Sudca Mojmír Mamojka 31. mája skonči vo funkcii ústavného sudcu. Informoval o tom v stredu denník SME s tým, že dôvodom sú údajne medializované správy z Threemy, v ktorých sa má spomínať v súvislosti s obžalovaným Marianom Kočnerom.
Mamojka toto rozhodnutie oznámil písomne predsedovi ÚS SR Ivanovi Fiačanovi.
Mamojka sa stal sudcom Ústavného súdu SR v roku 2017 po tom, čo vtedajší prezident Andrej Kiska viac ako dva roky odmietal vymenovať ústavných sudcov. V decembri 2017 ústavný súd rozhodol, že Kiska musí vymenovať siedmych sudcov zvolených NR SR napriek jeho výhradám o ich odbornosti. Aj keď Kiska rozhodnutie kritizoval, za sudcov 14. decembra vymenoval troch zo zvolených: Mojmíra Mamojku, Miroslava Duriša a Janu Laššákovú.
“Funkcia sudcu ústavného súdu v takomto prípade zaniká dňom 30. mája 2020,” oznámil novinárom predseda ÚS Ivan Fiačan.
Predseda ÚS zvažoval, či podá alebo nepodá návrh na začatie disciplinárneho konania proti Mamojkovi v súvislosti s medializovanými informáciami o jeho sporných kontaktoch s obžalovaným Marianom K. Fiačan konštatoval, že dôsledne a komplexne preveroval, či na tento krok existujú dostatočné dôvody. Aktuálne čakal aj na ďalšie informácie od orgánov činných v trestnom konaní. Proces preverovania podľa jeho slov nebol dosiaľ ukončený a aktuálne už ani nemá zmysel.
Fiačan konštatoval, že Mamojkovo slobodné rozhodnutie rešpektuje. “Jedna vec je, ako sa vzhľadom na tieto medializované informácie môže pôsobenie sudcu Mamojku javiť v očiach verejnosti. Druhá vec je, že v súvislosti s rozhodovacou činnosťou sudcu Mamojku som nezistil žiadne pochybenia. Sudca Mamojka v rámci svojej rozhodovacej činnosti dodržiaval svoj sľub sudcu ústavného súdu, svoju funkciu vykonával vysoko profesionálne a odborne,” konštatoval Fiačan.
V súvislosti s nedávnymi výzvami z rôznych strán, aby začal disciplinárne konanie voči Mamojkovi, šéf ÚS povedal, že jeho postup a konanie v tejto veci nemôže podliehať tlaku, vyjadreniam či výzvam kohokoľvek. “V tomto smere budem vždy postupovať nielen ako sudca, ale aj ako predseda súdu autonómne,” dodal.
Čaputová: Neprekvapilo ma to
Na avizovaný odchod Mamojku z Ústavného súdu v stredu zareagoovala aj prezidentka Zuzana Čapuotvá, ktorá si bola v Národnej rade vypočuť správu verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej.
“Vzhľadom na medializované informácie toto rozhodnutie určite vítam,” skonštatovala hlava štátu.
Na otázku novinárov, či ju rozhodnutie Mamojku prekvapilo, odpovedala: “Ani nie”.
Šeliga: Mamojkove kontakty by mali preveriť orgány činné v trestnom konaní
Kontakty Mojmíra Mamojku by mali preveriť orgány činné v trestnom konaní. Uviedol to podpredseda Národnej rady (NR) SR Juraj Šeliga (Za ľudí) v reakcii na Mamojkove vzdanie sa funkcie sudcu Ústavného súdu SR.
„Nebudem skrývať, že som rád, že Mojmír Mamojka končí ako sudca Ústavného súdu. Opakovane som upozorňoval, že Mojmír Mamojka vzbudzoval vážne pochybnosti o svojej nezávislosti a nestrannosti a musí z Ústavného súdu SR preč,“ uviedol Šeliga. Jeho kontakty s Marianom K. a podozrenia na stretávanie s Petrom Tóthom boli podľa podpredsedu parlamentu závažným dôvodom, aby odišiel.
„Od Mamojku sa zrejme vysvetlenia nikdy nedočkáme, ale budeme ho naďalej požadovať. Jeho kontakty by teraz mali preveriť orgány činné v trestnom konaní. Ak teda neodpovie verejnosti, polícii odpovedať musí,“ hovorí Šeliga. Podpredseda NR SR dodal, že ak boli medzi Marianom K. a Mamojkom kontakty, tak je oprávnené sa pýtať, či ich obžalovaný z vraždy novinára niekedy v minulosti naozaj nevyužil.
SaS považuje Mamojkov odchod za prirodzené vyústenie po neustálom tlaku
Koaličná strana SaS považuje za prirodzené vyústenie, že sa Mojmír Mamojka po neustálom tlaku vzdal funkcie. Poslanec Národnej rady (NR) SR Alojz Baránik (SaS) si myslí, že je po jeho odstúpení ÚS SR o jednu 13-tinu lepší.
„Verejne sme vyzývali Mojmíra Mamojku na odstúpenie aj preto, aby sa relevantné orgány zaoberali tým, ako mu k takému rozhodnutiu pomôcť,“ uviedol Baránik. Poslanec za SaS si myslí, že Mamojkovo odstúpenie je veľkou pomocou všetkým, ktorí sa nevedia dovolať spravodlivosti na slovenských súdoch či iných orgánoch.
OĽaNO: Človek ako Mamojka na Ústavnom súde nemal čo hľadať
Človek ako Mojmír Mamojka na Ústavnom súde (ÚS) SR nemal čo hľadať a nemal byť ani nikdy zvolený. Uviedol to predseda poslaneckého klubu koaličného hnutia OĽaNO Michal Šipoš v reakcii na Mamojkove odstúpenie. TASR o tom informovala hovorkyňa OĽaNO Dáša Macaríková.
„Tento nominant Smeru-SD bol na Ústavný súd účelovo dosadený. Veríme, že sa čoskoro vyšetrí jeho komunikácia s Marianom K. a bude za to znášať adekvátne dôsledky,“ myslí si Šipoš. To, že Mamojka odstúpil, hnutie víta a považuje to za ďalší z hmatateľných úspechov novej vlády. „Našim cieľom je vrátiť občanom dôveru v štát a očistiť políciu, prokuratúru a súdnictvo od akýchkoľvek prejavov korupcie,“ doplnil predseda poslaneckého klubu.
“Povedzme si, že bolo zadosťučinené spravodlivosti,” doplnil reakciu predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO). Ten sa zhoduje so Šipošom v tom, že Mamojka nemal byť nikdy kandidátom ani sudcom ÚS SR, vzhľadom na to, že má podľa neho veľmi dobrý vzťah s Marianom K.
Matovič si zároveň myslí, že sa v najbližšej dobe dozvieme, prečo Mamojka z ÚS odišiel. “Zrejme to bolo neúnosné,” doplnil premiér. Na otázku, či chce koalícia zmeniť spôsob voľby sudcov ÚS SR, premiér uviedol, že sa o tom ešte s koaličnými partnermi nerozprávali.