Moskva 7. októbra 2018 (HSP/Foto: Facebook)
Podpredseda parlamentného výboru Rady federácie (horná komora ruského parlamentu) Franc Klincevič informoval o 100%-nej bojaschopnosti raketového systému protivzdušnej obrany S-300, ktorý v týchto dňoch dodala Moskva sýrskej armáde
Reagoval tak na ohlasy z Izraela, podľa ktorých vojenské letectvo židovského štátu nepovažuje obranný raketový systém S-300 za žiadnu prekážku pre svoje neviditeľné útočné stíhacie lietadlá 5. generácie F-35. Informoval o tom denník Vzgljad.
Franc Klincevič odporučil izraelským generálom, aby si svoju teóriu vo vlastnom záujme radšej neoverovali v praxi. V opačnom prípade by sa zahrávali s ohňom, čo by sa im nemuselo vyplatiť. Ruský senátor odmietol špekulácie, že by Moskva ešte mohla vziať späť svoje rozhodnutie modernizovať sýrsku protivzdušnú obranu dodávkami systému S-300. Ak si niekto robí podobné nádeje, hlboko sa mýli.
„Kto iný ako Izrael, by s ohľadom na svoju historické skúsenosť, mal lepšie poznať Rusko a jeho mentalitu“, uviedol Franc Klincevič. Zároveň pripomenul, že systém S-300 dodaný Sýrii je plnohodnotne pripravený plniť svoje úlohy pri obrane sýrskeho vzdušného priestoru.
Izrael síce v minulosti v rámci vojenského cvičenia v Grécku už testoval možnosti svojho vojenského letectva zamerané na neutralizáciu systému S-300, ruskí odborníci však upozorňujú, že išlo o staršie verzie tohto systému. Tel-Aviv by sa preto nemal spoliehať na to, že nasadením neviditeľných lietadiel F-35 nebudú tieto vystavené riziku ich zostrelu novšou verziou systému S-300, ktorá bola dodaná Sýrii.
Toto riziko je o to vyššie, že v počiatočnej fáze budú obsluhu raketového systému okrem Sýrčanov zabezpečovať aj ruskí špecialisti. Prípadné zostrelenie čo i len jedného neviditeľného lietadla F-35 americkej proveniencie by navyše mohlo vrhnúť tieň na reputáciu tejto superdrahej vojenskej techniky z USA, čo by malo za následok poškodenie amerických obchodných záujmov na trhu so zbraňami.
Gabriel Gačko