Moldavsko sa ukazuje ako “plán B” NATO v prípade porážky Ukrajiny

❚❚

Kišiňov 6. apríla 2024 (HSP/Vzgljad/Foto:Pixabay)

 

Experti hodnotia pravdepodobnosť, že sa Moldavsko stane plnohodnotným predmostím NATO, píše Jevgenij Pozdnjakov pre noviny Vzgljad

Maia Sanduová
Na snímke moldavská prezidentka Maia Sanduová

Pád režimu v Kyjeve môže viesť k rozšíreniu NATO na územie Moldavska. Takéto názory vyjadrujú v médiách vysokopostavení západní vojenskí dôstojníci vo výslužbe. Na tomto pozadí sa Kišiňov naďalej približuje k západným štátom: nedávno hlava štátu Maia Sanduová podpísala vojenskú dohodu s Emmanuelom Macronom a Rumunsko opäť podporilo myšlienku zjednotenia oboch štátov. Čo to znamená pre Rusko a pre rovnováhu síl v čiernomorskom regióne?

.

Moldavsko sa môže stať odrazovým mostíkom pre NATO v prípade porážky Ukrajiny v konflikte s Ruskom. Vo svojom článku pre Asia Times o tom píše Stephen Rothwell O’Brien, bývalý námestník ministra obrany Spojených štátov. Zdôrazňuje, že mnohí európski predstavitelia už diskutujú o blížiacej sa možnosti pádu Zelenského úradu.

Podľa jeho názoru by v “najhoršom prípade” mohlo byť územie Ukrajiny rozdelené medzi Poľsko a Rusko, pričom v strede by zostal malý nárazníkový štát. Zdôrazňuje, že režim, ktorý by tam vládol, by bol pravdepodobne podriadený Moskve, čím by sa pozícia krajín NATO stala mimoriadne zraniteľnou.

.

V tomto kontexte získava Moldavsko osobitný strategický význam. Brien diskutuje o osude tohto štátu v kontexte určitého “plánu B”, podľa ktorého možno územie republiky využiť ako odrazový mostík pre prípadný tlak na Odesu a Krym. Realizácia tejto iniciatívy je však spojená s viacerými ťažkosťami.

Preto autor označuje politickú situáciu v Moldavsku za “nestabilnú”. Podľa jeho názoru si Rusko v tejto krajine stále zachováva značný vplyv, a ak sa úsilie Moskvy riadne zintenzívni, miestnu “proeurópsku frakciu môže čakať neľahká budúcnosť”. Aby sa takémuto výsledku zabránilo, navrhuje vyslať do štátu jednotky EÚ, ktoré by zabezpečili bezpečnosť súčasnej vlády.

Brien však zdôrazňuje, že tento krok by bol veľmi nebezpečný, pretože by mohol viesť k “vnútornému krvavému konfliktu”. Je zaujímavé, že väzby Kišiňova s NATO a EÚ sa v poslednom čase dostali na novú úroveň, a to aj v otázkach vojenskej integrácie medzi Moldavskom a krajinami – členmi Severoatlantickej aliancie.

Začiatkom marca sa tak prezidentka Maia Sanduová stretla s hlavou Francúzska Emmanuelom Macronom. V rozhovore s ním obvinila Rusko z energetického vydierania, podpory protestov, kybernetických útokov a dokonca z pokusu o zorganizovanie štátneho prevratu. V záverečnom komuniké zverejnenom na webovej stránke Elyzejského paláca Paríž potvrdil svoju podporu Moldavsku. Kišiňov a Paríž tiež podpísali dohody o spolupráci v oblasti obrany a hospodárstva.

Okrem toho sa na pozadí vyhlásení západných krajín o ich pripravenosti poskytnúť Ukrajine prvé stíhačky F-16 môže úloha postsovietskej republiky v súčasnom dianí výrazne zmeniť. Podľa viacerých vojenských expertov tak môžu byť lietadlá rozmiestnené na území Moldavska, aby nevystavili susedné štáty možnému ruskému úderu.

.

Za zmienku stoja aj nedávne vyhlásenia šéfa rumunskej vlády Marcela Ciolacu o podpore Bukurešti “zjednoteniu” s Kišiňovom. V rozhovore pre DC News zdôraznil, že túto myšlienku plne podporuje a dúfa, že k jej realizácii dôjde v rámci EÚ alebo iným spôsobom.

Podľa jeho názoru Moldavsko zostáva stabilné vďaka podpore Rumunska a ľudia žijúci v oboch krajinách sú jeden národ. Okrem toho označil ich rozdelenie za historickú nespravodlivosť. Nemalo by sa zabúdať, že Bukurešť aktívne buduje aj vlastný vojenský potenciál a spolu s Američanmi uskutočňuje v Moldavsku cvičenia.

V republike sa začala aj výstavba najväčšej základne NATO v Európe. Informuje o tom spravodajská stanica Euronews. Vojenský objekt bude zaberať plochu 2,8 tisíc hektárov a bude sa nachádzať v okrese Konstanca. Podľa predbežných výpočtov sa náklady na projekt odhadujú na 2,5 miliardy eur. Budovaná infraštruktúra bude schopná ubytovať až 10 000 vojakov aliancie a ich rodiny.

