Kišiňov 10. februára 2023 (HSP/europeanconservative/Foto:Pixabay)
Ako sa táto malá republika dostáva pod tlak vojny na Ukrajine, množia sa výzvy na opätovné zjednotenie s Rumunskom, píše Tadhg Pidgeon pre European Conservative
Moldavsko sa blíži k zjednoteniu s Rumunskom a Rusku sa to nepáči.
Vlad Filat, bývalý premiér Moldavskej republiky, sa vyslovil za zjednotenie svojej krajiny, ktorá leží bez prístupu k moru medzi Rumunskom a Ukrajinou, s Rumunskom. V rozhovore pre televíznu stanicu Antenna 3 CNN povedal, že k zjednoteniu “dôjde, ale kedy, to závisí od nás. Myslím si, že sa začalo, ale neorganizovane a veľmi neefektívne, čo uberá čas a kvalitu [procesu].”
Rumunsko odstúpilo Moldavsko Rusku v roku 1812 a v roku 1918 ho získalo späť. Potom sa v roku 1940 stalo jednou z republík Sovietskeho zväzu a po rozpade ZSSR v decembri 1991 vyhlásilo suverenitu. Moldavci, ktorí majú so svojím južným susedom priateľské vzťahy a spoločný jazyk, však opäť uvažujú o konsolidácii svojich zdrojov s rumunskými vzťahmi.
Mnohí si myslia, že únia je už dávno potrebná, najmä vo svetle konfliktu na Ukrajine, ktorý priviedol vojnu až k moldavským hraniciam. Vyvstáva otázka, nakoľko je krajina životaschopná, ak zostane nezávislým štátom, keďže zjednotenie s Rumunskom by automaticky znamenalo bezpečnosť: vstup do NATO a prístup k rumunským vojenským zdrojom. Vlad Filat zdôrazňuje, že:
Rozhovory o investíciách do protivzdušnej obrany a tak ďalej… sú dobré, ale nie sú účinné, pretože ich výsledky neprinesú bezpečnosť pre Moldavskú republiku. Bezpečnosť pre Moldavskú republiku by znamenalo automatické zjednotenie s ochranným štítom, s NATO a so všetkými prvkami, ktoré Rumunsko ponúka.
Znovuzjednotenie je preto kvôli NATO mimoriadne chúlostivou otázkou, keďže východ krajiny okupuje Podnestersko, neuznaná separatistická republika podporovaná Ruskom. V súčasnosti je tam údajne umiestnených približne 1 700 ruských vojakov, ktorí tam údajne pôsobia ako mierové sily. V správnom svetle sa snaha Moldavska o zjednotenie s Rumunskom podobá snahe Ukrajiny o členstvo v NATO.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa niekoľkokrát vyhrážal zámerom Moldavska priblížiť sa k Západu a povedal, že môže “nasledovať cestu Ukrajiny”. Poslanec ruskej Dumy vyhlásil, že “ak by Moldavsko chcelo zničiť svoj vlastný štát, tak toto (členstvo v NATO) je najlepšia cesta”. Ruský senátor sa opýtal, či sa súčasný moldavský prezident snaží zopakovať Zelenského “samovražednú politiku”.
Okolo možnosti, že Maia Sanduová bude kandidovať na prezidentku Rumunska a Moldavska, sa šíria fámy. Oboje voľby sa majú konať koncom roka 2024, a keďže Sanduová, prezidentka Moldavska, má rumunské občianstvo, má právo kandidovať v oboch voľbách. Niektorí komentátori túto možnosť odmietli ako ruskú propagandu, napriek tomu však viaceré príbehy poukazujú na zjednotenie.
V novembri minulého roka moldavské noviny podporujúce zjednotenie uviedli, že Sanduovej sa podarilo zmeniť názor Klausa Iohannisa, súčasného rumunského prezidenta, na otázku zjednotenia. Okrem toho sa v oboch krajinách začali aktivizovať politické strany vrátane nacionalistickej AUR, ktorá má v rumunskom parlamente niekoľko poslancov pochádzajúcich z Moldavska.
V rozhovore pre The European Conservative Christian Tehreș, rumunský poslanec Európskeho parlamentu z konzervatívnej skupiny ECR, vyjadril silnú podporu zjednoteniu.
Riešením pre Moldavsko je zjednotenie s Rumunskom. Rumuni sú momentálne jediným národom rozdeleným na dve krajiny, čím sa zachováva krivda, ktorú na našom národe spáchali Sovieti. Táto nespravodlivosť sa musí napraviť.
Moldavsko sa spolu s Ukrajinou stalo kandidátom na vstup do EÚ v júni minulého roka. V dôsledku toho sa veľká časť jeho právnych predpisov a inštitúcií musí zosúladiť s európskymi normami.