Bratislava 11. augusta 2023 (HSP/Foto:TASR-Pavol Ďurčo)
Po odovzdaní slovenskej vojenskej techniky Ukrajine (protivzdušný systém S-300, časť protivzdušného systému KUB, Stíhačky MiG -29, 30 ks BVP, munícia, palivo atď.), sa začala objavovať požiadavka na modernizáciu ozbrojených síl SR vrátane zakúpenia vlastného protivzdušného systému, ktorého cena sa môže pohybovať v stovkách miliónov eur. Z najnovšieho prieskumu agentúry AKO vyplýva, že viac ako polovica Slovákov schvaľuje modernizáciu armády
Agentúra AKO vykonala prieskum pre spravodajskú televíziu JOJ 24, z ktorého vyplýva, že 66,7 percenta respondentov na otázku: „Mala či nemala by podľa vás budúca vláda investovať do modernizácie slovenskej armády?”, odpovedalo kladne.
Konkrétne si 33,2 percenta opýtaných myslí, že vláda by mala do modernizácie určite investovať, ďalších 33,5 percenta si myslí, že by asi mala investovať. Naopak, proti investíciám do modernizácie je 26,8 percenta respondentov.
Konkrétne si 12,4 percenta myslí, že by vláda určite nemala investovať do modernizácie. Ďalších 14,4 percenta, že by asi nemala. Na otázku nevedelo odpovedať 6,1 percenta opýtaných.
Podľa prieskumu najviac podporujú modernizáciu armády voliči Progresívneho Slovenska – konkrétne je za 88 percent voličov PS, nasleduje Kresťanskodemokratické hnutie s 83 percentnou podporou voličov. Modernizáciu armády podporuje aj 77 percent voličov strany Sloboda a Solidarita, 76 percent voličov hnutia Sme rodina, 75 percent voličov OĽANO, 62 percent voličov Hlasu-SD a 56 percent voličov Smeru-SD. V prípade Slovenskej národnej strany a Republiky je za 51 percent.
Zaujímavá sa javí formulácia otázky, ktorá bola použitá v prieskume: „Mala či nemala by podľa vás budúca vláda investovať do modernizácie slovenskej armády?”. Takto formulovaná otázka má totižto tendenciu vyvolávať u respondentov kladnú odpoveď, keďže z dlhodobého hľadiska je logické že armádu je nutné modernizovať. Preto je potrebné zamyslieť sa, ako by znela odpoveď v prípade, ak by otázka bola formulovaná takto: „Ste za modernizáciu armády a zakúpenie protivzdušného systému v hodnote jednej miliardy eur?” Prípadne: „Ste za modernizáciu armády, teda zakúpenie vojenskej techniky za stámilióny eur, po tom, čo bola ešte funkčná vojenská technika darovaná Ukrajine?”. Ako by dopadol prieskum s takto formulovanými otázkami si už musí odpovedať každý sám.
Podstatné ale je, že všetky protivzdušné systémy Patriot už boli zo Slovenska stiahnuté. Na Slovensku už ostal iba jeden taliansky systém SAMP/T. Nemecko síce ohlásilo dodanie vlastného systému protivzdušnej obrany Mantis, ten však bude prednostne chrániť centrum na opravu poškodenej ukrajinskej vojenskej techniky v Michalovciach. Nemecký systém je skôr lokálnym protivzdušným systémom s účinnosťou na krátke vzdialenosti. Slovenské nebo chránia Česi, Poliaci a Maďari v rámci tzv. Air policingu, keďže Migy „odcestovali” na Ukrajinu a zakúpené F- 16 stále nedorazili z USA.
Čo teda ďalej? Jednoduchá odpoveď. Rozhodne sa vo voľbách.
Prečítajte si tiež:
- Trebišovskí tankisti absolvovali prvé bojové streľby z tankov Leopard 2A4
- Slovenskí vojaci sa školia na tank Leopard 2A4, príprava pokračuje praktickou časťou