Štokholm 1. marca 2023 (HSP/europeanconservative/Foto:TASR/AP-Andrew Milligan)
Progresívny islamista? Humza Yousaf je “prinajmenšom islamistický prívrženec”, odhaľuje najnovšia správa FWI, ktorá podrobne opisuje nepríjemné prepojenia najvyššieho škótskeho kandidáta s extrémizmom, píše Tamás Orbán pre The European Conservative
Keď škótska premiérka Nicola Sturgeonová začiatkom mesiaca oznámila svoju rezignáciu, pripravila pôdu pre súboj o vedenie SNP (Škótska národná strana) aj Škótska. Najpravdepodobnejším kandidátom, ktorý by sa mohol objaviť, je škótsky minister zdravotníctva Humza Yousaf, ktorý má zjavné väzby na Moslimské bratstvo aj na ďalšie rôzne extrémistické organizácie.
Osem rokov bola Škótska národná strana (SNP) synonymom mena Nicoly Sturgeonovej. Jej dedičstvo však bude vždy rozdeľujúce, poznačené (okrem iného) neustálym bojom za druhé referendum o nezávislosti po brexite, ako aj kontroverznými progresívnymi politikami, ako sú transformačné zelené iniciatívy alebo neslávne známy zákon o rodovej rovnosti, ktorý možno prispel k jej prípadnému odstúpeniu.
Teraz sa zdá, že SNP sa pod budúcim vedením Humzu Yousafa bude uberať ešte ľavicovejším smerom. Minister zdravotníctva ako prvý oznámil svoj zámer vstúpiť do súťaže o post lídra a je pravdepodobné, že ju pohodlne vyhrá po tom, čo väčšina ostatných významných členov SNP túto možnosť odmietla. Namiesto toho sa rozhodli podporiť Yousafa, pretože sú presvedčení, že strana potrebuje “novú perspektívu”. V súčasnosti je najväčším vyzývateľom Yousafovej kandidatúry Kate Forbesová, mladá, sociálne konzervatívnejšia ministerka financií SNP, hoci s podstatne slabšími vyhliadkami.
A huge decision to make, but with the support & love of my family, I have decided to put myself forward as a candidate to become Scotland’s next First Minister, and Leader of the SNP.
See my video below for some of the reasons why I believe I am the right person for the job 👇 pic.twitter.com/aDbVUe568E
— Humza Yousaf (@HumzaYousaf) February 18, 2023
Yousaf sa vo svojej kampani prejavuje ako charizmatický líder, ktorý sľubuje dialóg, zmierenie a jednotu vo všetkých otázkach, či už ide o rodové reformy alebo nezávislosť. Ale jeho minulé väzby na moslimských extrémistov a jeho história pomoci im prostredníctvom vládnych fondov sú súčasťou záznamu, ktorému nemôže uniknúť.
Yousaf sa vždy politicky angažoval v otázkach týkajúcich sa moslimskej komunity, ako to dokazuje rozsiahla správa organizácie Focus on Western Islamism (FWI), ktorá bola zverejnená minulý týždeň. FWI sa opisuje ako organizácia, ktorá “vzdeláva svojich čitateľov o hrozbe, ktorú predstavuje islamizmus (a o snahách čeliť mu) v západných demokraciách”. V správe sa uvádza, že koncom roka 2000, keď Yousaf pracoval ako osobný asistent bývalého lídra SNP Alexa Salmonda, súčasne viedol Škótsku islamskú nadáciu (SIF), čiastočne financovanú škótskou vládou. Nadácia Quilliam, moslimská organizácia na monitorovanie boja proti extrémizmu, v roku 2010 klasifikovala SIF ako “základnú islamistickú skupinu [prispievajúcu] k hrozbe radikalizácie”. Po tejto správe škótske opozičné strany dokonca vyzvali na vyšetrenie rozhodnutia SNP financovať SIF sumou viac ako 400 000 GBP.
Humza Yousaf, who will likely become Scotland’s next First Minister, is, at the very least, “Islamist adjacent,” having brought extremists to meet with senior Scottish politicians.https://t.co/QsRl4DoIvc
— Focus on Western Islamism (@FWIslamism) February 23, 2023
V roku 2008 priviedol Yousaf do Edinburghu troch známych islamistov, aby sa stretli so škótskym ministrom zahraničných vecí a kultúry. Stretnutia, ktoré zorganizovala SIF, sa zúčastnil veliteľ Hamasu na úteku, ktorý sa neskôr dostal do politického byra teroristickej skupiny; popredný člen Moslimského bratstva, ktorý údajne chválil iracký “odpor” proti Britom; a zástupca Priateľov Al Aksá (FOA), frontu Hamasu vydávajúceho sa za britskú mimovládnu organizáciu, ktorý vyzýval na zabíjanie cudzoložníkov.
Škótska islamská nadácia nebola jediná, ktorá finančne profitovala z Yousafovej účasti vo vláde. V roku 2013 Yousaf ako minister zahraničných vecí oznámil, že poskytne 400 000 libier Islamic Relief, jednej z najväčších moslimských charitatívnych organizácií na svete. Islamskú pomoc založilo Moslimské bratstvo a viaceré krajiny (vrátane Izraela, Švajčiarska a USA) ju klasifikovali ako teroristickú skupinu – alebo aspoň ako skupinu, ktorá jej aktívne pomáha. Okrem toho, že Yousaf poskytol organizácii finančné prostriedky, súhlasil aj s tým, že sa stane jej oficiálnym “mediálnym hovorcom”.
Nie je jasné, či má Yousaf stále blízko k niektorej z týchto organizácií, alebo či by po zvolení za predsedu strany pokračoval v tomto druhu aktivizmu. Bez ohľadu na to, ak sa stane budúcim škótskym premiérom, udržanie dobrých vzťahov s moslimskou komunitou a pokračovanie v predchádzajúcich progresívnych postojoch SNP nebude jednoduché. Ako zástanca “progresívneho politického islamu” môže byť najlepšou voľbou pre moslimov aj prebudených. Je však najlepšou voľbou pre Škótsko?