Americký časopis MIT Technology Review publikoval článok: “Hipster efekt: Prečo antikonformisti nakoniec vždy vyzerajú rovnako”, v ktorom si všíma, že vlastne všetci hipsteri pri svojej úpornej snahe byť iní, vytŕčať z davu, nakoniec vyzerajú úplne rovnako. Za ilustračnú fotografiu si článok vybral stereotypného hipstera – muža s bradou, v pletenej čiapke a flanelovej košeli.
Článok vychádzal z teórie, ku ktorej došiel profesor Jonathan D. Toubul z Massachussetskej univerzity, a ktorá tvrdí, že hipsteri vo svojej úpornej snahe vyniknúť a byť “alternatívni”, sa napokon začlenia do davu a všetci vyzerajú uniformne.
Lepší dôkaz pre svoju teóriu si profesor ani nemohol priať
Časopisu sa zakrátko ozval mladý muž s kritikou, že “ohavne a bez dovolenia použili jeho fotografiu”, pričom hrozil žalobou. Nazdával sa totiž, že “jeho” fotografia bola využitá na tzv. click-bait – návnadu na čo najviac kliknutí na článok:
“Použili ste v článku moju fotografiu kvôli click-baitu. Je to zle napísaný a urážlivý text!”, ozval sa hipster časopisu, pričom šéfredaktorovi hrozil za tento článok žalobou.
Po hrozbách časopis túto situáciu začal skúmať a kontaktoval agentúru Getty Images, z ktorej si fotografiu zaobstaral. Táto americká fotobanka však zistila, že na fotografii je len model a nie dotknutý muž.
“Wow, opravujem sa,” napísal dotknutý muž opäť časopisu po tom, čo sa dozvedel, že na fotke skutočne nie je on.
Autor článku Lichfield po tomto konflikte len s úsmevom dodali, že to všetko dokazuje len to, o čom písali. Hipsteri sú si natoľko podobní, že sa ani nedokážu od seba rozoznať. Lichfield s úžasom skonštatoval, že ide o mimoriadnu zhodu náhod vzhľadom k výskumu, ktorý bol predmetom článku.
Výskum, z ktorého článok vychádza, rozdeľuje svet ľudí do dvoch skupín, do hlavného prúdu a hipsterov. Podľa výskumu má hlavný prúd neustálu potrebu meniť svoje štýly na základe toho, čo je moderné a pre väčšinu prijateľné. Ale hipsteri „sa budú cítiť nútení zachovať si svoju originalitu,“ napísal Touboul, ktorý sa výskumu venoval.
V e-mailovej odpovedi bradatého muža právnym zástupcom z Getty Image zdôraznil, že aj jeho rodinní príslušníci a priatelia z detstva si mysleli, že muž na fotke je práve on, len mierne zretušovaný vo photoshope“.
„Dokonca som mal veľmi podobnú čiapku a košeľu,“ uzavrel hipster.