Moskva 31. júla 2023 (HSP/europeanconservative/Foto:TASR/AP-Ekaterina Shtukina, Sputnik)
Takmer po roku a pol od začiatku vojny odborníci predpokladajú, že boje môžu pokračovať celé roky a pripomínať prvú svetovú vojnu, informuje portál The European Conservative
“Na územie Ruska sa vracia vojna,” varoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu 30. júla po tom, ako Ukrajina začala útoky dronmi na ruské ciele.
Rusko v nedeľu oznámilo, že v noci odrazilo dva samostatné útoky dronov. Na území Krymu ruské sily zničili alebo zneškodnili 25 ukrajinských dronov. Neboli hlásené žiadne obete. V Moskve boli zostrelené tri drony, z toho dva boli “potlačené elektronickým bojom” a narazili do kancelárskeho komplexu. Zranený bol jeden člen ochranky.
V posledných mesiacoch zasiahlo ruské hlavné mesto niekoľko dronov. V pondelok ráno zasiahol dron aj budovu ministerstva vnútra v Brianskej oblasti na západe Ruska, podľa správ však bez obetí.
“Postupne sa vojna vracia na územie Ruska, do jeho symbolických centier a vojenských základní, a to je nevyhnutný, prirodzený a absolútne spravodlivý proces,” komentoval Volodymyr Zelenskyj.
Russian aggression has gone bankrupt on the battlefield. Today is already the five hundred and twenty-second day of the so-called “special military operation,” which the Russian leadership expected to last for a week or two. Ukraine is getting stronger. Gradually, the war is… pic.twitter.com/4JQczc3UfY
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) July 30, 2023
Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev však varoval pred dôsledkami vážnejšieho útoku na Rusko. Medvedev, ktorý je podpredsedom ruskej Bezpečnostnej rady, povedal:
Predstavte si, že by ofenzíva, ktorú podporuje NATO, bola úspešná a odtrhli by časť našej krajiny, potom by sme boli nútení použiť jadrovú zbraň podľa pravidiel dekrétu prezidenta Ruska.
Povedal, že nepriatelia Moskvy by sa mali modliť za úspech Ruska v regióne – narážal na protiofenzívu Kyjeva proti ruským silám v juhovýchodnej časti Ukrajiny – inak Moskva jednoducho nebude mať “inú možnosť”. Podľa ruskej jadrovej doktríny sa jadrové zbrane môžu použiť ako odveta, keď je ohrozená existencia ruského štátu.
Nie je to prvýkrát, čo politik varoval západných lídrov pred možnosťou podnietiť jadrovú vojnu s Ruskom. Prezident Vladimir Putin minulý mesiac oznámil, že Rusko presunulo prvú dávku taktických jadrových zbraní na územie svojho spojenca Bieloruska, pričom tvrdil, že sú tam umiestnené na odstrašenie. Rusko už predtým poslalo rakety Iskander s jadrovými hlavicami do Kaliningradu, svojej exklávy nachádzajúcej sa medzi členskými štátmi NATO Poľskom a Litvou, ale západní pozorovatelia spochybnili, či tam má skutočne umiestnené jadrové zbrane. Medzitým sa na šiestich základniach v piatich členských štátoch NATO, v Belgicku, Nemecku, Taliansku, Holandsku a Turecku, nachádzajú americké taktické jadrové zbrane. Spojené kráľovstvo a Francúzsko majú vlastné jadrové sily a americké zbrane už nehostia.
Pokiaľ ide o konvenčné zbrane, na bojisku nenastali žiadne významné zmeny. Kyjev tvrdí, že jeho sily dosahujú určitý pokrok v snahe o znovudobytie územia, aj keď pomalším tempom, ako by si želali. Námestníčka ukrajinského ministra obrany Anna Maljarová uviedla, že postup obmedzujú zakopané ruské pozície a míny. Vladimir Putin v sobotu uviedol, že Ukrajina za posledné dva mesiace stratila veľké množstvo vojenskej techniky.
Here are today’s control-of-terrain maps of #Russia‘s invasion of #Ukraine from @TheStudyofWar and @criticalthreats.
Interactive map, updated daily: https://t.co/hwgxTnU2Tr
Archive of time-lapse maps, updated monthly: https://t.co/IT6FiqwgGO pic.twitter.com/2dze8pGCGt
— ISW (@TheStudyofWar) July 30, 2023
Vojna sa ťahá už takmer jeden a pol roka, a podľa analýzy Centra pre strategické a medzinárodné štúdie súčasná situácia vykresľuje pochmúrny obraz budúcnosti, pričom koniec vojny je v nedohľadne. “Je to vojna, ktorá sa môže pochmúrne priblížiť modernizovanej verzii prvej svetovej vojny alebo Stalingradu,” hodnotia.
Najpravdepodobnejším výsledkom je vyčerpávajúca vojna, ktorá nemá jasný výsledok ani časový limit. Je to vojna, v ktorej obe strany bojujú v dlhom rade relatívne statických bitiek s vysokou mierou vyčerpania, pričom sa čoraz viac zakopávajú pozdĺž celého frontu a na vzájomné útoky používajú bezpilotné lietadlá a rakety.
Ako sa uvádza v analýze:
akokoľvek pochmúrna môže byť táto perspektíva, Spojené štáty musia v spolupráci s NATO a svojimi strategickými partnermi akceptovať možnú potrebu dlhej vojny medzi Ukrajinou a Ruskom, neschopnosť dosiahnuť ukončenie vojny, ktoré by umožnilo Ukrajine získať späť všetky územia, ktoré stratila v bojoch od roku 2021, a potrebu ďalších rokov vojenskej a hospodárskej pomoci.
Prečítajte si tiež
Dôležité vyhlásenia Vladimira Putina