Bratislava 5. októbra 2024 (HSP/Modern Diplomacy/ Foto: TASR/AP-Hussein Malla)
Súčasný vývoj na Blízkom východe je hrozivý a medzinárodné spoločenstvo si ho nemôže dovoliť ignorovať – dôsledky by sa mohli odraziť ďaleko za hranicami Blízkeho východu, upozornil profesor Zamir Ahmed Awan v texte pre Modernd Diplomacy
Súčasný vývoj na Blízkom východe je hrozivý a medzinárodné spoločenstvo si ho nemôže dovoliť ignorovať. Stupňujúce sa agresie Izraela na čele s nebezpečnou expanzívnou politikou premiéra Benjamina Netanjahua posúvajú región bližšie k rozsiahlej nestabilite, násiliu a možno aj ku globálnemu konfliktu. To, čo sa začalo ako neúnavné vojenské akcie v Gaze, sa teraz zmenilo na širšiu kampaň leteckých útokov, invázií a provokácií v Libanone, Sýrii, Jemene a Iráne. Situácia je hrozivá a jej dôsledky by sa mohli odraziť ďaleko za hranicami Blízkeho východu.
Nekontrolované agresie Izraela
Pokračujúci útok Izraela na Gazu, ktorý mnohé ľudskoprávne organizácie odsúdili ako genocídu, je zatiaľ poslednou kapitolou v dlhej histórii neprimeraných vojenských akcií proti Palestínčanom.
Celé štvrte boli zrovnané so zemou, nemocnice a školy zbombardované a tisíce civilistov, z ktorých mnohé sú ženy a deti, boli zabité alebo vysídlené. Rozsah ničenia a ľudského utrpenia v Gaze je nepochopiteľný, ale medzinárodné odsúdenie bolo prinajlepšom “mierne“.
Zdá sa, že Netanjahuova vláda si dodáva odvahu, pretože jej chýba zásadný globálny zásah, a pod zámienkou “národnej bezpečnosti“ rozširuje svoje vojenské operácie do Libanonu prostredníctvom invazívnych leteckých útokov a invázií.
V Sýrii izraelské lietadlá naďalej útočia na kľúčovú infraštruktúru a vojenské pozície, čím ďalej destabilizujú vojnou zmietaný štát, ktorý už roky trpí občianskym konfliktom.
Izraelské útoky na Jemen, hoci sú menej medializované, prispievajú k už aj tak katastrofálnej humanitárnej kríze.
Jeho tajné operácie proti Iránu vrátane atentátov na jadrových vedcov a sabotáží posúvajú región smerom k úplnej konfrontácii.
Nebezpečná expanzívna agenda
Zdá sa, že politika premiéra Benjamina Netanjahua sa riadi extrémnou víziou územnej expanzie, ktorá je ozvenou koloniálnych ambícií z predchádzajúcich storočí. Kroky izraelskej vlády naznačujú zámernú stratégiu, ktorej cieľom je nielen oslabiť susedné arabské národy, ale aj obsadiť rozsiahle územia. Libanon, Jordánsko, Sýria, Egypt a Jemen sú už v hľadáčiku Izraela a nie je nerozumné predpokladať, že v budúcnosti by sa terčom mohli stať aj ďalšie krajiny ako Turecko, Irán, Pakistan a dokonca Afganistan.
Toto agresívne správanie je veľmi znepokojujúce, pretože hrozí, že sa rozhorí oveľa väčší a nekontrolovateľný konflikt. Vojenská prevaha Izraela je nespochybniteľná, ale žiadny národ, nech je akokoľvek silný, nemôže pokračovať v nekontrolovanej expanzii bez toho, aby vyvolal násilnú reakciu. Netanjahuova vojnová politika vytvorila sud pušného prachu, ktorý ohrozuje nielen Blízky východ, ale celý svet.
Zlyhanie medzinárodného spoločenstva
Organizácia Spojených národov, údajný “strážca svetového mieru“, opäť zlyhala v rozhodnom konaní. Rezolúcie odsudzujúce konanie Izraela sú neustále blokované alebo oslabované, často mocnými krajinami, ktoré majú záujem na udržaní strategického postavenia Izraela v regióne.
Táto nečinnosť medzinárodného spoločenstva nie je len zlyhaním diplomacie, ale aj zlyhaním ľudskosti. Neschopnosť svetového spoločenstva vyvodiť zodpovednosť voči Izraelu za jeho činy mnohí považujú za tichý súhlas, ktorý dodáva izraelskému vedeniu odvahu pokračovať v týchto brutálnych kampaniach.
Izraelské agresie nie sú izolovanými incidentmi, ale sú súčasťou širšieho modelu vojenskej expanzie, ktorá ohrozuje regionálnu stabilitu a svetový mier. Ak medzinárodné spoločenstvo čoskoro nezasiahne, situácia by mohla prerásť do plnohodnotnej vojny, ktorá by mohla vtiahnuť veľké mocnosti a prerásť do tretej svetovej vojny.
Profesor Awan varuje, že tomu nasvedčuje všetko: stupňujúce sa vojenské konflikty, rastúce regionálne aliancie a zvyšujúce sa napätie medzi globálnymi veľmocami.
Potenciálny globálny konflikt?
Širšie dôsledky izraelskej agresie siahajú ďaleko za hranice Blízkeho východu. Je nepravdepodobné, že by sa štáty ako Irán a Turecko nečinne prizerali tomu, ako Izrael pokračuje v destabilizácii regiónu. Ich reakcie, či už prostredníctvom priamej vojenskej akcie alebo zvýšenej podpory zástupných síl, by mohli vyvolať regionálnu vojnu, do ktorej by sa zapojilo viacero krajín.
Najmä Irán má rozsiahlu sieť spojencov a militantných skupín na celom Blízkom východe a otvorený konflikt s Izraelom by mohol rýchlo prerásť do mnohonárodnej vojny.
„Mimo regiónu existuje reálne riziko konfrontácie veľmocí. Rusko, ktoré má v Sýrii významné vojenské záujmy, a Čína, ktorá má strategické hospodárske väzby na celom Blízkom východe, nemusia zostať nečinné, keď Izrael bude pokračovať vo svojich provokáciách,“ píše Awan.
Spojené štáty, ktoré sú dlhodobým spojencom Izraela, by sa mohli ocitnúť v čoraz ťažšej pozícii a snažiť sa nájsť rovnováhu medzi podporou Izraela a rastúcou nestabilitou v celom regióne. „Riziko eskalácie je obrovské,“ dodáva.
Výzva na medzinárodnú akciu
Ešte stále je čas zabrániť tomuto nebezpečnému scenáru, ale čas sa rýchlo kráti, upozornil autor textu. Medzinárodné spoločenstvo si musí uvedomiť vážnosť situácie a okamžite podniknúť kroky na zastavenie agresívnej expanzie Izraela. OSN napriek svojim nedávnym zlyhaniam zostáva rozhodujúcou platformou pre dialóg a riešenie konfliktov. Musí požadovať okamžité zastavenie nepriateľských akcií, presadzovať mierové rokovania a presadzovať sankcie voči Izraelu, ak bude pokračovať vo vojenských kampaniach.
Okrem toho je potrebné podporiť regionálne krajiny, ktoré doteraz preukázali neuveriteľnú zdržanlivosť – Libanon, Sýriu, Jordánsko a Egypt – v ich úsilí odolávať provokáciám Izraela.
Profesor Awan vyjadril názor, že by sa malo zintenzívniť diplomatické úsilie s cieľom sprostredkovať prímerie a priviesť všetky strany k rokovaciemu stolu. „Treba sa zamerať na dosiahnutie trvalého mieru, nielen na zvládnutie konfliktu,“ mysli si.
„Jediným spôsobom, ako zabrániť ďalšiemu krviprelievaniu a vyhnúť sa katastrofálnej vojne, je koordinovaná medzinárodná reakcia pod vedením OSN a s podporou veľmocí,“ zdôraznil.
Nebezpečná budúcnosť pred nami
Budúcnosť Blízkeho východu visí na vlásku, píše profesor. Izraelské akcie v Gaze, Libanone, Sýrii a ďalších krajinách sú nielen agresívne, ale aj nebezpečne expanzívne a hrozia, že región zachvátia konfliktom, ktorý by sa mohol ľahko rozšíriť do globálnej vojny.
Medzinárodné spoločenstvo má teraz čas konať. „Ak nezastavíme agresívnu politiku Izraela, nielenže to bude viesť k ďalšiemu utrpeniu miliónov ľudí, ale mohlo by to viesť ku konfliktu, ktorého dôsledky by ďaleko presiahli hranice Blízkeho východu,“ varoval autor textu.
Je to otázka globálnej bezpečnosti a svet si nemôže dovoliť mlčať: „Izrael sa musí zodpovedať za svoje činy a medzinárodné spoločenstvo musí zasiahnuť, aby zabezpečilo mier skôr, ako bude neskoro. Potenciálna tretia svetová vojna – je alternatíva, ale zároveň je to riziko, ktoré si svet nemôže dovoliť podstúpiť. Je to nešťastie.“
Prečítajte si tiež :