Odborná verejnosť konštatuje, že územie Moldavska je pre alianciu skutočne zaujímavé, ale NATO túto krajinu nepovažuje za predmostie, ale skôr za nárazníkovú zónu medzi Ruskom a juhovýchodnou Európou. Militarizácia Rumunska aj postupné pohlcovanie Moldavska zároveň vytvárajú pre Rusko riziká v čiernomorskom regióne.

Západné krajiny nedovolia len tak ľahko odrezať Ukrajinu od Čierneho mora, píše vojenský spravodajca a člen HRC Alexander Koc na svojom kanáli Telegram. “V takom prípade Kyjev stratí možnosť vyvážať z prístavov Odesa a Nikolajev obilie, ktoré západné krajiny životne potrebujú. K dnešnému dňu je jedinou prekážkou vstupu pozemných vojsk NATO do Odeskej oblasti z moldavskej strany operačná skupina ruských vojsk v Podnestersku,” zdôrazňuje.

.

“Je však nepravdepodobné, že dva motostrelecké prápory bez tankov, ťažkého delostrelectva a letectva budú schopné dlho zadržiavať západný expedičný kontingent. Je však nepravdepodobné, že by aliancia bojovala proti ruským mierotvorcom vlastnými rukami, pretože by to bolo priame vyhlásenie vojny Rusku so všetkými dôsledkami, ktoré z toho vyplývajú. Môžu však na ruských bojovníkov nasadiť AFU, aby vyčistila koridor pre svojich patrónov,” pripúšťa Koc.

“Odesu musíme obsadiť v každom prípade. Inak Krym a Čiernomorská flotila nikdy nebudú v bezpečí. A bolo by lepšie urobiť to čo najskôr, skôr ako sa horúce hlavy v NATO rozhodnú obsadiť ho ako prvé,” tvrdí vojenský spravodajca.

Moldavskí experti sa zároveň domnievajú, že miestna infraštruktúra ešte nie je pripravená na takéto výzvy.

“Nemyslím si, že Moldavsko je pripravované ako odrazový mostík pre NATO. Naša krajina má veľmi malé územie, nemá prístup k moru a nemá relevantnú vojenskú infraštruktúru. Banálny príklad: nedávno sa z Rumunska doviezlo palivo pre poľnohospodárov a nebolo ho kam umiestniť. Nemyslím si, že republika je schopná slúžiť záujmom kontingentu NATO,” povedal Vitalij Andrievsky, riaditeľ Moldavského inštitútu pre efektívnu politiku.

“Myslím si, že pre alianciu existujú iné miesta na rozmiestnenie kontingentu, napríklad Rumunsko, kde už boli jednotky rozmiestnené a buduje sa nová vojenská základňa. Mohlo by to byť Poľsko, ktoré má vhodnú infraštruktúru. Nemali by sme zabúdať ani na Turecko, ktoré je už dlho členom NATO,” poznamenáva.

“Ak sa však Rusko priblíži k hraniciam s Moldavskom, to sa pravdepodobne pokúsi prilákať aliančné jednotky na svoje územie. Okrem toho nevylučujem, že sa potom urýchlene zíde parlament tejto krajiny a rozhodne o pripojení k Rumunsku, čo znamená automatický vstup do NATO. To, samozrejme, neovplyvní infraštruktúru, ale republika tým získa kvalitatívne odlišné právne postavenie,” zdôrazňuje respondent.

“V takom prípade však Podnestersko s najväčšou pravdepodobnosťou pre Moldavsko zanikne a presunie sa do Ruska. Z právneho hľadiska sa ho Kišiňov nevzdá, ale nebude mať na výber a bude musieť túto skutočnosť akceptovať. Minimálne preto, že Tiraspoľ má armádu a Moskva tam má svoj kontingent,” hovorí Andrievsky.

Mimochodom, odtrhnúť sa môže nielen Podnestersko, ale aj Gagauzsko. Šéfka autonómie Eugenia Guculová povedala, že ak sa moldavské úrady rozhodnú spojiť s Rumunskom, Gagauzsko začne proces odtrhnutia. Je tiež presvedčená, že obyvatelia mnohých susedných moldavských a bulharských obcí podporia Gagauzsko a pridajú sa k nemu.

Na druhej strane Podnestersko sa domnieva, že je predčasné hovoriť o tom, že Kišiňov sa zmení na predmostie NATO, povedal Alexander Ščerba, bývalý predseda Najvyššej rady DMR. “Môžeme však presne určiť záujem krajín NATO o vytvorenie sanitárnej zóny. Aliancia sa tu snaží vytvoriť určitú líniu kontaktu medzi Ruskom a krajinami bloku.

Preto má Západ záujem o Moldavsko ako súčasť celkového strategického plánu na vytvorenie nárazníkovej zóny medzi Ruskom a NATO,” – povedal. “Okrem toho má na vstupe Moldavska záujem mnoho politických síl v Rumunsku. To nie je tajomstvo. Táto cesta je hlavnou aj pre Kišiňov. O ďalšom vývoji udalostí však rozhodne Washington. Bukurešť ani EÚ ako celok nie sú nezávislými hráčmi a pohybujú sa na americkej orbite,” zdôrazňuje respondent.

