať opačný účinok.

Čo je ešte horšie, akékoľvek ruské úspechy – či už skutočné alebo domnelé – by mohli byť vnímané ako politicky neprijateľné alebo dokonca ponižujúce pre vedenie NATO spolu s odhalením rozporov, ktoré boli doteraz do veľkej miery potláčané. Strach zo straty prestíže a dôveryhodnosti bol jedným z faktorov, ktoré udržiavali angažovanosť USA vo Vietname, rovnako ako v prípade Iraku, Afganistanu a ďalších vojen.

Medzitým správy naznačujú, že prezident, či už oprávnene alebo nie, považuje výsledok na bojisku za dôležitý pre svoje šance na znovuzvolenie v budúcom roku. Napriek tomu je podľa nedávnych prieskumov väčšina Američanov, vrátane 71 % republikánov a 55 % nezávislých, proti ďalšej vojenskej pomoci Ukrajine, zatiaľ čo najviac ju podporujú demokrati.

To môže Biely dom postaviť do ťažkej situácie: ak sa pokúsi ukončiť vojnu za menej priaznivých podmienok pre Ukrajinu, ako predtým sľúbil, bude administratíva čeliť náporu kritiky nie nepodobnému tomu, ktorý nasledoval po stiahnutí z Afganistanu, a to aj zo strany jeho vlastnej základne; ak však bude pokračovať vo vojne v nádeji na neskorší úspech, nálada verejnosti môže ešte viac stúpnuť a jeho šance na znovuzvolenie sa aj tak zhoršia. Okrem toho, ako nám pripomína poľské budovanie jednotiek na hraniciach s Bieloruskom, predĺžená vojna prináša množstvo možností eskalácie, ktorá by mohla prinútiť štáty NATO rozhodnúť sa, či splnia svoje záväzky podľa článku V.

Jedno je isté: čím dlhšie bude administratíva čakať na vytvorenie základov pre diplomatické ukončenie vojny, a to tak verejne, ako aj v zákulisí, tým ťažšie to bude, pričom najväčšie náklady ponesie ukrajinský ľud. Dúfajme, že ak plán B existuje, Biely dom si ho jednoducho necháva pre seba.

 

Prečítajte si tiež:

 

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

Včera 20:17

Medveď napadol v chorvátskom národnom parku Plitvické jazerá 64-ročného muža na prechádzke, ktorého pohrýzol do ruky. Miestneho obyvateľa previezli do nemocnice v meste Gospič, informovala chorvátska televízia HRT. Lekári uviedli, že jeho zranenie nie sú závažné.

Včera 20:10

Moslimské krajiny by mali vytvoriť alianciu proti “narastajúcej hrozbe rozpínavosti” Izraela, vyhlásil v sobotu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Včera 20:05

V 1. kole nového ročníka MOL ligy vyhrali hádzanárky Slavie Praha doma nad PSG Zlín 28:23.

Včera 19:52

Akcie v USA sa v piatok výrazne oslabili, pričom širší index S&P 500 má za sebou najhorší týždeň od marca 2023 a technologický index Nasdaq Composite od roku 2022. Slabé údaje z trhu práce totiž podporilo obavy o zdravie ekonomiky Spojených štátov a investori sa zbavovali technologických titulov s vysokou valuáciou.

Včera 19:45

Technický problém, ktorý v sobotu spôsobil rozsiahle narušenie železničnej dopravy v časti Nemecka, sa podarilo vyriešiť. Oznámila to železničná spoločnosť Deutsche Bahn (DB) s upozornením, že počas zvyšku dňa možno očakávať meškania spojov.

Včera 19:09

Tisíce ľudí protestovali v sobotu vo Francúzsku proti vymenovaniu konzervatívneho politika Michela Barniera za nového premiéra. Účastníci kritizovali tiež prezidenta Emmanuela Macrona za tento krok.

Včera 19:08

Hokejisti Liptovského Mikuláša dosiahli prvé víťazstvo na Tatranskom pohári, keď zdolali v sobotu Košice 3:2 po predĺžení a nájazdoch. Rozhodujúci nájazd Liptákov premenil Vadim Pereskokov, ktorý sa podieľal aj na oboch góloch z hry. Najprv asistoval Martin Réwayovi pri vyrovnávajúcom góle na 1:1 a v záverečnom dejstve sám zariadil predĺženie.

Včera 18:59

Hádzanárky DHK Baník Most vyhrali v 1. kole nového ročníka MOL ligy nad hráčkami DHK Zora Olomouc vysoko 43:27.

Včera 18:54

Psychicky chorý Francúz v sobotu dobodal svoju partnerku a ich dve malé deti, ďalšie dve osoby zranil. Incident sa odohral v malom meste juhovýchodne od Paríža.

Včera 18:51

Britský premiér Keir Starmer a írsky premiér Simon Harris v sobotu vyhlásili, že sa ich krajiny presúvajú od “rozporov späť k priateľstvu”. Urobili tak počas Starmerovej návštevy Dublinu, ktorá bola súčasťou úsilia o zlepšovanie vzťahov, ako aj britských väzieb s Európskou úniou.

Včera 18:09

Ruské sily obsadili dedinu v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny, oznámilo v sobotu ruské ministerstvo obrany.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke zber jabĺk v sade Novosad v katastri obce Cabaj-Čápor v okrese Nitra

Autor: TASR-Henrich Mišovič

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.
.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali