Bratislava 24. mája 2023 (HSP/Foto:Pixabay)
Od novembra minulého roka sa zaviedol nový druh dôchodcovskej dávky – rodičovský dôchodok. O tom, či je tento krok spravodlivý, sa viedla diskusia. Je napríklad veľa rodičov, ktorých deti odišli za prácou do zahraničia, ich rodičia na rodičovský dôchodok nemajú nárok, deti nie sú vedené ako platcovia v sociálnej poisťovni. Časom sa však vynoril iný problém, s ktorým tvorcovia zákona asi nepočítali
Sociálna poisťovňa na svojej stránke píše: “V rozhodnutí o rodičovskom dôchodku sú uvedené mená a priezviská detí, vymeriavacie základy a suma rodičovského dôchodku za každé dieťa, od ktorého je odvodený nárok na rodičovský dôchodok. Ak poberateľovi dôchodku vznikne nárok na rodičovský dôchodok v maximálnej sume, pretože suma vymeriavacieho základu dieťaťa bola vyššia ako 1,5 % jednej dvanástiny 1,2-násobku všeobecného vymeriavacieho základu, v rozhodnutí o rodičovskom dôchodku nebude uvedená konkrétna suma vymeriavacieho základu dieťaťa. V rozhodnutí bude uvedená všeobecná informácia o tom, že suma vymeriavacieho základu dieťaťa bola vyššia ako 1,5 % jednej dvanástiny 1,2-násobku všeobecného vymeriavacieho základu, a preto vznikol poberateľovi dôchodku nárok na výplatu rodičovského dôchodku v maximálnej sume. Tieto údaje Sociálna poisťovňa musí v rozhodnutí o priznaní rodičovského dôchodku uviesť, aby bolo zrejmé, na základe akých údajov nárok priznala a z akých údajov vychádzala pri výpočte sumy rodičovského dôchodku.”
Ak nárok na rodičovský dôchodok vznikne aspoň u jedného dieťaťa, v rozhodnutí budú údaje aj o deťoch, ktoré prispievať odopreli: “Ak má dôchodca len jedno dieťa, ktoré urobilo vyhlásenie, aby rodičovský dôchodok nebol priznaný, dôchodcovi nárok na rodičovský dôchodok nevznikne a rozhodnutie nedostane. Ak má viac ako jedno dieťa a jedno z nich urobí vyhlásenie, aby rodičovský dôchodok nebol priznaný, táto informácia v rozhodnutí bude uvedená (samozrejme, za predpokladu, že Sociálna poisťovňa vydala rozhodnutie o priznaní rodičovského dôchodku za ostatné deti).”
To znamená, že rodič sa dozvie, koľko jeho deti zarábajú, ak mu bude priznaný rodičovský dôchodok aspoň od jedného dieťaťa. Nedozvie sa to, ak jeho dieťa zarába hodne nad priemer, napríklad berie plat poslanca. Vtedy dostane len všeobecnú informáciu. K téme sa vyjadrila Monika Beňová: “Pekný deň, obrátili sa na mňa viacerí z vás ohľadom rodičovského “dôchodku”. Je samozrejme sympatické a správne, že tí ktorí chcú, môžu časť svojho odvodu posielať rodičom ako príspevok k ich dôchodku. Som však presvedčená, že Sociálna poisťovňa by nemala v informácii uvádzať, aký príjem majú ich deti. Je na rozhodnutí dospelého potomka, či chce alebo nechce informovať o svojom príjme. Navyše, vysokopríjmových skupín, teda aj poslancov a ministrov či prezidentky, alebo všetkých ktorých prijem je vyšší ako upravuje tento nový zákon, sa povinnosť o informácii o výške ich príjmu netýka. Myslím si, že je to v rozpore so zákonom o ochrane informácií a že to nie je správne. Prispievať rodičom z odvodov je jedna vec, ale poskytovať informácie o príjme úplne iná. Mňa sa to síce osobne netýka, lebo rodičia sú už dávno zosnulí, ale viacerí ste mi písali, že to vytvára nekonformnú situáciu vo vzťahoch.”
PREČÍTAJTE SI TIEŽ
Schválené! Dôchodky aj rodičovský príspevok sa budú mimoriadne zvyšovať. Pozrite si o koľko
Poslanci začali štvrtkové rokovanie diskusiou o rodičovskom dôchodku