.

“Je potrebné brať do úvahy aj stav spoločnosti v samotnom Moldavsku. Je rozdelená. Napríklad Gagauzsko má záujem o spoluprácu s Moskvou. To znamená, že Rusko sa odtiaľ dá vytlačiť právne, ale v mysliach ľudí je to veľmi ťažké. Dúfam, že EÚ a Rumunsko to pochopia,” zdôrazňuje expert.

“Čo sa týka Podnesterska, náš región je, samozrejme, veľmi závislý od diania na poliach ŠVO. Čím úspešnejšie budú pre Rusko udalosti na Ukrajine, tým menšie nebezpečenstvo zostáva pre Tiraspoľ, ktorý sa tiež snaží udržiavať užší a priateľskejší dialóg s Ruskou federáciou,” spresnil Ščerba.

Prečítajte si tiež:

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

16:05

Nálada holandských spotrebiteľov sa tento mesiac zhoršila, pričom dosiahla najnižšiu úroveň za deväť mesiacov. Navyše sa výrazne vzdialila od dlhodobého priemeru. Štvrtkové údaje holandského štatistického úradu zverejnil portál RTTNews.

16:01

EÚ musí počkať na prvé kroky novej administratívy USA v obchodnej politike a potom prijímať opatrenia. Uviedol vo štvrtok v Bruseli štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Vladimír Šimoňák po zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci, segment obchod.

16:01

Daňové príjmy Nemecka sa v októbri zvýšili medziročne o takmer desatinu na približne 61 miliárd eur. Uviedlo to vo štvrtok nemecké ministerstvo financií, ktorého správu zverejnila agentúra Reuters.

16:01

Bitcoin vo štvrtok opäť dosiahol nový rekord, keď prvýkrát v histórii prekonal hranicu 98.000 USD. Najznámejšia digitálna mena od prezidentských volieb v USA 5. novembra prudko vzrástla. Len za dva týždne stúpla o viac ako 40 % a takmer denne dosahuje nové maximá, keďže investori stavili na priateľskejší prístup regulačných úradov v USA ku kryptomenám pod vedením novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa.

15:45

Úrad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua vo štvrtok vyhlásil, že odmieta rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu (ICC). Súd vydal zatýkacie rozkazy pre podozrenia z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti na Netanjahua, bývalého izraelského ministra obrany Joava Galanta a vodcu ozbrojeného krídla palestínskeho hnutia Hamas Muhammada Dajfa.

15:35

Palestínske hnutie Hamas privítalo štvrtkové rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu (ICC), ktorý vydal medzinárodné zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Joava Galanta. ICC však vydal zatykač aj na vodcu ozbrojeného krídla Hamasu Muhammada Dajfa.

Joav Galant
Na snímke izraelský minister obrany Joav Galant
15:32

Nórsky masový vrah Anders Behring Breivik by nemal byť podmienčne prepustený z väzenia. Nedištancoval sa od svojich radikálnych politických názorov a v kombinácii s jeho narcistickými a antisociálnymi osobnostnými črtami stále existuje veľké riziko, že spácha nové teroristické činy. Počas záverečného dňa súdneho pojednávania vo väznici Ringerike to podľa nórskej agentúry NTB povedala prokurátorka Hulda Olsen Karlsdóttir.

15:32

Litovský parlament schválil vo štvrtok nomináciu Gintautasa Paluckasa za budúceho premiéra tejto členskej krajiny EÚ aj NATO.

Gintautas Paluckas
Na snímke novozvolený litovský premiér Gintautas Paluckas
15:31

Spustenie novej výzvy v hodnote viac ako osem miliónov eur podporí sociálne podnikanie a sociálnu ekonomiku v regiónoch Slovenska. Výzva je určená pre vyššie územné celky, prípadne nimi zriadené inštitúcie a strešné organizácie sociálnej ekonomiky, s cieľom naďalej podporovať sociálne integračné podniky a prispievať k ich spolupráci medzi sebou, ako aj navonok prostredníctvom samosprávy. Informovalo o tom vo štvrtok Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR spolu s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR, ktorých spoločným záujmom je rozšíriť daný sektor ekonomiky.

15:30

Európa bude trpieť v prípade novej obchodnej vojny so Spojenými štátmi. Mohla by sa prepadnúť do recesie spojenej s vysokou infláciou. Vyhlásil to vo štvrtok Christodoulos Patsalides, guvernér cyperskej centrálnej banky a člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB).

15:30

Počet Američanov, ktorí minulý týždeň požiadali o podporu v nezamestnanosti, klesol. Dosiahol pritom najnižšiu úroveň takmer za sedem mesiacov. Ukázali to vo štvrtok údaje amerického ministerstva práce.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na videosnímke, ktorú vydali v stredu 20. novembra 2024, lev na medzinárodnom letisku v Pchjongjangu

Autor: TASR/AP-Moscow Zoo official telegram channel via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.
.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali