Moskva, 21. septembra 2017 (HSP/Foto: Slovenský inštitút)
V galérii Slovenského inštitútu v Moskve sa konala v utorok (19. septembra 2017) vernisáž výstavy, nazvanej „Gemerská čipka“. Na slávnostnom otvorení výstavy sa zúčastnil slovenský veľvyslanec v Ruskej federácii Peter Priputen a desiatky ďalších hostí
Riaditeľ Slovenského inštitútu v Moskve Ján Šmihula poukázal v otváracom príhovore na to, že je vždy rád, keď môžu svojim návštevníkom predstaviť v priestoroch inštitútu niečo typicky slovenské, originálne, čo sa zatiaľ na tomto mieste neprezentovalo. V tejto súvislosti zdôraznil, že práve to sa týka aj gemerskej čipky, ktorá má v SI Moskva svoju premiéru. Pripomenul, že v Gemeri, ktorý patrí medzi najpopulárnejšie oblasti turistického ruchu na Slovensku má čipka vyše 200-ročnú tradíciu.
Riaditeľka Gemerského osvetového strediska v Rožňave a kurátorka výstavy Helena Novotná priblížila prítomným históriu a súčasnosť gemerskej čipky, ako aj činnosť ich Klubu paličkovej čipky, hlavnou náplňou ktorého je čo najvernejšie nadviazať na tradície gemerskej paličkovej čipky a odovzdať túto krásnu textilnú techniku mladej generácii.
Helena Novotná poukázala ďalej na to, že najstaršia známa gemerská čipka pochádza z roku 1780, pričom čipky slúžili v minulosti na ozdobu odevu, obrusov, záster, plachiet a oltárnych prikrývok. Pokračovaním starej gemerskej čipky je čipka čepcová. Zdôraznila, že súčasná gemerská paličková čipka je originálna svojim prevedením a ojedinelá nielen na Slovensku, pretože jej základ tvoria tradičné gemerské vzory a motívy.
Po vystúpení riaditeľky Gemerského osvetového strediska Heleny Novotnej predviedla čipkárka Anna Urbánová ukážku výroby gemerskej čipky, ktorá sa stretla s veľkým záujmom návštevníkov. Vernisáž výstavy spestrili svojim spevom folkloristi v tradičných gemerských krojoch. Výstava „Gemerská čipka“ potrvá v Slovenskom inštitúte v Moskve do 2. októbra 2017.